Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - polojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kdo tam jednou vkročil, vícekráte nepůjde. Pražské záchodky slaví 170 let
Toalety u hlavního vchodu na hřbitov Malvazinky. Dnes už neslouží svému původnímu účelu, ale stavba stále stojí. Zdroj foto: se souhlasem PVK

Kdo tam jednou vkročil, vícekráte nepůjde. Pražské záchodky slaví 170 let

Letos uplynulo 170 let od první písemné zmínky o moderních veřejných toaletách v Praze. Přípis městského prezidia tehdy konstatoval, že „všechny veřejné záchodky se mají čistit každý den, zejména ty nové.“ Historie a vývoj pražské sítě veřejných toalet je ale ve skutečnosti ještě delší – daný dokument ukazuje, že záchodky se na území Prahy vyskytovaly již předtím. Vůbec prvním záznamem k tomuto tématu je zápis z 20. října 1472 o existenci toalety u Újezdské brány. Tématu se v tomto článku věnuje Kryštof Drnek, historik společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Téma veřejných toalet bylo v pražské aglomeraci dlouhodobým problémem. Na jedné straně stála široce chápaná nutnost mít k dispozici místo pro vykonání tělesné potřeby. Na straně druhé se objevovaly praktické problémy s existencí záchodků spojené – nikdo vedle nich nechtěl bydlet, protože byly většinou ve strašlivém stavu. 

Dochované úřední záznamy se minimálně do konce 19. století k tématu záchodků vyjadřovaly skoro vždy k jejich naprosto neudržitelnému hygienickému stavu. Tak například již v roce 1853 veřejný záchodek v Klementinu osobně navštívil v rámci inspekce c.k. místodržitel a následně prohlásil, že „kdo tam jednou vkročil, vícekráte tam nepůjde.“

Veřejné záchodky byly předmětem řady úředních zpráv, týkajících se chodu města. V drtivé většině byly silně negativní a nebyly příliš shovívavé k hygienickým návykům jejich návštěvníků, většinou mužského pohlaví. Zprávy hovoří o nesnesitelném zápachu, vedle kterého se nedá bydlet, o loužích moči a poházených exkrementech a o nutnosti je častěji uklízet. 

Problematika záchodků se do konce 19. století příliš nezměnila. Ačkoliv je všichni považovali za nezbytné a potřebné, nikdo se s nimi nechtěl zabývat a natož vedle nich bydlet. Jejich nedostatečný počet byl řešen i smluvním ujednáním s majiteli některých domů, kteří měli poskytovat veřejnosti k dispozici záchody u nich se vyskytující. 

Roku 1888 se pro vývoj pražských záchodků udála přelomová událost – město uzavřelo smlouvu s Bohdanem Procházkou, lesním inženýrem, o zřizování a provozování veřejných záchodků. Pan Procházka si nicméně svou funkci po dlouhou dobu neužil – již o rok později ji ze zdravotních důvodů převedl na svou manželku, Marii Procházkovou. Ta pak provozovala síť veřejných záchodků v Praze až do roku 1937, tedy skoro padesát let nepřetržitě. 

Podoba a funkce záchodů byla v uzavřené smlouvě poměrně přesně vymezena – jednalo se o obdélníkové stavby s oddělenými vchody pro pány a dámy, se šesti místnostmi pro klozety odlišné kvality dle ceny za jejich použití. Jejich provoz měly mít na starosti starší ženy.

Vedle nově budované sítě záchodků manželů Procházkových, provozovala další zařízení i samotná Praha. Jejich podoba byla obdobná, jednalo se v té době o normalizovaný typ záchodků. 

Cena za užití záchodků zůstávala po celou první polovinu 20. století prakticky stále stejná – 8 h. za kabinu I. třídy, 4 h. za II. třídu.

 Smluvní vztah s paní Procházkovou byl pro město natolik výhodný, že vydržel až do roku 1937. V mezidobí si prodloužila svou smlouvu v letech 1915, 1924 a 1930 a své podnikání si udržela navzdory narůstající konkurenci. Nakonec svou podnikatelskou činnost ukončila a místo ní ji převzalo Družstvo čsl. Válečných vysloužilců. 

Zaměstnání na veřejných záchodcích totiž bylo chápáno jako možnost zaměstnat osoby, které by jinak měly se svým uplatněním problém. Zatímco v 19. století se jednalo především o chovance městského chudinského ústavu, v pozdější době šlo o starší ženy a válečné invalidy a vysloužilce. 

Spor o zaopatření těchto dvou různých skupin zaměstnanců se nakonec stal i ústředním bodem meziválečných soutěží. Vedle ceny za nájem, které zájemci nabízeli, se projednával i tento sociální aspekt celého systému veřejných záchodků.

Meziválečné období znamenalo pro systém veřejných toalet dobu rozmachu a rozkvětu. I díky manželům Procházkovým se povedlo zavést určitý standard, který si držely i toalety řízené jinými subjekty či samotným městem. Po druhé světové válce začal systém veřejných záchodků upadat. Na jejich provoz nezbývalo dost finančních prostředků, a především chybělo jejich personální zabezpečení. 

Generace meziválečných pracovnic odešla ve velké míře do důchodu a nikdo jiný toto zaměstnání nechtěl vykonávat, protože došlo k velkému propadu jakékoliv profesní prestiže. Velkou část původně provozovaných záchodků bylo nutno uzavřít a zbytek byl provozován za současné ztráty hygienických a provozních standardů minulé doby. 

Po roce 1992 přešla síť veřejných záchodků do správy jednotlivých městských částí a většina jich byla zrušena a přeměněna na jiný, většinou značně odlišný provoz.


Autor: Kryštof Drnek, historik PVK

Výstava hub na radnici

Dnes ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

Dnes ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

Dnes v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

Dnes v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

Včera ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

Včera v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

Včera v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

26. září 2023 ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

26. září 2023 v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Další články
Nahoru