Dnes Sobota - obcasny-dest 11°C
Zítra Neděle - polojasno 13°C
Sobota 5. 10. 2024
Svátek má Eliška
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Kdo tam jednou vkročil, vícekráte nepůjde. Pražské záchodky slaví 170 let
Toalety u hlavního vchodu na hřbitov Malvazinky. Dnes už neslouží svému původnímu účelu, ale stavba stále stojí. Zdroj foto: se souhlasem PVK

Kdo tam jednou vkročil, vícekráte nepůjde. Pražské záchodky slaví 170 let

Letos uplynulo 170 let od první písemné zmínky o moderních veřejných toaletách v Praze. Přípis městského prezidia tehdy konstatoval, že „všechny veřejné záchodky se mají čistit každý den, zejména ty nové.“ Historie a vývoj pražské sítě veřejných toalet je ale ve skutečnosti ještě delší – daný dokument ukazuje, že záchodky se na území Prahy vyskytovaly již předtím. Vůbec prvním záznamem k tomuto tématu je zápis z 20. října 1472 o existenci toalety u Újezdské brány. Tématu se v tomto článku věnuje Kryštof Drnek, historik společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Téma veřejných toalet bylo v pražské aglomeraci dlouhodobým problémem. Na jedné straně stála široce chápaná nutnost mít k dispozici místo pro vykonání tělesné potřeby. Na straně druhé se objevovaly praktické problémy s existencí záchodků spojené – nikdo vedle nich nechtěl bydlet, protože byly většinou ve strašlivém stavu. 

Dochované úřední záznamy se minimálně do konce 19. století k tématu záchodků vyjadřovaly skoro vždy k jejich naprosto neudržitelnému hygienickému stavu. Tak například již v roce 1853 veřejný záchodek v Klementinu osobně navštívil v rámci inspekce c.k. místodržitel a následně prohlásil, že „kdo tam jednou vkročil, vícekráte tam nepůjde.“

Veřejné záchodky byly předmětem řady úředních zpráv, týkajících se chodu města. V drtivé většině byly silně negativní a nebyly příliš shovívavé k hygienickým návykům jejich návštěvníků, většinou mužského pohlaví. Zprávy hovoří o nesnesitelném zápachu, vedle kterého se nedá bydlet, o loužích moči a poházených exkrementech a o nutnosti je častěji uklízet. 

Problematika záchodků se do konce 19. století příliš nezměnila. Ačkoliv je všichni považovali za nezbytné a potřebné, nikdo se s nimi nechtěl zabývat a natož vedle nich bydlet. Jejich nedostatečný počet byl řešen i smluvním ujednáním s majiteli některých domů, kteří měli poskytovat veřejnosti k dispozici záchody u nich se vyskytující. 

Roku 1888 se pro vývoj pražských záchodků udála přelomová událost – město uzavřelo smlouvu s Bohdanem Procházkou, lesním inženýrem, o zřizování a provozování veřejných záchodků. Pan Procházka si nicméně svou funkci po dlouhou dobu neužil – již o rok později ji ze zdravotních důvodů převedl na svou manželku, Marii Procházkovou. Ta pak provozovala síť veřejných záchodků v Praze až do roku 1937, tedy skoro padesát let nepřetržitě. 

Podoba a funkce záchodů byla v uzavřené smlouvě poměrně přesně vymezena – jednalo se o obdélníkové stavby s oddělenými vchody pro pány a dámy, se šesti místnostmi pro klozety odlišné kvality dle ceny za jejich použití. Jejich provoz měly mít na starosti starší ženy.

Vedle nově budované sítě záchodků manželů Procházkových, provozovala další zařízení i samotná Praha. Jejich podoba byla obdobná, jednalo se v té době o normalizovaný typ záchodků. 

Cena za užití záchodků zůstávala po celou první polovinu 20. století prakticky stále stejná – 8 h. za kabinu I. třídy, 4 h. za II. třídu.

 Smluvní vztah s paní Procházkovou byl pro město natolik výhodný, že vydržel až do roku 1937. V mezidobí si prodloužila svou smlouvu v letech 1915, 1924 a 1930 a své podnikání si udržela navzdory narůstající konkurenci. Nakonec svou podnikatelskou činnost ukončila a místo ní ji převzalo Družstvo čsl. Válečných vysloužilců. 

Zaměstnání na veřejných záchodcích totiž bylo chápáno jako možnost zaměstnat osoby, které by jinak měly se svým uplatněním problém. Zatímco v 19. století se jednalo především o chovance městského chudinského ústavu, v pozdější době šlo o starší ženy a válečné invalidy a vysloužilce. 

Spor o zaopatření těchto dvou různých skupin zaměstnanců se nakonec stal i ústředním bodem meziválečných soutěží. Vedle ceny za nájem, které zájemci nabízeli, se projednával i tento sociální aspekt celého systému veřejných záchodků.

Meziválečné období znamenalo pro systém veřejných toalet dobu rozmachu a rozkvětu. I díky manželům Procházkovým se povedlo zavést určitý standard, který si držely i toalety řízené jinými subjekty či samotným městem. Po druhé světové válce začal systém veřejných záchodků upadat. Na jejich provoz nezbývalo dost finančních prostředků, a především chybělo jejich personální zabezpečení. 

Generace meziválečných pracovnic odešla ve velké míře do důchodu a nikdo jiný toto zaměstnání nechtěl vykonávat, protože došlo k velkému propadu jakékoliv profesní prestiže. Velkou část původně provozovaných záchodků bylo nutno uzavřít a zbytek byl provozován za současné ztráty hygienických a provozních standardů minulé doby. 

Po roce 1992 přešla síť veřejných záchodků do správy jednotlivých městských částí a většina jich byla zrušena a přeměněna na jiný, většinou značně odlišný provoz.


Autor: Kryštof Drnek, historik PVK

Trhy na Kulaťáku: Přijďte zažít Indonésii

Dnes v 05:00

V sobotu 5. října se na Kulaťáku můžete těšit na stánky Indonéské Ambasády, které nabídnou čerstvé a balené jídlo, rukodělné výrobky, oblečení a v prostředním stanu proběhne i vystoupení.

Vycházka: Olšanským 1. obecním hřbitovem

Včera ve 14:11

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby vám přinesla nové poznatky i pohodový čas strávený na čerstvém...

Online anketa k budoucnosti parku Smetanka končí 7. října

Včera v 09:59

Správa železnic prověřuje možnosti revitalizace veřejných prostranství podél traťového úseku Praha-Libeň – Praha-Malešice v souvislosti s jeho modernizací.

Zažít Americkou jinak

Včera v 07:59

Den plný hudby, skvělého jídla, umění a komunitní pohody přímo v srdci Vinohrad v sobotu 5. října.

JudaFest 2024

Včera v 07:44

JudaFest je festival české židovské kultury, na kterém můžete po celé odpoledne v neděli 6. října navštívit řadu přednášek, diskuzí a stánků se vším možným, a nahlédnout tak do židovského světa.

U metra Opatov budou létet draci

3. října 2024 v 16:12

V pátek 4. října se koná tradiční Drakiáda u metra Opatov. Přijďte si zalétat s draky a opéct buřty. 

Dětský bazar ve Stodůlkách

3. října 2024 ve 13:33

Dětský podzimní bazar v Komunitní centru sv. Prokopa v sobotu 5. října. Prodávat se bude dětské oblečení, boty, sportovní potřeby pro děti a hračky od přihlášených prodávajících. Aby se vám dobře vybíralo, je u nás vše přehledně roztříděno podle velikosti a...

Podzimní Umtrh

3. října 2024 ve 12:35

Podzimní Umtrh se koná 4. – 6. října před Rudolfinem. Vstup je zdarma. Po celou dobu akce bude i doprovodný hudební live program. Těšit se můžete například na zpěvačky z konzervatoře Jaroslava Ježka.   

Memoriál Luboše Tomíčka

3. října 2024 ve 12:06

Memoriál Luboše Tomíčka v pondělí 7. října.

Bazar ve Sboru Církve bratrské

3. října 2024 v 10:47

Darujte věci, přijďte nakoupit oblečení pro děti i dospělé, boty, tašky, kuchyňské nádobí, hračky, elektroniku, knihy a další. Vše, co už neupotřebíte a někomu dalšímu ještě mohou udělat radost.

Další články
Nahoru