Dnes Úterý - prehanky-dest 11°C
Zítra Středa - prehanky-dest 8°C
Úterý 18. 5. 2021
Svátek má Nataša
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kdy se otevřou posilovny Praze? Snad v listopadu, věří komora fitness a připravila plán rozvolňování
Fitness centra v říjnu osiřela. Ilustrační foto: fitness.cz

Kdy se otevřou posilovny Praze? Snad v listopadu, věří komora fitness a připravila plán rozvolňování

Podle prezidentky České komory fitness (ČKF) Jany Havrdové aktuální evropské i české průzkumy dokazují, že fitness je bezpečný sektor, kde je malé riziko nákazy. „Na otevření jsme dobře připraveni, přicházíme s velmi detailními plány rozvolňování našich provozů, které vycházejí z vysoké míry dezinfekce, omezení kapacity a odstupů. Věříme, že k otevření vnitřních sportovišť dojde ještě v listopadu, vše je ale samozřejmě na vládě,“ uvedla.   

„Jsme připraveni přijmout řadu velmi přísných hygienických podmínek pro otevření našich provozů a jsme schopni i v první, námi navrhované etapě, za extrémního dodržení bezpečnostních podmínek fungovat dlouhodobě. Náš plán se týká všech sportovišť a jeho detaily zná i Národní sportovní agentura a Česká unie sportu. Společně s plánem na rozvolnění provozu solárií a saun jsme ho předali Hospodářské komoře a doufáme, že náš návrh bude platnou pomocí pro co nejdřívější otevření vnitřních sportovišť,“ věří Jana Havrdová.

U vnitřních sportovišť navrhuje komora fitness tři fáze rozvolňování. Liší se od sebe třeba tím, že v té první, nejpřísnější, je omezena kapacita šaten a sprch, nicméně zůstávají otevřené, což na jaře po určitou dobu první vlny pandemie neplatilo.

Už ani v první fázi komora v návrhu nepočítá s nošením roušek při samotném cvičení. „To jsme si už všichni odžili na jaře, ukázalo se, že roušky při cvičení v uzavřených prostorách nedávají smysl a spíše to škodí,“ říká Havrdová.

Poukazuje na to, že fitness sektor je podle odborníků i aktuálních průzkumů považován za bezpečný, což dokazuje aktuální evropská studie i data z České republiky. Evropské země včetně České republiky se zapojily do studie SafeACTiVE, jejímž cílem bylo zmapovat riziko covid-19 a míru nákazy ve fitness centrech. Na základě více než 62 milionů návštěv bylo podle Havrdové potvrzeno 487 pozitivních případů, a to jak u klientů fitness center, tak u zaměstnanců.

„Shromážděná data potvrzují, že fitness kluby jsou bezpečným prostředím s nízkým rizikem nákazy. U nás zmapoval místa nákazy covid-19 podle identifikovaných clusterů a povolání Informační systém infekčních nemocí. Ve spojení s fitness centry v celé České republice eviduje od března do poloviny října nakažených méně než 25 lidí,“ řekla Havrdová. 

„Naším primárním cílem musí být nejen prevence dalšího šíření nemoci covid-19, ale také nutnost zajistit, aby lidé měli podporu a příležitost zůstat aktivní. S plným respektem k tomu, co se aktuálně děje v nemocnicích, v domovech seniorů, i s respektem k ohroženým skupinám, chceme ve správný okamžik nabídnout své zkušenosti, a pohyb je rozhodně tím, co nám pomáhá k lepšímu zdraví,“ pokračuje prezidentka ČKF.

Provozovatelé fitness center podle ní extrémně dbají na dodržování všech bezpečnostních a hygienických pravidel. „Už při první vlně jsme si ověřili, že při dodržení přísných pravidel jde fungovat. I když to bylo bez šaten a sprch, tak lidé chodili na trénink už převlečení a s desinfekcí se fungovat dalo,“ říká provozovatel K&K Family Fitness ve Vratislavově ulici v Praze 2 Václav Kváča.

„Pandemie covid-19 ještě více odhalila kritický stav české populace, co se týká pohybu. Ti, kdo jsou pasivní, trpí obezitou, vysokým tlakem a špatným zdravotním stavem, jsou dnes tou nejohroženější skupinou. Právě fitness sektor je tím, který by mohl z dlouhodobého hlediska pomoci v boji proti koronavirové i dalším podobným krizím, a doufáme, že vláda nyní učiní potřebné kroky nejen tím, že znovu otevře sportoviště, ale také systematickou podporou pravidelného pohybu v České republice,“ uzavírá Jana Havrdová.


Koroporadna končí, více než rok řešila dotazy, některé z nich i úsměvné

Dnes v 15:24

Bezplatná Koroporadna končí po 14 měsících svou činnost. Za tuto dobu zodpovědělo sedm desítek dobrovolníků více než 10 000 mailových a telefonických dotazů z rodinné problematiky.

V dubnu začalo v Česku podnikat 4732 lidí, nejméně od začátku roku

Dnes v 10:45

V dubnu si v České republice založilo živnost 4732 lidí, o 1684 méně než v březnu a zároveň nejméně od začátku roku. Svoji živnost zároveň přerušilo 6242 podnikatelů a 1525 podnikatelů ji ukončilo. I v těchto případech jde o nejnižší čísla od začátku...

Odběrové místo na Mariánském náměstí navyšuje kapacitu prováděných PCR testů

Včera ve 12:04

Praha reaguje na enormní zájem o neinvazivní a cenově dostupné PCR testy úpravou provozu odběrového místa na Mariánském náměstí. Objem provedených PCR testů se zde zdvojnásobí, naopak na antigenní testy, které zde skončí, si zájemci mohou nadále zajít mimo jiné na nedalekou Městskou polikliniku...

Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

13. května 2021 ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

13. května 2021 ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

13. května 2021 v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Další články
Nahoru