dnes
Úterý - oblacno
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
15°C
Pražská kultura

Když se chceš pomstít, vykopej dva hroby. Představení skupiny Handa Gote Research & Development Die Rache

Ve čtvrtek 30. března v 19.30 uvede produkce divadla Alfred ve dvoře Motus ve spolupráci se Studiem ALTA novou inscenaci kolektivu Handa Gote Research & Development s titulem Die Rache. Handa Gote už 11 let experimentují s možnostmi scénického jazyka a nedramatického divadla. V tomto „psychedelickém westernu z česko-německého pomezí“ zkoumají fenomén pomsty a zamýšlejí se nad tenkou hranicí, která odděluje civilizační slupku člověka od jeho animálního jádra. Premiéra i reprízy budou probíhat ve Studiu ALTA.

Die Rache je meditací nad fenoménem odplaty, která vede ke zničení: dvě ženy a jednoho muže spojuje zločin a neuchopitelná touha po odplatě. Nevíme, odkud přicházejí a co událostem jejich střetnutí předcházelo, ale vidíme, kam nevyhnutelně směřují.

Umístěním příběhu do někdejších Sudet ovšem Handa Gote nechtějí oživovat historii, ale směřují k širšímu kontextu: fascinace pomstou je něčím, co je přítomno v nejrůznějších kulturách i epochách a rozhodně se na středoevropský region a ani 19. či 20. století neomezuje. Svět, ve kterém se schyluje k pomstě, totiž k jejímu uskutečnění potřebuje určitou míru zaslepení doplněnou o sumu „alternativních fakt“, jimiž ji lze ospravedlnit. Pomsta se tak představuje jako fascinující temná fikce, která v lidských dějinách vždy fatálně ovlivňovala realitu.   

„Pomsta je univerzálně srozumitelná, funguje napříč kulturami, lidé všech sociálních vrstev vždy byli a jsou připraveni se mstít, nebo se příběhem pomsty alespoň kochat,“ uvažuje nad tématem jeden ze zakládajících členů Handa Gote Tomáš Procházka, „a i v civilizaci, která se pyšní svou organizovaností, pravidly a právním systémem, zůstává stále atraktivní…“

Handa Gote v nové inscenaci záměrně pracují s jednoduchou zápletkou i strukturou, kterou najdeme ve většině filmů či literárních děl tematizujících odvetu. Odkazují tak k odplatě jako jednomu z výrazných témat populární kultury, přestože inscenace má k akčnímu spektáklu daleko: téma samotné se tu rozpouští do sledu obrazů a tušených souvislostí.

Kolektiv Handa Gote Research & Development se věnuje experimentování s dramaturgií, začleňování nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí post-dramatického a post-spektakulárního divadla. Dlouhodobě se inspiruje vědou a technikou. Skupina provádí kontinuální výzkum divadelní řeči, laboratorní práci v oboru zvukového a světelného designu, při současném zpochybňování výše zmíněných disciplín.Art Lines a berlínská Galerie Deschler zvou na výstavu Velvet Land do galerie Černá Labuť

Včera ve 14:05

Pod názvem Velvet Land představuje Art Lines od 25. října do 25. listopadu v Art & Event Gallery Černá labuť expozici, která poskytne zajímavý vhled na moderní výtvarnou scénu. Ve spolupráci s berlínskou Galerií Deschler, která nedávno oslavila 20. let svého trvání, uvede díla Holgera Bära,...

Výstava: Broučci architekta Zdeňka Podhůrského

Včera v 08:43

Od 23. října do 3. března 2019 bude v prostorách Ctěnického zámku pro vás a vaše nejmenší k vidění výstava Broučci architekta Zdeňka Podhůrského.

Film: Stavitel chrámu Petr Parléř

21. října 2018 v 09:23

Snímek Stavitel chrámu je adaptací pověsti o architektu Petru Parléřovi, kterému dal Karel IV. za úkol dostavět v Praze chrám sv. Víta.

Dny Severu 2018 Praha začnou v úterý

21. října 2018 v 09:13

Devátý ročník festivalu severské kultury se zaměří na tabu a témata, o nichž se v dané společnosti nemluví, ale vyskytují se po celém světě. Severské země obvykle vnímáme jako pokrokové a liberální státy, v nichž se otevřeně diskutuje o všem a kde žádná (auto)cenzura neexistuje. Neplatilo to však...

Olga Havlová ve vzpomínkách – beseda s Danou Němcovou

21. října 2018 v 09:04

V rámci doprovodného programu výstavy fotografií k nedožitým 85. narozeninám Olgy Havlové v KC Zahrada se koná beseda s členkou správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Danou Němcovou.

Stav přírody. Výstava obrazů malířky Albíny Gorbíny

19. října 2018 v 17:48

Od středy 24. října najdete v Knihovně Antonína Švehly novou výstavu obrazů mladé amatérské malířky Albíny Gorbíny, která v Praze vystavuje vůbec poprvé.

Sarah Pinborough: Knižní novinka Tiché lži jsou napínavým psychologickým thrillerem

19. října 2018 v 16:11

Autorka bestselleru Ví o tobě se vrací s neuvěřitelně propracovaným, napínavým psychologickým thrillerem o třech ženách, jejich tajemstvích a nebezpečí, kterému nemohou uniknout.

Palm Off Fest 2018 zve na bezplatné filmové projekce s diskuzemi

19. října 2018 v 08:16

Festival Palm Off Fest ve spolupráci s projektem KineDok nabídne v rámci doprovodného programu také bezplatné filmové projekce pro veřejnost a diskuse k několika výrazným snímkům. 

Program národních oslav 100 let republiky – Oslavme společné století v Praze

18. října 2018 v 09:57

V centru Prahy vyvrcholí o víkendu 27. – 28. října národní oslavy k příležitosti sto let vzniku republiky. Pražany a návštěvníky z celé republiky a zahraničí čeká bohatý program, který dnes na tiskové konferenci představili zástupci hl. m. Prahy, agentury Czech Tourism, Českého rozhlasu, Českých...

Zuzana Stirská: Jen já a klavír

18. října 2018 v 07:45

Zuzana Stirská je po mnoho let spojována se souborem Fine Gospel Time. Teď přichází s komorním představením, ve kterém se Zuzana blýskne širokou škálou svých pěveckých schopností. Je stejně dobrá zpěvačka spirituálů, gospelů, ale i šansonů, muzikálů a dokonce i jazzových...

Múzy dětem v galerii Portheimka

18. října 2018 v 07:20

Praha 5 zve na benefiční výstavu výtvarných děl ve prospěch dětí ze zařízení náhradní výchovy z celé ČR – Múzy dětem, do galerie Portheimka. Výstava se koná do 25. listopadu.

Před sto lety a dnes. Koncert k výročí vzniku Československé republiky s doprovodným programem

17. října 2018 ve 21:19

Další z akcí k významnému výročí vzniku Československé republiky si pro vás připravila třetí městská část 24. října od 14 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na pódiu se vystřídají kapely jako Péro za kloboukem, Kateřina Steinerová & Her Swing Boys či legendární Garage & Tony...

Další články
Nahoru