dnes
Úterý - prehanky-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Kdo bude kontrolovat vedení Prahy? Ti, co ho drží pod krkem
Pražský magistrát. Foto: archiv

Kdo bude kontrolovat vedení Prahy? Ti, co ho drží pod krkem

Zastupitelstvo veřejně a najednou schválilo personální obsazení všech svých výborů a jejich vedení. Předsedové jsou převážně z TOP 09 nebo z ČSSD. Zastupitel Ondřej Pecha (ODS) uvedl, že kontrolní výbor by měl vést zástupce opozice – podle něho z ODS, kterou označil za „demokratickou“ opozici.

Na to reagovala zastupitelka Marta Semelová (KSČM) ironickou otázkou, zda je snad v zastupitelstvu nějaká nedemokratická opozice, která by nebyla řádně zvolena.

Předsedou kontrolního výboru přesto zůstal Petr Dolínek z ČSSD, která radu TOP 09 na základě dohody podpořila a na její podpoře závisí „jednobarevná vláda topky“ nad Prahou.

Opozice ODS a KSČM má navíc v kontrolním výboru menšinu – čtyři zástupce, kdežto TOP 09 a ČSSD celkem sedm zástupců. V minulosti přitom bývalo v Praze zvykem, že kontrolní výbor vedl zástupce opozice.

Například za primátorování Pavla Béma z ODS to byl komunista František Hoffman. Kontrolní výbor má na starosti kontrolu činnosti vedení Prahy, včetně hospodaření či plnění usnesení.

Noví radní

Novými radními hlavního města Prahy byli zvolení Ludmila Štvánová, Jiří Pařízek, Martin Dlouhý a Jan Vašíček. Získali od 38 do 41 hlasů, dvacítka zastupitelů, zřejmě z ODS, se volby nezúčastnilo.

V radě z minulé rady zůstali radní Lukáš Manhart a Eva Vorlíčková. Vedle primátora Tomáše Hudečka, prvního náměstka Jiřího Vávry a dalších náměstků Václava Novotného a Jiřího Nouzi je již pražská rada, kde jsou jen zástupci TOP 09, kompletní. Podpořila ji ČSSD.

Noví náměstci

Pražští zastupitelé zvolili prvním náměstkem zastupitele Jiřího Vávru, který byl předsedou zastupitelského klubu TOP 09. Získal 40 hlasů z platných 40. Dalšími náměstky primátora byli zvoleni Václav Novotný a Jiří Nouza. Dvacet zastupitelů z ODS se volby neúčastnilo.

Novotný uvedl, že něco jiného je být v kauze Opencard obviněn, něco jiného obžalován či odsouzen. V případě obžaloby bude rezignovat. Nezařazený zastupitel Ivan Vinš mu řekl, že někdo by mohl být i nespravedlivě odsouzen a je na politicích soudně zvážit, kdy už nemohou funkce vykonávat.

Zvolení předsedové výborů ZHMP

Výbor finanční: Petr Hulinský (ČSSD)
Výbor kontrolní: Petr Dolínek (ČSSD)
Výbor pro výchovu a vzdělávání: Andrea Vlásenková (ODS)
Výbor pro hospodářskou politiku a majetek: Miroslav Poche (ČSSD)
Výbor pro územní rozvoj: František Adámek (ČSSD)
Výbor pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy: Lukáš Kaucký (ČSSD)
Výbor dopravu: Karel Březina (ČSSD)
Výbor pro infrastrukturu a životní prostředí: Antonín Weinert (ČSSD)
Výbor pro zdravotnictví, sociální a bytovou politiku: Roman Petrus (ČSSD)
Výbor pro bezpečnost a legislativu: zatím bez předsedy, místopředsedové Petr Trombik (TOP 09) a Jan Slezák (ČSSD)
Výbor pro informatiku a evropské fondy: zatím bez předsedy, místopředsedové: Jan Vašíček (TOP 09) a Petr Dolínek (ČSSD)


Autor: Anna Skálová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru