dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - polojasno
16°C
Když oznámila Bára příbuzným svou nemoc, nevěřili jí. Mysleli si, že nic takového už v současné době není
Bára ráda cestuje, několik let pobývala ve Velké Británii. Odkud si tuberkulózu dovezla, neví. Ilustrační foto: Constantin Jurcut / Freeimages.com

Když oznámila Bára příbuzným svou nemoc, nevěřili jí. Mysleli si, že nic takového už v současné době není

Sedmadvacetiletá Bára před dvěma lety ukončila léčbu tuberkulózy v pražské Thomayerově nemocnici. Jak k ní přišla, sama neví. Tipuje na Anglii, kde žila předchozích 6 let.

„V Anglii je kvůli vlhkému počasí všude plíseň, a tak jsem dýchací potíže přičítala právě tomu. Později jsem si říkala, že mám astma, ale příliš jsem se neznepokojovala,“ popisuje Bára.

Do Anglie odjela pár měsíců po maturitě na grafické škole, aby změnila prostředí. Pracovala jako servírka, dělala asistentku módním stylistům, kostýmním designérům, vypracovala se na manažerku charitativních projektů.

Po pár letech se rozhodla vrátit do Čech, především kvůli stesku po rodině. „Po ránu jsem hodně vykašlávala, těžko se mi dýchalo při přechodu ze zimy do tepla a naopak. Při příjezdu do Čech se mi vždy ulevilo, což potvrzovala mou teorii, že jde o astma, které se ve vlhké Anglii horší. Lékař na plicním mě poslal na rentgen, ale řekl, že nic zásadního nevidí. Pak mi diagnostikoval astma. Dostala jsem léky a měla jsem přijít za měsíc na kontrolu,“ vzpomíná Bára.

Léky na astma jí opravdu ulevily, a tak šla na další kontrolu klidná. Lékař ji ale poslal opět na rentgen a poté jí řekl, že nález, který viděl už minule, je větší. „Nasadil mi antibiotika a poslal na CT. Okamžitě po dobrání antibiotik jsem se začala zase cítit hůře. Na plicích mě píchalo a když jsem se předklonila, měla jsem pocit, jako by mi plíce chtěly vypadnout z těla,“ vypráví.

Diagnózu tuberkulóza se Barbora dozvěděla během druhé návštěvy pneumologické ambulance v Thomayerově nemocnici, po CT vyšetření. „Do chvíle, než mě lékař poslal s žádankou do nemocnice, nepadlo o tuberkulóze ani slovo. Když mi řekli, že tady budu dva měsíce s okamžitou platností, byla jsem v šoku. Nakonec se z toho vyklubaly tři. Po lécích se mi ulevilo prakticky okamžitě, do pěti dnů od chvíle, co mi je nasadili,“ říká Bára.

Když oznámila příbuzným, že má tuberkulózu, nevěřili jí. „Mysleli si, že nic takového už v současné době není. Poslala jsem na vyšetření jak svoje známé v Anglii, tak bývalého přítele i české příbuzné. Ti, kteří se opravdu vyšetřit nechali, měli výsledky negativní,“ dodává Bára.

Kde k tuberkulóze přišla, sama neví. „Cestovala jsem šest týdnů po Asii, ale mohlo to být stejně tak ve Velké Británii,“ uzavírá. Dnes se věnuje kostýmnímu designérství.


Autor: Lucie Rychlá

Bulovka pomáhá maminkám po porodu

17. října 2020 v 07:08

Porodnice Nemocnice Na Bulovce se zapojila do inovativního programu včasného zachycení psychosociálního stresu a duševních poruch u maminek po porodu.

Sladké děti: Praha 15 podpořila vydání knihy

14. října 2020 v 09:32

V rámci letošních Dnů Prahy 15 přispívali občané na vydání 3. dílu knihy s názvem Naděje nikdy nekončí.

Pražští záchranáři se začali dobrovolně očkovat proti chřipce

13. října 2020 v 08:21

Lékaři Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy začali očkovat své kolegyně a kolegy proti chřipce. Záchranka zajistila vakcíny pro všechny zaměstnance, kteří o dobrovolné očkování projevili zájem. Cílem je zachovat akceschopnost v poskytování péče pacientům v době pandemie covid-19 i při...

Další články
Nahoru