Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 13°C
Sobota 25. 3. 2023
Svátek má Marián
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Kdo usedne za Prahu ve Sněmovně? Dosavadní poslanci, lidé z vedení radnic i lékaři
Thunovský palác na Malé Straně, sídlo Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Foto: A. Červená

Kdo usedne za Prahu ve Sněmovně? Dosavadní poslanci, lidé z vedení radnic i lékaři

Poslanecká sněmovna má 200 členů, z toho třiadvacet připadne na Prahu. Kdo ji bude v následujících čtyřech letech v dolní komoře Parlamentu zastupovat? Dosavadní poslanci, starostky, starostové a radní z městských částí, ale třeba i lékaři. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.  

Nejvíce poslankyň a poslanců za hlavní město bude mít koalice Spolu (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL), která v Praze získala 40 procent hlasů, což v přepočtu na mandáty znamená číslo 11. Do Sněmovny se dostali lidé z deseti prvních míst. A také patnáctka na kandidátce, tlumočník a průvodce Hayato Okamura, starší bratr Tomia Okamury, lídra strany Svoboda a přímá demokracie. Pražští voliči ho vykroužkovali na šesté místo.

„Cítím hlubokou vděčnost za celkový výsledek sněmovních voleb v naší zemi. Zvítězily demokratické koalice, populismus a extremismus prohrály. Myslím, že může mít také mezinárodní ohlas a přesah,“ uvedl po volebním úspěchu.

Kdo je zbylých deset nově zvolených pražských zástupců Spolu v Parlamentu? Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), dosavadní poslanec Marek Benda (ODS), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. LF UK a FTN Tom Philipp.

Dále dosavadní poslanec a bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS), historik, zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček (za ODS), starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS), radní Prahy 2 Michal Zuna (TOP 09), farmaceut a pražský zastupitel Petr Fifka (ODS). Na jedenáctém místě kandidátky byl pražský zastupitel Martin Dlouhý (TOP 09), kterého ale přeskočil Okamura, takže je prvním náhradníkem.

Druhá skončila v Praze koalice Pirátů a hnutí STAN. V celé zemi byl její zisk 15,6 procenta, v Praze 22,7 procenta. To stačilo na šest pražských mandátů. Zde se ale výrazněji projevilo kroužkování. První místo na kandidátce obhájila dosavadní poslankyně Olga Richterová (Piráti), která získala i nejvyšší počet preferenčních hlasů.

Díky přednostním hlasům se ze třetího na druhé místo posunul místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN). Ze sedmého místa na třetí poskočil právník a vysokoškolský učitel Vladimír Balaš (STAN). Z šestnáctého se na čtvrté místo díky kroužkování dostala starostka Satalic Milada Voborská, z jedenáctého na páté ředitel hudebního festivalu Pražské jaro Roman Bělor (STAN).

Kvůli „skokanům“ na kandidátce PirSTAN měl namále stávající poslanec Jakub Michálek (Piráti), z druhé pozice se propadl až na šesté místo, tedy byl poslední „nad čarou“. Pod ní je jako první náhradnice místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (za Piráty).

Až třetí skončilo v Praze ANO. Získalo 17,5 procenta hlasů, což znamená zisk pěti pražských mandátů. Na kandidátce hnutí se kroužkováním pozice neměnily, takže byli zvoleni lidé z prvních pěti míst na kandidátce.

Staronovými pražskými poslanci za ANO jsou Patrik Nacher a Robert Králíček. Doplňuje je lékařka Věra Adámková, místostarosta Prahy 5 Lubomír Brož a starosta Prahy 15 Milan Wenzl.

Třiadvacátého poslance za Prahu pošle do Poslanecké sněmovny Svoboda a přímá demokracie. Úspěšný byl dosavadní poslanec Jiří Kobza. Pomohlo mu kroužkování, byl totiž až trojkou na pražské kandidátce.


Autor: Jan Puci

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru