Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kdo si pospíší, stihne ještě vyšší dotaci na fotovoltaiku
Ilustrační foto: pexels.com

Kdo si pospíší, stihne ještě vyšší dotaci na fotovoltaiku

Od poloviny února se mění podmínky a výše státní dotace z programu Nová zelená úsporám na domácí fotovoltaické elektrárny. Pokud tedy plánujete investici do solární elektrárny, rozhodně neváhejte, pořiďte si fotovoltaiku se stávající vyšší podporou. Nové podmínky s nižší dotací začnou platit od 15. února.

Výhodněji už jen pár dní

Ministerstvo životního prostředí totiž od poloviny února sníží dotace na solární elektrárny o 40 tisíc korun. Čas na to, zajistit si stávající výši podpory od státu, ještě je, ale není ho mnoho. Například innogy garantuje vyplacení stávající dotace jen zákazníkům, kteří uzavřou smlouvu na dodávku fotovoltaického systému do ‍9. února.

Co se změní

„Míra podpory zůstává zachována na 50 procent způsobilých výdajů, limity dotace byly upraveny podle aktuální situace na trhu. Na vyšší podporu dosáhnou žadatelé, kteří spojí instalaci fotovoltaické elektrárny s realizací zateplení, za tuto kombinaci dostanou na bonusech navíc 40 tisíc korun,“ vysvětluje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a pokračuje: „Zvýhodníme projekty, které zajistí ohřev teplé vody, a zavedeme omezení na maximální rezervovaný výkon do distribuční sítě, což umožní připojení více domácích fotovoltaických elektráren.“

Nově chce stát více podporovat žadatele, kteří si společně s instalací fotovoltaické elektrárny dům také zateplí. Podle aktualizovaných podmínek tedy bude možné dosáhnout na maximální dotaci 200 tisíc korun pouze v kombinaci se zateplením domu. Pro ostatní žadatele se podpora sníží na 160 tisíc korun.

Další klíčovou změnou je omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě na 50 % maximálního výkonu elektrárny. Pokud uvažujete o prodeji přebytků do sítě a nechcete být limitováni novým omezením, je to další důvod proč s pořízením solárů neváhat. Novinkou je také bonus 10 tisíc korun na fotovoltaiku, která zároveň slouží k ohřevu vody.


Autor: TZ, red

Sobota: Street food na Smíchovské náplavce

Dnes v 08:21

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v sobotu 20. dubna na Smíchovské náplavce. Vybírat budete ze široké nabídky street foodových specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Indonésie a zjistíte, co se vaří v Africe.

Komentovaná vycházka po Praze 10

Včera v 18:45

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby.

Ples Prahy 1 na Žofíně pomůže onkologickým pacientům

Včera v 11:55

V pátek 12. dubna se uskutečnil Ples Prahy 1 na Žofíně. Ples první městská část letos pořádala ve spolupráci s nadací Pink Bubble. Získané finanční prostředky pomohou mladým lidem překonávat onkologická onemocnění.

Corgi Race Cup v Praze 4

Včera v 08:44

Corgi Race Cup pro milovníky tohoto psího plemene se koná v sobotu 27. dubna.

Čarodějnice v parku U Čeňku

Včera v 06:17

Odpoledne se zábavou, občerstvením, aktivitami a pálením čarodějnice. V úterý 30. dubna si můžete užít zábavu v parku U Čeňku.

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se opět představí na Stavebním veletrhu

14. dubna 2024 v 18:57

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se již podruhé představí na Stavebním veletrhu a Festivalu architektury, který se letos uskuteční ve dnech 24.–27. dubna 2024 na brněnském výstavišti. Organizuje zde stavební hackathon na téma dostupné bydlení i diskuse s influencery, kteří se věnují rozdílným...

V Praze 15 se vzpomínalo na Antonína Švehlu

14. dubna 2024 v 11:33

Zástupci patnácté městské části, spolků a organizací se včera sešli, aby si připomněli 151. výročí narození prvorepublikového státníka a hostivařského rodáka Antonína Švehly.

Srdíčkové dny pomohou mamince Emminky

14. dubna 2024 v 11:24

Již před bezmála čtvrtstoletím vznikl hlavách zakladatelů obecně prospěšné společnosti Život dětem projekt Srdíčkových dnů. Celorepublikové sbírky na pomoc rodinám s váženě nemocnými dětmi. Její jarní část proběhne v ulicích českých, moravských a slezských měst a obcí v týdnu od 15. do 19. dubna....

Ekofest 2024: Den Země v Malešicích

14. dubna 2024 v 06:10

V Malešickém parku se v sobotu 20. dubna mezi 11 až 18 hodinou koná Den Země. 

Další články
Nahoru