Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - zatazeno 11°C
Sobota 5. 12. 2020
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kdy se otevřou posilovny Praze? Snad v listopadu, věří komora fitness a připravila plán rozvolňování
Fitness centra v říjnu osiřela. Ilustrační foto: fitness.cz

Kdy se otevřou posilovny Praze? Snad v listopadu, věří komora fitness a připravila plán rozvolňování

Podle prezidentky České komory fitness (ČKF) Jany Havrdové aktuální evropské i české průzkumy dokazují, že fitness je bezpečný sektor, kde je malé riziko nákazy. „Na otevření jsme dobře připraveni, přicházíme s velmi detailními plány rozvolňování našich provozů, které vycházejí z vysoké míry dezinfekce, omezení kapacity a odstupů. Věříme, že k otevření vnitřních sportovišť dojde ještě v listopadu, vše je ale samozřejmě na vládě,“ uvedla.   

„Jsme připraveni přijmout řadu velmi přísných hygienických podmínek pro otevření našich provozů a jsme schopni i v první, námi navrhované etapě, za extrémního dodržení bezpečnostních podmínek fungovat dlouhodobě. Náš plán se týká všech sportovišť a jeho detaily zná i Národní sportovní agentura a Česká unie sportu. Společně s plánem na rozvolnění provozu solárií a saun jsme ho předali Hospodářské komoře a doufáme, že náš návrh bude platnou pomocí pro co nejdřívější otevření vnitřních sportovišť,“ věří Jana Havrdová.

U vnitřních sportovišť navrhuje komora fitness tři fáze rozvolňování. Liší se od sebe třeba tím, že v té první, nejpřísnější, je omezena kapacita šaten a sprch, nicméně zůstávají otevřené, což na jaře po určitou dobu první vlny pandemie neplatilo.

Už ani v první fázi komora v návrhu nepočítá s nošením roušek při samotném cvičení. „To jsme si už všichni odžili na jaře, ukázalo se, že roušky při cvičení v uzavřených prostorách nedávají smysl a spíše to škodí,“ říká Havrdová.

Poukazuje na to, že fitness sektor je podle odborníků i aktuálních průzkumů považován za bezpečný, což dokazuje aktuální evropská studie i data z České republiky. Evropské země včetně České republiky se zapojily do studie SafeACTiVE, jejímž cílem bylo zmapovat riziko covid-19 a míru nákazy ve fitness centrech. Na základě více než 62 milionů návštěv bylo podle Havrdové potvrzeno 487 pozitivních případů, a to jak u klientů fitness center, tak u zaměstnanců.

„Shromážděná data potvrzují, že fitness kluby jsou bezpečným prostředím s nízkým rizikem nákazy. U nás zmapoval místa nákazy covid-19 podle identifikovaných clusterů a povolání Informační systém infekčních nemocí. Ve spojení s fitness centry v celé České republice eviduje od března do poloviny října nakažených méně než 25 lidí,“ řekla Havrdová. 

„Naším primárním cílem musí být nejen prevence dalšího šíření nemoci covid-19, ale také nutnost zajistit, aby lidé měli podporu a příležitost zůstat aktivní. S plným respektem k tomu, co se aktuálně děje v nemocnicích, v domovech seniorů, i s respektem k ohroženým skupinám, chceme ve správný okamžik nabídnout své zkušenosti, a pohyb je rozhodně tím, co nám pomáhá k lepšímu zdraví,“ pokračuje prezidentka ČKF.

Provozovatelé fitness center podle ní extrémně dbají na dodržování všech bezpečnostních a hygienických pravidel. „Už při první vlně jsme si ověřili, že při dodržení přísných pravidel jde fungovat. I když to bylo bez šaten a sprch, tak lidé chodili na trénink už převlečení a s desinfekcí se fungovat dalo,“ říká provozovatel K&K Family Fitness ve Vratislavově ulici v Praze 2 Václav Kváča.

„Pandemie covid-19 ještě více odhalila kritický stav české populace, co se týká pohybu. Ti, kdo jsou pasivní, trpí obezitou, vysokým tlakem a špatným zdravotním stavem, jsou dnes tou nejohroženější skupinou. Právě fitness sektor je tím, který by mohl z dlouhodobého hlediska pomoci v boji proti koronavirové i dalším podobným krizím, a doufáme, že vláda nyní učiní potřebné kroky nejen tím, že znovu otevře sportoviště, ale také systematickou podporou pravidelného pohybu v České republice,“ uzavírá Jana Havrdová.


Počet návrhů na firemní bankrot zůstal v listopadu velmi vysoký

Včera ve 14:00

V listopadu letošního roku bylo vyhlášeno 44 bankrotů obchodních společností, 538 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1347 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 100 návrhů na bankrot obchodních společností, 530 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1318 návrhů na osobní...

Linky pomoci slouží pro psychickou pomoc nebo rady ke koronaviru

Včera ve 12:20

Obyvatelům hlavního města připravil pražský magistrát přehled kontaktů, na které se mohou v případě problémů či nedostatku informací obracet. Naleznou zde například linky pro seniory, linky důvěry, linky pro rodiče nebo kontakty na organizace jako Bílý kruh bezpečí a Člověk...

Praha 11 zřídila u polikliniky Šustova druhé odběrové místo na testování covid-19

Včera v 07:29

Od 3. prosince fungují v Praze 11 dvě odběrová místa na testování covid-19. Vedle odběrového místa v areálu multifunkční haly Jedenáctka VS, které lze navštívit i v režimu drive-in, mohou nově zájemci o testování využít také druhé místo u polikliniky Šustova. Městská část Praha 11 jej zřídila ve...

U hasičů v Praze je jen jeden nakažený příslušník sboru

Včera v 06:35

Počet zaměstnanců pražského hasičského sboru s nemocí covid-19 klesl na minimum. Pozitivně testovaný je už jen jeden příslušník sboru.

Plyn i elektřinu lze opět vyřídit v zákaznické kanceláři

3. prosince 2020 ve 12:02

V rámci dlouho očekávaného rozvolňování se znovu otevřela také zákaznická centra energetické skupiny innogy. V běžné otevírací době je veřejnosti opět k dispozici rozsáhlá síť poboček dodavatele energií po celé zemi, která čítá více než čtyři desítky kontaktních míst. Veškeré záležitosti spojené...

V Havlíčkových sadech a na Folimance se bude bruslit

3. prosince 2020 v 08:35

Radnice Prahy 2 na svém území instaluje dvě kluziště a v úterý 8. prosince v 10 hodin dopoledne vyjedou na led první bruslaři v Havlíčkových sadech a o den později, ve středu 9. prosince ve 14 hodin na Folimance.

Praha 4: Běžecké čtvrtky jsou zpět

3. prosince 2020 v 06:28

Díky rozvolnění vládních opatření opět pokračuje Běžecká škola Prahy 4 v pravidelných společných trénincích.

V úterý přibylo v Praze 404 případů covidu

2. prosince 2020 ve 13:20

V průběhu úterý přibylo v hlavním městě 404 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o 50 méně než předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES je ve městě k dnešku se 42 body nadále nejnižší...

Nouzový stav pomohl růstu datových schránek, využívá ji už přes milion Čechů

2. prosince 2020 v 07:04

Koronavirová pandemie mění mnohé a jedním ze sektorů, který už během první vlny zaznamenal 160 % nárůst, byl počet zřízení datových schránek fyzických osob. Omezení otevírací doby úřadů přimělo lidi ke komunikaci s veřejnou správou on-line. Jen za květen prošlo datovými schránkami 9 miliónů...

Další články
Nahoru