dnes
Neděle - obcasny-dest
9°C
zítra
Pondělí - zatazeno
9°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Když tělo volá o pomoc: Své nemoci najdete v příslovích a psychice, tvrdí lékařský rebel Hnízdil
Bolest hlavy může být zoufalým voláním o pomoc. Ilustrační foto: freeimages.com

Když tělo volá o pomoc: Své nemoci najdete v příslovích a psychice, tvrdí lékařský rebel Hnízdil

Lékař Jan Hnízdil je populární svými bonmoty v duchu „Nechoďte k lékařům, budou vás léčit“. Domnívá se, že na druhé straně je třeba s pacientem  mluvit, a na to praktičtí lékaři většinou nemají čas.

Se svými pacienty  Jan Hnízdil  nemluví  o diagnózách, ale o problémech a potížích. Tím, že se  rozhodl se svými pacienty povídat, stal se tak trochu v současné medicíně rebelem.  

Vyšetření za miliony

Tvrdí například, že spousta vyšetření a předepsaných léků je naprosto zbytečná. Setkává se totiž s pacienty, kteří  běhají po mnoha vyšetřeních, aby se nakonec dozvěděli, že jsou zdraví.

„Nedávno ke mně přišla pacientka. Osm let hledá příčinu svých potíží. Trpí bolestí hlavy, závratí, nespavostí, dechovou tísní, je neustále nachlazená, podléhá infekcím, má potíže gynekologické, bolesti zad a kloubů. Osm let absolvuje nejrůznější vyšetření, hospitalizace na nejprestižnějších klinikách. Ta vyšetření mohla stát miliony korun. Výsledek? Nula. Nic se nenašlo. Její potíže jsou zkrátka somatizací neboli ztělesněním těžké životní situace. Před deseti lety ztratila práci, zkrachovalo jí manželství, manžel ji vyhodil z bytu, připravil ji o dům i o děti. Dodnes řeší soukromé i profesní problémy, protože manžel ji týrá prostřednictvím dětí, “ vypráví lékař, který tvrdí, že její zdravotní obtíže nejsou nic jiného, než zoufalým voláním o pomoc.

Je to v příslovích

Dokládá to zcela jednoduše, že totiž vysvětlení najdeme v lidových příslovích  – hlava se jí z toho zatočila, svírá jí to hrdlo, tíží ji to na hrudi, má zlomené srdce, leží jí to v žaludku.

jan-hnizdil-nahled

MUDr. Jan Hnízdil

„Kolega Jiří Šavlík, psychosomatik, mi kdysi řekl, že veškerá moderní medicína není nic jiného než složité a klopotné potvrzování pravdy v lidových příslovích. To je obrovská pravda. My se tedy snažíme pacientům jejich potíže vysvětlit na  tomto principu: Pálí vás žáha? Něco vám leze krkem. Někoho nemůžete strávit. Máte vyšší tlak – někdo na vás tlačí….,“ vysvětluje Jan Hnízdil.

Státní nemoci

Podle něj je zdraví člověka  vlastně vůle zvládat nároky každodenního života. Když je přestane zvládat, začne mu z toho být nevolno. A když už je vůbec zvládat nemůže, tak z toho je nemocný. V současné době je u nás 40 000 lidí, kteří trpí takzvaným únavovým syndromem. To prý jsou právě lidi, kteří nejsou schopni svou životní situaci zvládat. Aby člověk byl zdravý, musí žít také ve zdravé společnosti.

„Ukazuje se například, že o zdraví občanů rozhoduje důvěra ve státní správu, vymahatelnost práva a dobré mezilidské vztahy. Proto jsou například lidé v severských státech Evropy zdravější, než ti nespokojení v jižních. Ekonomický růst v tom nehraje roli. Teď se zamyslete, jak jsme na tom se zdravím u nás….,“ říká doktor Hnízdil.

hnizdil Je přesvědčen, že bychom neměli zbytečně obíhat lékaře, kteří nás budou posílat na nejrůznější, často zbytečná a drahá vyšetření. „Nejbližším to radím. Nechoďte k doktorům, budou vás léčit! Dejte si pozor! V první chvíli se zamyslete, co vám  tělo tím problémem chce naznačit. Jsem přesvědčen, že ve většině případů tu chybu najdete. Nemoc je informace o tom, jak žijete,“ vysvětluje.

Proti některým preventivním vyšetřením ovšem není.  Například v gynekologii je podle něj prevence velmi důležitá. Ovšem  automatická vyšetření u praktického lékaře často způsobí víc škody než užitku. „Když už jednou jdete k doktorovi, určitě vám něco najde. To prostě nejde, aby nenašel. Třeba lehce zvýšený cholesterol. Vy jste tam šla, nic vám nebylo a odcházíte s receptem na prášky, máte termín  na další vyšetření a už jste pacient! Můžete přece dostat infarkt, mrtvici! Začnete stonat na ty prášky,“ říká s lehkou nadsázkou Jan Hnízdil.

Je tedy třeba nenechat sebou manipulovat. Neodevzdat se medicínsko-farmaceutickému průmyslu, ale zastavit se a začít rozhodovat o svém zdraví sám. Mám nějaký zdravotní problém, kterému nerozumím – jít k doktorovi, kterého znám, mám k němu důvěru a když k němu přijdu, on si se mnou povídá.

Co podle lékaře – rebela rozhoduje o lidském zdraví? „Spánek, dobrá strava, pestrý pohyb, dobré mezilidské vztahy, kultura a láska. Já mám mezi svými pacienty spoustu lidí, kteří jsou na tom finančně dobře, můžou si dovolit luxusní dovolenou, přesto stůňou, protože jim chybí láska.“

Čtěte také na serveru Pražský patriot:

Jak na jarní očistu dle Tamchynové? Začíná se u jater a žlučníku, sklenka piva neuškodí


Autor: Zuzana Pšenicová

Dilema: Je lepší horkovzdušná, nebo klasická fritéza?

28. listopadu 2019 ve 20:48

Smažená jídla jsou pro mnohé lidi provinilým potěšením. Zevnitř jsou jemné a zvenku úžasně křupavé. Kdo by je nemiloval?! Pokud zvažujete koupi nové fritézy, pravděpodobně jste v dilematu zda je lepší investovat do horkovzdušné nebo klasické fritézy. Oba mají své klady a zápory a každý typ nabízí...

Proč je kolagen důležitý a v jakém jídle ho najdeme

26. listopadu 2019 v 15:30

Pravděpodobně přemýšlíte o kolagenu v spojitosti s pokožkou, protože toto slovo se objeví vždy, když někdo mluví o stárnutí kůže. Je pravda, že hraje důležitou roli ve vnímané mladosti vaší pokožky, ale je toho ještě mnohem více. Kolagen je protein, který naleznete v naší pojivové tkáni,...

Stand-up komička Adéla Elbel radí, jak se stát charitativním typem

23. listopadu 2019 ve 14:10

Známá stand-up komička a členka hudebního uskupení Čokovoko Adéla Elbel se letos rozhodla zapojit do Národní potravinové sbírky, která patří v Česku k vůbec nejrozšířenějším charitativním aktivitám, na které se každoročně podílí čím dál více Čechů. Těm, kteří neví „jak na věc“ nebo ještě lépe, jak...

Další články
Nahoru