dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
13°C
Dětská Praha

Když se miminko vejde do dlaně

Miminka do dlaně – tak se jmenovala páteční oslava Světového dne předčasně narozených dětí, kterou v Paláci Žofín na Slovanském ostrově uspořádala nezisková organizace Nedoklubko za podpory Městské části Praha 1. Dopoledne se konala konference pro zdravotní sestry, odpoledne bylo vyčleněno k setkání rodin s předčasně narozenými dětmi („nedoklubky“) a celá akce pak vyvrcholila slavnostním večerem.

„Naplňuje mě hrdostí, když vidím, že naše země patří ke světové špičce v tak důležitém oboru, jakým je neonatologie,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který akci osobně podpořil a během večera předal ocenění Purpurové srdce Janě Fenclové, spolupracovnici Nedoklubka.

Zdůraznil také velkou pozornost, kterou Městská část Praha 1 věnuje zdravotnictví. Praha 1 jako jediná městská část provozuje nemocnici – Na Františku.

Počet nedonošených dětí rok od roku stoupá: každé desáté dítě na světě a každé dvanácté u nás se narodí podstatně dříve, než byl původní termín porodu. A když říkáme „podstatně dříve“, máme na mysli i pětadvacátý či šestadvacátý týden těhotenství. V řadě případů se malý capart dostane na světlo světa i dříve. A lékaři ho zachrání. Však byla také celá akce organizována jako poděkování lékařům a zdravotním sestrám.

„Moji milí nedonošení přátelé… Nevěděl jsem, co mě čeká, a tak jsem spěchal z maminčina bříška,“ pozdravil přítomné v sále Paláce Žofín světoznámý režisér Jiří Menzel, který se také narodil předčasně.

Nedoklubko sdružuje rodiny předčasně narozených dětí, které si tak mohou být navzájem oporou a které díky sdružení získávají tolik potřebné informace. Například Lucie Žáčková, výkonná ředitelka Nedoklubka, má s předčasným porodem osobní zkušenost. „Nedoklubko je organizace, ke které jsem se já sama dostala před šesti lety, když se má dcera narodila v pětadvacátém týdnu v nemocnici u Apolináře,“ vysvětlila.

 


Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Hřiště v Masné má nový povrch, skákacího panáka i pískoviště. Zdi zdobí krásná malba

24. října 2017 v 11:55

V Praze 1 se pro všechny děti otevřelo nové dětské hřiště v Masné. Jeho rekonstrukce trvala dva měsíce. Nyní plně slouží potřebám rodičů a dětí z Prahy 1. Hřiště má nyní kompletně nový povrch v rámci, kterého byla vytvořena řada herních obrazců, jako je například skákací panák, twister...

Zábavné sportovní odpoledne s opičkou Lolou

12. října 2017 v 17:10

Přijďte si spolu s opičkou Lolou užít v neděli 29. října zábavné odpoledne plné sportování a tancování do tělocvičny Monkey´s Gym a obchodního centra Harfa.

Praha 10 chce, aby děti četly. Přispěje jim na nákup knih

2. října 2017 v 08:32

Každému dítěti, které má trvalé bydliště v Praze 10 a které se narodilo mezi 1. 1. 2002 a 30. 9. 2009, na začátku nového školního roku radnice přispěje v rámci aplikace Aktivní město na nákup knih částkou 500 korun.

Branný den Na Františku

24. září 2017 v 08:39

Branná výchova se vrací do škol. Předmět ztratil svůj ideologický nádech, obsah zůstal a přizpůsobil se současným trendům vzdělávání.

Další články
Nahoru