Dnes Sobota - prehanky-dest 9°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Sobota 26. 11. 2022
Svátek má Artur
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Kdo usedne za Prahu ve Sněmovně? Dosavadní poslanci, lidé z vedení radnic i lékaři
Thunovský palác na Malé Straně, sídlo Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Foto: A. Červená

Kdo usedne za Prahu ve Sněmovně? Dosavadní poslanci, lidé z vedení radnic i lékaři

Poslanecká sněmovna má 200 členů, z toho třiadvacet připadne na Prahu. Kdo ji bude v následujících čtyřech letech v dolní komoře Parlamentu zastupovat? Dosavadní poslanci, starostky, starostové a radní z městských částí, ale třeba i lékaři. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.  

Nejvíce poslankyň a poslanců za hlavní město bude mít koalice Spolu (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL), která v Praze získala 40 procent hlasů, což v přepočtu na mandáty znamená číslo 11. Do Sněmovny se dostali lidé z deseti prvních míst. A také patnáctka na kandidátce, tlumočník a průvodce Hayato Okamura, starší bratr Tomia Okamury, lídra strany Svoboda a přímá demokracie. Pražští voliči ho vykroužkovali na šesté místo.

„Cítím hlubokou vděčnost za celkový výsledek sněmovních voleb v naší zemi. Zvítězily demokratické koalice, populismus a extremismus prohrály. Myslím, že může mít také mezinárodní ohlas a přesah,“ uvedl po volebním úspěchu.

Kdo je zbylých deset nově zvolených pražských zástupců Spolu v Parlamentu? Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), dosavadní poslanec Marek Benda (ODS), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. LF UK a FTN Tom Philipp.

Dále dosavadní poslanec a bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS), historik, zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček (za ODS), starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS), radní Prahy 2 Michal Zuna (TOP 09), farmaceut a pražský zastupitel Petr Fifka (ODS). Na jedenáctém místě kandidátky byl pražský zastupitel Martin Dlouhý (TOP 09), kterého ale přeskočil Okamura, takže je prvním náhradníkem.

Druhá skončila v Praze koalice Pirátů a hnutí STAN. V celé zemi byl její zisk 15,6 procenta, v Praze 22,7 procenta. To stačilo na šest pražských mandátů. Zde se ale výrazněji projevilo kroužkování. První místo na kandidátce obhájila dosavadní poslankyně Olga Richterová (Piráti), která získala i nejvyšší počet preferenčních hlasů.

Díky přednostním hlasům se ze třetího na druhé místo posunul místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN). Ze sedmého místa na třetí poskočil právník a vysokoškolský učitel Vladimír Balaš (STAN). Z šestnáctého se na čtvrté místo díky kroužkování dostala starostka Satalic Milada Voborská, z jedenáctého na páté ředitel hudebního festivalu Pražské jaro Roman Bělor (STAN).

Kvůli „skokanům“ na kandidátce PirSTAN měl namále stávající poslanec Jakub Michálek (Piráti), z druhé pozice se propadl až na šesté místo, tedy byl poslední „nad čarou“. Pod ní je jako první náhradnice místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (za Piráty).

Až třetí skončilo v Praze ANO. Získalo 17,5 procenta hlasů, což znamená zisk pěti pražských mandátů. Na kandidátce hnutí se kroužkováním pozice neměnily, takže byli zvoleni lidé z prvních pěti míst na kandidátce.

Staronovými pražskými poslanci za ANO jsou Patrik Nacher a Robert Králíček. Doplňuje je lékařka Věra Adámková, místostarosta Prahy 5 Lubomír Brož a starosta Prahy 15 Milan Wenzl.

Třiadvacátého poslance za Prahu pošle do Poslanecké sněmovny Svoboda a přímá demokracie. Úspěšný byl dosavadní poslanec Jiří Kobza. Pomohlo mu kroužkování, byl totiž až trojkou na pražské kandidátce.


Autor: Jan Puci

Praha 13: Mimořádné dotace pro kluby, spolky a volnočasové organizace

21. listopadu 2022 v 19:15

Rada městské části Praha 13 dnes odsouhlasila poskytnutí dotací na provozní výdaje sportovním klubům, kulturním spolkům a dalším volnočasovým organizacím v celkové výši 750 tisíc korun. Registrovaným organizacím, které pořádají aktivity pro občany Prahy 13, nabízí radnice pomoc formou mimořádné...

Další články
Nahoru