dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - skorojasno
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
9°C
Kdysi známá MANA si dala na půl století pauzu, nyní vršovické divadlo obnovuje činnost
Zdroj: MČ Praha 10

Kdysi známá MANA si dala na půl století pauzu, nyní vršovické divadlo obnovuje činnost

Po téměř padesáti letech začne ve Vršovicích opět fungovat divadlo MANA. V minulosti známé Jiráskovo vršovické divadlo, později MANA, se po 49 letech dočkalo opět svého zahájení provozu.

Divadlo v Husově sboru ve Vršovicích bylo svého času známou pražskou divadelní scénou, která fungovala až do roku 1965, kdy za doby komunismu přišlo nucené uzavření. „Určitě je dobře, že se do Prahy 10 znovuotevřením divadla vrací další tradice, která obohacuje nejen duchovní, ale i kulturní nabídku pro občany městské části a jejich děti,“ uvedl k slavnostnímu otevření starosta městské části Prahy 10 Bohumil Zoufalík s tím, že takovéto projekty městská část podporuje.

mana-celkovy-pohled-nahled Dnes od 19 hodin slavnostně zahájí divadlo provoz představením Lamento – Z tance v prach a opět do tance – Den a noc Matky Terezy. „Zveme širokou veřejnost občanů Prahy 10, na slavnostní otevření prozatím jediného divadelního sálu ve Vršovicích,“ říká farář Husova sboru David Frýdl, který zajišťuje i organizační chod centra MANA.

Záměrem provozovatelů divadelní činnosti je nabízet divákům pravidelná představení činoherní i hudební, o nedělích dětská představení formou pohádek a písničkových pořadů. Součástí činnosti Vršovického divadla MANA jsou také kurzy herecké a dramatické tvorby pro děti.

Vršovické divadlo MANA v Husově sboru ve Vršovicích navazuje na tradici Jiráskova vršovického divadla, které zde působilo od roku 1931. Jeho prvním ředitelem byl ve 30. letech 20. století Drahoš Želenský, který se svým otcem Karlem patřil do známého českého hereckého rodu. Drahoš později vedl v Praze Národní divadlo.

V době válečné okupace fungoval divadelní sál též jako kino s názvem Bio Helios. Dlouhá léta zde hrála ochotnická skupina Bozděch (založena ve Vršovicích v roce 1892), ale i jiní. Definitivní zákaz provozování divadla v Husově sboru přišel v roce 1965.

mana-1-historicke-listky-nahled

Historické vstupenky

Spjatost divadla s chrámovou budovou kostela Československé církve husitské byla nadále v tehdejším režimu neudržitelná. Na více než čtyři desetiletí tak tento prostor ztratil své původní poslání. Od roku 2004 usiluje majitel budovy, kterým je Církev československá husitská, vrátit tento prostor myšlence, se kterou vznikal.

Záměrem Církve československé husitské a za přispění městské části Praha 10 byl postupně zrekonstruovaný celý prostor bývalého Jiráskova vršovického divadla. Projektovou dokumentaci a záměr revitalizace divadla v Husově sboru zpracovával architekt a herec David Vávra.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru