dnes
Sobota - prehanky-dest
22°C
zítra
Neděle - skorojasno
22°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
23°C
Pražská kultura

Když se chceš pomstít, vykopej dva hroby. Představení skupiny Handa Gote Research & Development Die Rache

Ve čtvrtek 30. března v 19.30 uvede produkce divadla Alfred ve dvoře Motus ve spolupráci se Studiem ALTA novou inscenaci kolektivu Handa Gote Research & Development s titulem Die Rache. Handa Gote už 11 let experimentují s možnostmi scénického jazyka a nedramatického divadla. V tomto „psychedelickém westernu z česko-německého pomezí“ zkoumají fenomén pomsty a zamýšlejí se nad tenkou hranicí, která odděluje civilizační slupku člověka od jeho animálního jádra. Premiéra i reprízy budou probíhat ve Studiu ALTA.

Die Rache je meditací nad fenoménem odplaty, která vede ke zničení: dvě ženy a jednoho muže spojuje zločin a neuchopitelná touha po odplatě. Nevíme, odkud přicházejí a co událostem jejich střetnutí předcházelo, ale vidíme, kam nevyhnutelně směřují.

Umístěním příběhu do někdejších Sudet ovšem Handa Gote nechtějí oživovat historii, ale směřují k širšímu kontextu: fascinace pomstou je něčím, co je přítomno v nejrůznějších kulturách i epochách a rozhodně se na středoevropský region a ani 19. či 20. století neomezuje. Svět, ve kterém se schyluje k pomstě, totiž k jejímu uskutečnění potřebuje určitou míru zaslepení doplněnou o sumu „alternativních fakt“, jimiž ji lze ospravedlnit. Pomsta se tak představuje jako fascinující temná fikce, která v lidských dějinách vždy fatálně ovlivňovala realitu.   

„Pomsta je univerzálně srozumitelná, funguje napříč kulturami, lidé všech sociálních vrstev vždy byli a jsou připraveni se mstít, nebo se příběhem pomsty alespoň kochat,“ uvažuje nad tématem jeden ze zakládajících členů Handa Gote Tomáš Procházka, „a i v civilizaci, která se pyšní svou organizovaností, pravidly a právním systémem, zůstává stále atraktivní…“

Handa Gote v nové inscenaci záměrně pracují s jednoduchou zápletkou i strukturou, kterou najdeme ve většině filmů či literárních děl tematizujících odvetu. Odkazují tak k odplatě jako jednomu z výrazných témat populární kultury, přestože inscenace má k akčnímu spektáklu daleko: téma samotné se tu rozpouští do sledu obrazů a tušených souvislostí.

Kolektiv Handa Gote Research & Development se věnuje experimentování s dramaturgií, začleňování nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí post-dramatického a post-spektakulárního divadla. Dlouhodobě se inspiruje vědou a technikou. Skupina provádí kontinuální výzkum divadelní řeči, laboratorní práci v oboru zvukového a světelného designu, při současném zpochybňování výše zmíněných disciplín.Knižní novinka: Osmnáct pod nulou je další thriller Stefana Ahnhema

22. května 2019 v 07:18

Knižní novinka Osmnáct pod nulou je třetí mrazivý thriller z pera švédského bestselleristy Stefana Ahnhema, třetí temný případ Fabiana Riska.

Museum skla Portheimka uspělo v prestižní soutěži

18. května 2019 ve 23:26

Druhé místo v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v kategorii „Muzejní počin roku 2018“ obsadilo Museum skla Portheimka. Vyhlášení výsledků „slávy muzeí“ se konalo ve čtvrtek 16. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Laserový muž a Český důchodce. Reportážní cesta do podhoubí xenofobie a strachu v DOXu

18. května 2019 v 10:10

Na počátku 90. let terorizoval Stockholm a Uppsalu laserovou puškou. John Ausonius, švédský „laserový muž“, který střílel především na imigranty či jejich potomky. O téměř třicet let později u nás začaly padat na železniční koleje stromy, pokácené českým důchodcem. Jsou to dva zcela různé příběhy,...

Výstavu Zdeňky Čechové najdete v Galerii 9

18. května 2019 v 08:29

Výstavu obrazů a projekcí autorských uměleckých multimediálních děl výtvarnice, režisérky a choreografky Zdeňky Čechové uvidíte v červnu v Galerii 9. Vernisáž výstavy se koná 3. června v 18 hodin.

Poslední premiérou sezony Městských divadel pražských bude Romeo a Julie

18. května 2019 v 08:08

Premiérou jedné z nejslavnějších tragédií o lásce uzavřou Městská divadla pražská svoji první sezonu pod novým vedením. Romea a Julii v režii uměleckého šéfa Michala Dočekala uvede divadlo ABC poprvé 25. května.

Svorný nesoulad. Výstavu najdete v Galerii 9

17. května 2019 v 07:57

Lenka Vojtová a Jaroslav Křížek vystavují v Galerii 9. Výstavu Svorný nesoulad uvidíte do 30. května.

Operace Anthropoid: Debata s Jiřím Padevětem

17. května 2019 v 07:42

Praha 8 a Sokol Libeň zvou na debatu s historikem a spisovatelem Jiřím Padevětem ve středu 29. května od 18 hodin. V sokolovně bude zahájena výstava „Sokol a Anthropoid“.

Další články
Nahoru