dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Když je mi čtrnáct, prý nemůžu být těhotná. Na Lince bezpečí je v létě hlavním tématem sexualita
Ilustrační foto: freeimages

Když je mi čtrnáct, prý nemůžu být těhotná. Na Lince bezpečí je v létě hlavním tématem sexualita

Sexuální témata, obavy z otěhotnění a otázky spojené se sexuálním vyzráváním jsou tím nejčastějším, s čím se děti a mladí lidé obrací na konzultanty Linky bezpečí během prázdnin. Otázkám týkajícím se sexuality a sexuálního zrání je v tomto období věnován každý 4. hovor. Nedostatečná sexuální výchova v rodinách a neznalost odpovědí na základní otázky, které jsou se sexualitou spojeny, mohou být pro děti rizikové. 

Linka bezpečí
116 111
zdarma pro děti, mládež a studující do 26 let

Rodičovská linka
840111234
606021021
zdarma pro rodiče, kteří si s dětmi neví rady

V loňském roce kontaktovali děti a mladí lidé Linku bezpečí nejčastěji právě s otázkami a problémy týkajícími se sexuality a sexuálního zrání. Podle statistik z let 2004 až 2014 bylo na toto téma průměrně vedeno 23 % ze všech přijatých hovorů. V období letních prázdnin, kdy se pravidelně počet hovorů s tímto tématem zvyšuje, je zaznamenán nárůst o 27 %. Otázkám a problémům souvisejícím se sexuálním zráním je tak v letních měsících věnován každý 4. telefonát.

„Hovorům na toto téma necháváme na Lince mnohem větší prostor než dříve, více se jim věnujeme. Uvědomujeme si totiž, že jsme často jediní, komu mohou děti otevřeně, bez obav a s důvěrou položit otázky související se sexualitou,“ uvádí Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí. „Kontinuální, kvalitní a včasná sexuální výchova je prevencí rizikového chování u mladých. Může také snížit riziko, že se dítě stane obětí sexuálního zneužívání,“ zdůrazňuje.

Ze statistik hovorů vyplývá, že s otázkami a problémy ohledně sexuality volají více dívky (64 %) a že se děti nejvíce svěřují svým vrstevníkům (46 %), rodičům pak v pouhých 7 %.  Vrstevníci jsou také nejčastějším zdrojem informací. „Jako rodiče bychom si měli uvědomit, že pokud s dítětem včas o sexualitě nebudeme mluvit my, udělají to jeho vrstevníci či média za nás, často však zkresleně či vulgarizovaně,“ říká k tématu Kateřina Schmidová, vedoucí Rodičovské linky.

Téma sexuality je zastoupeno i na Rodičovské lince, tam se obrací například rodiče, kteří jsou zaskočeni předčasným sexuálním chováním svých dětí, brzkým zahájením partnerského života či sexuálními podtexty komunikace svých dětí přes e-mail či sociální sítě.

„Mluvte se svými dětmi o sexu včas, pravdivě a přiměřeně jejich věku. Pomůžete jim tak lépe se vyrovnat s nesnázemi a nejistotou, která provází dospívání a následně počátky sexuálního života. Zároveň máte možnost alespoň trochu ovlivnit jejich názory a chování v oblasti vztahů a sexuality. Do budoucna jim tak pomůžete vytvořit si přirozený vztah k partnerství a sexualitě a zároveň předejít řadě rizik,“ uzavírá Lenka Šilerová, autorka knihy Sexuální výchova, členka představenstva Linky bezpečí a lektorka kurzů pro rodiče ve Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu.

Proč s dětmi a mladými mluvit o sexualitě?

Prevence sexuálního zneužívání dětí a dospívajících – sexuální výchova probíhající od raného dětství může zmenšit riziko, že se dítě stane obětí sexuálního zneužití.   

Přirozený vztah k  sexualitě – přílišná pruderie a tabuizace škodí.   

Zodpovědné sexuální chování – nezkušenost, stud, komunikační neobratnost, to vše přispívá k rizikovému chování. Mladí lidé by měli být schopni o sexualitě otevřeně mluvit, formovat svá přání a požadavky.

Sexualita a intimita – o sexualitě je vhodné mluvit s dítětem otevřeně a postupně již od útlého dětství, mělo by ji vnímat jako intimní věc, která je součástí života a láskyplných partnerských vztahů.

Správnost informací – uveďte informace na pravou míru. Pokud s dítětem o sexualitě nebudete mluvit, udělají to jeho vrstevníci či média za vás, často zkresleně, bez kontextů a neúplně.

Prohloubení vztahu s dětmi – pokud s dětmi hovoříme a adekvátně věku odpovídáme na otázky týkající se sexuality, posilujeme tím vzájemnou důvěru a otvíráme cestu k rozhovoru o dalších důvěrných a závažných tématech do budoucna.

Omezení vlivu vrstevníků – stát se sexuálně aktivní je zodpovědné rozhodnutí, dospívající by se neměl podřizovat mínění jiných, především vrstevníků, kteří si často o svých sexuálních zkušenostech, ve snaze zlepšit si postavení ve skupině, vymýšlí.


Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Hřiště v Masné má nový povrch, skákacího panáka i pískoviště. Zdi zdobí krásná malba

24. října 2017 v 11:55

V Praze 1 se pro všechny děti otevřelo nové dětské hřiště v Masné. Jeho rekonstrukce trvala dva měsíce. Nyní plně slouží potřebám rodičů a dětí z Prahy 1. Hřiště má nyní kompletně nový povrch v rámci, kterého byla vytvořena řada herních obrazců, jako je například skákací panák, twister...

Zábavné sportovní odpoledne s opičkou Lolou

12. října 2017 v 17:10

Přijďte si spolu s opičkou Lolou užít v neděli 29. října zábavné odpoledne plné sportování a tancování do tělocvičny Monkey´s Gym a obchodního centra Harfa.

Praha 10 chce, aby děti četly. Přispěje jim na nákup knih

2. října 2017 v 08:32

Každému dítěti, které má trvalé bydliště v Praze 10 a které se narodilo mezi 1. 1. 2002 a 30. 9. 2009, na začátku nového školního roku radnice přispěje v rámci aplikace Aktivní město na nákup knih částkou 500 korun.

Branný den Na Františku

24. září 2017 v 08:39

Branná výchova se vrací do škol. Předmět ztratil svůj ideologický nádech, obsah zůstal a přizpůsobil se současným trendům vzdělávání.

Další články
Nahoru