Dnes Neděle - polojasno 15°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 17°C
Neděle 29. 5. 2022
Svátek má Maxmilián a Maxim
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kdy se otevřou posilovny Praze? Snad v listopadu, věří komora fitness a připravila plán rozvolňování
Fitness centra v říjnu osiřela. Ilustrační foto: fitness.cz

Kdy se otevřou posilovny Praze? Snad v listopadu, věří komora fitness a připravila plán rozvolňování

Podle prezidentky České komory fitness (ČKF) Jany Havrdové aktuální evropské i české průzkumy dokazují, že fitness je bezpečný sektor, kde je malé riziko nákazy. „Na otevření jsme dobře připraveni, přicházíme s velmi detailními plány rozvolňování našich provozů, které vycházejí z vysoké míry dezinfekce, omezení kapacity a odstupů. Věříme, že k otevření vnitřních sportovišť dojde ještě v listopadu, vše je ale samozřejmě na vládě,“ uvedla.   

„Jsme připraveni přijmout řadu velmi přísných hygienických podmínek pro otevření našich provozů a jsme schopni i v první, námi navrhované etapě, za extrémního dodržení bezpečnostních podmínek fungovat dlouhodobě. Náš plán se týká všech sportovišť a jeho detaily zná i Národní sportovní agentura a Česká unie sportu. Společně s plánem na rozvolnění provozu solárií a saun jsme ho předali Hospodářské komoře a doufáme, že náš návrh bude platnou pomocí pro co nejdřívější otevření vnitřních sportovišť,“ věří Jana Havrdová.

U vnitřních sportovišť navrhuje komora fitness tři fáze rozvolňování. Liší se od sebe třeba tím, že v té první, nejpřísnější, je omezena kapacita šaten a sprch, nicméně zůstávají otevřené, což na jaře po určitou dobu první vlny pandemie neplatilo.

Už ani v první fázi komora v návrhu nepočítá s nošením roušek při samotném cvičení. „To jsme si už všichni odžili na jaře, ukázalo se, že roušky při cvičení v uzavřených prostorách nedávají smysl a spíše to škodí,“ říká Havrdová.

Poukazuje na to, že fitness sektor je podle odborníků i aktuálních průzkumů považován za bezpečný, což dokazuje aktuální evropská studie i data z České republiky. Evropské země včetně České republiky se zapojily do studie SafeACTiVE, jejímž cílem bylo zmapovat riziko covid-19 a míru nákazy ve fitness centrech. Na základě více než 62 milionů návštěv bylo podle Havrdové potvrzeno 487 pozitivních případů, a to jak u klientů fitness center, tak u zaměstnanců.

„Shromážděná data potvrzují, že fitness kluby jsou bezpečným prostředím s nízkým rizikem nákazy. U nás zmapoval místa nákazy covid-19 podle identifikovaných clusterů a povolání Informační systém infekčních nemocí. Ve spojení s fitness centry v celé České republice eviduje od března do poloviny října nakažených méně než 25 lidí,“ řekla Havrdová. 

„Naším primárním cílem musí být nejen prevence dalšího šíření nemoci covid-19, ale také nutnost zajistit, aby lidé měli podporu a příležitost zůstat aktivní. S plným respektem k tomu, co se aktuálně děje v nemocnicích, v domovech seniorů, i s respektem k ohroženým skupinám, chceme ve správný okamžik nabídnout své zkušenosti, a pohyb je rozhodně tím, co nám pomáhá k lepšímu zdraví,“ pokračuje prezidentka ČKF.

Provozovatelé fitness center podle ní extrémně dbají na dodržování všech bezpečnostních a hygienických pravidel. „Už při první vlně jsme si ověřili, že při dodržení přísných pravidel jde fungovat. I když to bylo bez šaten a sprch, tak lidé chodili na trénink už převlečení a s desinfekcí se fungovat dalo,“ říká provozovatel K&K Family Fitness ve Vratislavově ulici v Praze 2 Václav Kváča.

„Pandemie covid-19 ještě více odhalila kritický stav české populace, co se týká pohybu. Ti, kdo jsou pasivní, trpí obezitou, vysokým tlakem a špatným zdravotním stavem, jsou dnes tou nejohroženější skupinou. Právě fitness sektor je tím, který by mohl z dlouhodobého hlediska pomoci v boji proti koronavirové i dalším podobným krizím, a doufáme, že vláda nyní učiní potřebné kroky nejen tím, že znovu otevře sportoviště, ale také systematickou podporou pravidelného pohybu v České republice,“ uzavírá Jana Havrdová.


Autor: red

Světová cyklojízda projede Prahou a oslaví Den kola

25. května 2022 v 10:47

Podpořit městskou cyklistiku, vzájemný respekt v ulicích i důležitost udržitelné dopravy má Světová cyklojízda, která se koná v neděli 5. června.

Turnaj v nohejbalu o pohár starosty

25. května 2022 v 05:52

Tradiční turnaj pořádá radnice Prahy 1 v sobotu 28. května.

Konference ve Slovanském domě se zaměřila na digitalizaci a kryptoměny

24. května 2022 v 11:44

Jaký vliv a dopady má digitalizace na vzdělání, životní prostředí a platební systémy? Světoví experti a osobnosti na oblasti informačních technologií, bankovnictví i umění o tématu diskutovali na prestižní mezinárodní konferenci o digitalizaci a kryptoměnách – Platon Life Global Digital Ecosystem...

V dubnu vzniklo 2256 společností, nejméně od září loňského roku

24. května 2022 v 10:34

V dubnu vzniklo v České republice 2 256 obchodních společností, což je o 329 méně než v březnu a zároveň nejméně od září minulého roku. Zároveň v dubnu zaniklo 990 společností, o 123 méně než v březnu a nejméně od října 2017. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1 266 obchodních společností. Vyplývá...

Běželo se pro Paměť národa

24. května 2022 v 10:20

O víkendu 21. a 22. května se uskutečnily hlavní závody Běhu pro Paměť národa. V Praze, Brně a na dalších devíti místech po celé republice se běželo za všechny, kteří se nevzdali. Akce se zúčastnilo přes 1500 běžců, z toho 800 běželo v pražské oboře...

Mezinárodní agentura Effectivity otevřela pobočku v Česku, do Prahy chce exportovat slovenské mozky

19. května 2022 ve 13:02

Slovenská mezinárodní agentura Effectivity (EFFE) otevřela své zastoupení v České republice. Jedná se tak o další kancelář mimo domovskou základnu, která bude vystupovat pod jménem EFFE Prague.     

V Braníku budou bojovat malí hasiči

19. května 2022 v 08:15

SDH Praha – Braník a TFA tým Praha zvou na 2. závod Dětské ligy TFA Praha 2022 do pražského Braníku.

Hokejový šampionát ve Žlutých lázních

17. května 2022 ve 14:45

Areál Žluté lázně v Praze 4 – Podolí se opět proměňuje v hokejovou fanouškovskou základnu. Od středy 18. května mohou všichni milovníci hokeje přijít a užít si zápasy společně u jídla a pití. Mistrovství světa v hokeji ve Finsku je možné sledovat na plátně ve stanu za...

Další články
Nahoru