dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Když tělo volá o pomoc: Své nemoci najdete v příslovích a psychice, tvrdí lékařský rebel Hnízdil
Bolest hlavy může být zoufalým voláním o pomoc. Ilustrační foto: freeimages.com

Když tělo volá o pomoc: Své nemoci najdete v příslovích a psychice, tvrdí lékařský rebel Hnízdil

Lékař Jan Hnízdil je populární svými bonmoty v duchu „Nechoďte k lékařům, budou vás léčit“. Domnívá se, že na druhé straně je třeba s pacientem  mluvit, a na to praktičtí lékaři většinou nemají čas.

Se svými pacienty  Jan Hnízdil  nemluví  o diagnózách, ale o problémech a potížích. Tím, že se  rozhodl se svými pacienty povídat, stal se tak trochu v současné medicíně rebelem.  

Vyšetření za miliony

Tvrdí například, že spousta vyšetření a předepsaných léků je naprosto zbytečná. Setkává se totiž s pacienty, kteří  běhají po mnoha vyšetřeních, aby se nakonec dozvěděli, že jsou zdraví.

„Nedávno ke mně přišla pacientka. Osm let hledá příčinu svých potíží. Trpí bolestí hlavy, závratí, nespavostí, dechovou tísní, je neustále nachlazená, podléhá infekcím, má potíže gynekologické, bolesti zad a kloubů. Osm let absolvuje nejrůznější vyšetření, hospitalizace na nejprestižnějších klinikách. Ta vyšetření mohla stát miliony korun. Výsledek? Nula. Nic se nenašlo. Její potíže jsou zkrátka somatizací neboli ztělesněním těžké životní situace. Před deseti lety ztratila práci, zkrachovalo jí manželství, manžel ji vyhodil z bytu, připravil ji o dům i o děti. Dodnes řeší soukromé i profesní problémy, protože manžel ji týrá prostřednictvím dětí, “ vypráví lékař, který tvrdí, že její zdravotní obtíže nejsou nic jiného, než zoufalým voláním o pomoc.

Je to v příslovích

Dokládá to zcela jednoduše, že totiž vysvětlení najdeme v lidových příslovích  – hlava se jí z toho zatočila, svírá jí to hrdlo, tíží ji to na hrudi, má zlomené srdce, leží jí to v žaludku.

jan-hnizdil-nahled

MUDr. Jan Hnízdil

„Kolega Jiří Šavlík, psychosomatik, mi kdysi řekl, že veškerá moderní medicína není nic jiného než složité a klopotné potvrzování pravdy v lidových příslovích. To je obrovská pravda. My se tedy snažíme pacientům jejich potíže vysvětlit na  tomto principu: Pálí vás žáha? Něco vám leze krkem. Někoho nemůžete strávit. Máte vyšší tlak – někdo na vás tlačí….,“ vysvětluje Jan Hnízdil.

Státní nemoci

Podle něj je zdraví člověka  vlastně vůle zvládat nároky každodenního života. Když je přestane zvládat, začne mu z toho být nevolno. A když už je vůbec zvládat nemůže, tak z toho je nemocný. V současné době je u nás 40 000 lidí, kteří trpí takzvaným únavovým syndromem. To prý jsou právě lidi, kteří nejsou schopni svou životní situaci zvládat. Aby člověk byl zdravý, musí žít také ve zdravé společnosti.

„Ukazuje se například, že o zdraví občanů rozhoduje důvěra ve státní správu, vymahatelnost práva a dobré mezilidské vztahy. Proto jsou například lidé v severských státech Evropy zdravější, než ti nespokojení v jižních. Ekonomický růst v tom nehraje roli. Teď se zamyslete, jak jsme na tom se zdravím u nás….,“ říká doktor Hnízdil.

hnizdil Je přesvědčen, že bychom neměli zbytečně obíhat lékaře, kteří nás budou posílat na nejrůznější, často zbytečná a drahá vyšetření. „Nejbližším to radím. Nechoďte k doktorům, budou vás léčit! Dejte si pozor! V první chvíli se zamyslete, co vám  tělo tím problémem chce naznačit. Jsem přesvědčen, že ve většině případů tu chybu najdete. Nemoc je informace o tom, jak žijete,“ vysvětluje.

Proti některým preventivním vyšetřením ovšem není.  Například v gynekologii je podle něj prevence velmi důležitá. Ovšem  automatická vyšetření u praktického lékaře často způsobí víc škody než užitku. „Když už jednou jdete k doktorovi, určitě vám něco najde. To prostě nejde, aby nenašel. Třeba lehce zvýšený cholesterol. Vy jste tam šla, nic vám nebylo a odcházíte s receptem na prášky, máte termín  na další vyšetření a už jste pacient! Můžete přece dostat infarkt, mrtvici! Začnete stonat na ty prášky,“ říká s lehkou nadsázkou Jan Hnízdil.

Je tedy třeba nenechat sebou manipulovat. Neodevzdat se medicínsko-farmaceutickému průmyslu, ale zastavit se a začít rozhodovat o svém zdraví sám. Mám nějaký zdravotní problém, kterému nerozumím – jít k doktorovi, kterého znám, mám k němu důvěru a když k němu přijdu, on si se mnou povídá.

Co podle lékaře – rebela rozhoduje o lidském zdraví? „Spánek, dobrá strava, pestrý pohyb, dobré mezilidské vztahy, kultura a láska. Já mám mezi svými pacienty spoustu lidí, kteří jsou na tom finančně dobře, můžou si dovolit luxusní dovolenou, přesto stůňou, protože jim chybí láska.“

Čtěte také na serveru Pražský patriot:

Jak na jarní očistu dle Tamchynové? Začíná se u jater a žlučníku, sklenka piva neuškodí


Autor: Zuzana Pšenicová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Včera ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru