dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
3°C
Když se dva perou, Pražan ostrouhá: Zkolaboval portál pro online objednávání karet Opencard
Ilustrační foto: archiv

Když se dva perou, Pražan ostrouhá: Zkolaboval portál pro online objednávání karet Opencard

Portál pro online objednávání karet Opencard www.opencardonline.cz od dnešního dne blokuje majitel práv k projektu Opencard, firma eMoneyServices (EMS). Mluvčí EMS Martin Opatrný řekl, že Praha neudělala nic pro to, aby zajistila bezproblémový chod systému. EMS podle něj nedělá nic nezákonného.

Do doby, než bude portál opětovně zprovozněn, mohou žadatelé o Opencard i nadále využívat služeb celkem padesáti předprodejních míst po celé Praze, kde jsou pro obsloužení klientů zaměstnanci dopravního podniku plně vybaveni.

Vedení města v úterý schválilo částečný přechod na předplatné papírové kupony. Co bude dál s kartou Opencard, ale stále neřeklo. „Jednání společnosti eMoneyServices, která blokuje online objednávání Opencard, považuji za minimálně nekorektní. Není možné, aby si Pražany brali jako rukojmí," tvrdí primátorka.

Firmě prý primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v úterý poslala dopis, v němž požádala o předložení nabídky na odkup zdrojových kódů. „Původní nabídka dosahující částky 400 milionů korun je nad rozpočtovými možnostmi Prahy," doplnila.

Opatrný tvrdí, že firma žádný dopis nedostala. Na situaci, v níž Praha nemá uzavřené smlouvy na podporu systému, prý upozorňuje už řadu měsíců. „V tuto chvíli nepřekračujeme žádné smlouvy ani zákony," uvedl. „Systém neblokujeme, výpadek je jen součástí omezování podpory, na kterou Praha nemá smlouvy," řekl.

Kartu Opencard, která slouží především jako tramvajenka, stála před 1,35 miliardy korun a dosud si ji vyzvedlo více než 1,2 milionu cestujících. Deset minulých radních za TOP 09 a ODS a pět úředníků kvůli projektu čelí obvinění. Spor Prahy a EMS řeší soud.

Čtěte také: Vedení Prahy schválilo v úterý 27. ledna možný návrat papírových kuponů MHD


Další články
Nahoru