Dnes Neděle - prehanky-dest 29°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 25. 7. 2021
Svátek má Jakub
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kdo je tvář z tramvaje? Osobnost, která pomáhala do Prahy prosadit trolejbusy
V průběhu své pedagogické dráhy vychoval profesor Jansa desítky specialistů. Foto: archiv DPP

Kdo je tvář z tramvaje? Osobnost, která pomáhala do Prahy prosadit trolejbusy

Následujících deset let ponese jedna z tramvají 15T jezdící po Praze pojmenování po profesorovi Františkovi Jansovi. Jaká byla pracovní kariéra této velké osobnosti elektrické trakce v někdejším Československu?    

František Jansa (1903 až 1998) vystudoval na Strojní a elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze obor silnoproud. Po složení druhé státní zkoušky v roce 1926 nastoupil do Elektrotechnické továrny Kolben & spol. ve Vysočanech. 

Začínal na zkušebně elektrických strojů a nedlouho po nástupu se zúčastnil zavádění elektrického provozu na pražském železničním uzlu. Od roku 1929 byl pověřen vedením dráhového oddělení firmy ČKD. 

Aktivně se tehdy podílel na modernizaci elektrických a dieselelektrických kolejových vozidel. Roku 1937 získal Jansa doktorskou hodnost a následně byl jmenován technickým ředitelem v ústředí ČKD. V roce 1947 byl pověřen vedením nového projekčního útvaru, který se věnoval zejména elektrizaci železnic a budování trolejbusových systémů.

V lednu 1948 byl jmenován docentem a zahájil pedagogickou dráhu. V roce 1953 byla založena Vysoká škola železniční, kde se František Jansa stal prorektorem. V roce 1956 byl jmenován profesorem a o tři roky později získal akademický titul DrSc. za dvojsvazkové dílo „Dieselelektrická vozba I. a II.“. 

V roce 1960 byla tato škola přestěhována do Žiliny a následně přejmenována na Vysokou školu dopravní. V průběhu své pedagogické dráhy vychoval profesor Jansa desítky specialistů v oboru elektrické trakce, napsal velké množství původních vědeckých článků, vysokoškolských skript i monografií. 

Byl členem mnoha národních i mezinárodních institucí a nositel řady vyznamenání. V devadesátých letech byl čestným předsedou Elektrotechnického svazu československého. 

„František Jansa se v období od 20. do 90. let minulého století zásadním způsobem zasloužil o rozvoj elektrické trakce v městské dopravě i na železnici a o výchovu nových odborníků, kteří obor v dalších desetiletích pomáhali rozvíjet,“ uvedl technický ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Jan Šurovský.

„Do Prahy pomáhal prosadit trolejbusy i moderní čtyřnápravové tramvaje a prakticky žádný větší koncepční projekt se neobešel bez jeho účasti. V DPP se významně zapsala řada jeho žáků, jako odborně zdatných elektroinženýrů připravených řešit nejsložitější úkoly. I díky profesoru Jansovi patří Praha a Česko obecně ke světovým tramvajovým velmocem. Odkaz profesora Jansy dnes v dopravním podniku stále žije v rozvoji sítě metra, tramvajové dopravy i moderních silničních vozidel s elektrickým pohonem,“ dodal.


Před školou v Ďáblicích bude zpomalovací práh

21. července 2021 ve 14:41

Řidiči v ulici U Parkánu v Ďáblicích budou muset zpomalit. Před místní základní školou vznikne kvůli zvýšení bezpečnosti zpomalovací práh, přechod pro chodce a parkovací místa K+R (kiss and ride), uvedla ČTK.

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

21. července 2021 v 08:47

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary,...

V Božanovské ulici dojde k demolici mostu. Dálnice D11 bude uzavřena

20. července 2021 v 16:22

K demolici mostního objektu dojde ve dnech 24. – 25. července, kdy bude uzavřena dálnice D11 od sobotních 17 hodin do neděle do 9 hodin ráno.

Stavební práce na Prosecké ulici pokračují, omezí dopravu

13. července 2021 ve 13:35

Technická správa komunikací (TSK) začne od pondělí 19. července 2021 s další etapou celkové rekonstrukce Prosecké ulice a naváže tak na předchozí rok.  

V Těšnovském tunelu bude omezený provoz

13. července 2021 v 07:45

Od 13. do 15. července v noci od 23 do 5 hodin bude uzavřen tubus VODA (směr nemocnice Na Františku) a druhý tubus bude obousměrný.

Další články
Nahoru