dnes
Neděle - jasno
0°C
zítra
Pondělí - jasno
0°C
pozítří
Úterý - jasno
0°C
Pražská kultura

Když se chceš pomstít, vykopej dva hroby. Představení skupiny Handa Gote Research & Development Die Rache

Ve čtvrtek 30. března v 19.30 uvede produkce divadla Alfred ve dvoře Motus ve spolupráci se Studiem ALTA novou inscenaci kolektivu Handa Gote Research & Development s titulem Die Rache. Handa Gote už 11 let experimentují s možnostmi scénického jazyka a nedramatického divadla. V tomto „psychedelickém westernu z česko-německého pomezí“ zkoumají fenomén pomsty a zamýšlejí se nad tenkou hranicí, která odděluje civilizační slupku člověka od jeho animálního jádra. Premiéra i reprízy budou probíhat ve Studiu ALTA.

Die Rache je meditací nad fenoménem odplaty, která vede ke zničení: dvě ženy a jednoho muže spojuje zločin a neuchopitelná touha po odplatě. Nevíme, odkud přicházejí a co událostem jejich střetnutí předcházelo, ale vidíme, kam nevyhnutelně směřují.

Umístěním příběhu do někdejších Sudet ovšem Handa Gote nechtějí oživovat historii, ale směřují k širšímu kontextu: fascinace pomstou je něčím, co je přítomno v nejrůznějších kulturách i epochách a rozhodně se na středoevropský region a ani 19. či 20. století neomezuje. Svět, ve kterém se schyluje k pomstě, totiž k jejímu uskutečnění potřebuje určitou míru zaslepení doplněnou o sumu „alternativních fakt“, jimiž ji lze ospravedlnit. Pomsta se tak představuje jako fascinující temná fikce, která v lidských dějinách vždy fatálně ovlivňovala realitu.   

„Pomsta je univerzálně srozumitelná, funguje napříč kulturami, lidé všech sociálních vrstev vždy byli a jsou připraveni se mstít, nebo se příběhem pomsty alespoň kochat,“ uvažuje nad tématem jeden ze zakládajících členů Handa Gote Tomáš Procházka, „a i v civilizaci, která se pyšní svou organizovaností, pravidly a právním systémem, zůstává stále atraktivní…“

Handa Gote v nové inscenaci záměrně pracují s jednoduchou zápletkou i strukturou, kterou najdeme ve většině filmů či literárních děl tematizujících odvetu. Odkazují tak k odplatě jako jednomu z výrazných témat populární kultury, přestože inscenace má k akčnímu spektáklu daleko: téma samotné se tu rozpouští do sledu obrazů a tušených souvislostí.

Kolektiv Handa Gote Research & Development se věnuje experimentování s dramaturgií, začleňování nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí post-dramatického a post-spektakulárního divadla. Dlouhodobě se inspiruje vědou a technikou. Skupina provádí kontinuální výzkum divadelní řeči, laboratorní práci v oboru zvukového a světelného designu, při současném zpochybňování výše zmíněných disciplín.Praha 5 zve na přednášku: Dotknout se nebe

Včera v 15:20

Přednáška a show horolezce Marka Holečka, jednoho z nejlepších světových lezců ve středu 6. února v 17 hodin v zasedacím sále ZMČ P5, 6. patro, Štefánikova 236/13.

Koncert NiTrio. Baroko a klasicismus

18. ledna 2019 v 09:24

Cyklus koncertů komorní hudby Prahy 9 pokračuje na vysočanské radnici 24. ledna od 19 hodin vystoupením skupiny NiTrio.

Praha 8 zve do divadla: Tomáš Matonoha & Inspektor Kluzó

18. ledna 2019 v 07:21

Komorní hudební kabaret můžete vidět v pondělí 21. ledna od 19 hodin v Divadle Karla Hackera, Klapkova 26, Praha 8.  

Praha 15 zve na Zpívání v Karolíně

17. ledna 2019 ve 13:07

Zpívání v Karolíně dnes od 18 hodin. Hostivařský Session s Pavlem Roubalem, Rudou Sakalou, a bude i tajný host.

Vernisáž výstavy fotografií Jan Palach

16. ledna 2019 v 18:56

Praha 6 zve na slavnostní vernisáž a výstavu fotografií Jiřího Chocholáče „Jan Palach“

Slavíci, mořské víly a bolavé zuby

16. ledna 2019 v 11:24

Proč jsou Andersenovy pohádky tak znepokojivé? Skandinavistka a překladatelka Helena Březinová uvede v Praze první českou monografii věnovanou pohádkám Hanse Christiana Andersena.

Výstava fotografií Stanislava Pokorného

16. ledna 2019 v 09:13

Po více než 40 samostatných výstavách v tuzemsku a zahraničí a řadě výstav společných s dalšími autory představí fotograf Stanislav Pokorný svoji tvorbu také návštěvníkům pražské Nikon Photo Gallery.

Koncert Saxofon napříč žánry v Gröbeho vile

14. ledna 2019 v 17:45

Novou sezónu koncertů Tóny Vinohrad zahájilo 9. ledna Sax a piano duo, které tvoří saxofonista Roman Fojtíček a klavíristka Laura Mikel Vlková. Duo zkušených interpretů klasické hudby i pedagogů mělo na programu skladby renomovaných zahraničních i českých autorů, kteří komponovali pro saxofon, ale...

Další články
Nahoru