dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Kde zkusit pracovat v Praze, když je mi přes pětačtyřicet?
Ilustrační foto: LS

Kde zkusit pracovat v Praze, když je mi přes pětačtyřicet?

S vyšším věkem se nepojí jen dlouholetá praxe, ale i loajalita, vyrovnanost, nadhled a schopnost předávat získané zkušenosti mladším generacím. Přesto dnes nejen pražští zaměstnavatelé stále více upřednostňují mladé absolventy před zkušenými čtyřicátníky. Především ženy mezi 60 a 65 lety mají s diskriminací kvůli věku bohaté zkušenosti. Jaké máte možnosti?

Mnoho žen se po čtyřicítce dostane do situace, kdy musí skloubit se zaměstnáním i péči o malé či dospívající děti, rodinu, domácnost a někdy i své rodiče. Řada z nich je na takovou situaci připravena, ale jak to vidí zaměstnavatelé? Vycházejí ženám vstříc změnou úvazku či náplní práce? Bohužel to tak zatím příliš nevypadá.

Ač se to nezdá, zaměstnanost žen ve věku 45 let a více je spíše společenským než právním tématem. Dle zákona mají právo na práci všichni bez rozdílu a nezaměstnat někoho jen kvůli vyššímu věku je naprosto neoprávněné. Přesto se až čtvrtina žen setkává s opakovaným odmítáním právě proto, že jejich věk neodpovídá představám zaměstnavatele. Vliv na to nemá ani dosažené vzdělání a zkušenosti. Zhruba každá pátá žena navíc kvůli vyššímu věku o zaměstnání přichází.

Češi stárnou

V České republice je 25 % pracující populace starší 50 let. Naše společnost stárne, mladých a schopných lidí stejně rychle nepřibývá, a proto je nutné pro čerstvé i budoucí padesátníky najít uplatnění. Ideálním řešením jsou alternativní či flexibilní úvazky, které vyřeší potřebu skloubit náročnou péči o rodinu s osobním životem a kariérou. Obzvlášť citlivé je to u tzv. sendvičové generace, tedy těch, kdo se starají jak o své děti, tak o rodiče. Pro pečující ženy je práce nejen možností vydělat si peníze a přispět tak do rodinného rozpočtu, ale zároveň se odreagovat od starostí v domácnosti.

Jak to vidí ženy?

Tříčtvrteční nebo poloviční úvazek a alespoň částečná možnost práce z domova je pro mnoho pečujících žen vítaným, ale současně zatím nedosažitelným řešením. Ocenily by i větší zapojení státu, a to příspěvkem na ošetřovatele či organizace věnující se jak dětem, tak seniorům. Vítaná by samozřejmě byla i větší pomoc rodiny, ale s tím se pojí jak společností upřednostňovaná kariéra mužů, tak přístup mladých ke starší generaci. Ženy, které o blízké nepečují, pak preferují klasický plný úvazek.

Možnosti existují

Zaměstnavatelé, kteří již dnes vytváří pracovní pozice s flexibilním úvazkem pro tuto věkovou kategorii, mají před svou konkurencí jasný náskok. Své o tom ví například i česká agentura LidskáSíla.cz, která se zaměřuje na úklid domácností. Pro ženy, které se právě v tomto věku nacházejí a hledají pracovní příležitost, je jistě výbornou zprávou, že startup další dámy ve věku 45 let a výše vyloženě vítá a upřednostňuje.

Ví o tom své například Vojtěška Lindovská. „V Lidské Síle jsem velmi spokojena, protože mohu pracovat dle svých časových možností. Spolupráce s vedením je na úrovni obrovského uznání za vykonanou práci, nechybí ani poděkování za dobře odvedenou práci a toho si v dnešní době nutno považovat. Finanční ohodnocení je také velice slušné a nechybí ani odměna za práci navíc,“ říká Lindovská.

Další možností je pustit se do podnikání, na které není v žádném věku pozdě. Kvalitní ruční práce, domácí výrobky, poradenství, doučování či práce s texty jsou jen několika málo způsoby, jak se postavit na vlastní nohy.


Praha přivítala rekordní počet odborníků z oblasti kongresového průmyslu

Včera v 17:39

Celkem 1264 expertů z oboru kongresového průmyslu ze 79 zemí světa se sešlo od 12. do 15. listopadu v Praze na 56. ročníku kongresu Mezinárodní kongresové asociace ICCA. Organizaci této akce zajišťovalo Prague Convention Bureau za podpory více než 40 lokálních partnerů. Cílem kongresu byla...

Zeitgeist koupil další nemovitost a započal rekonstrukci portfolia nájemních bytů v Praze

22. listopadu 2017 ve 13:24

Zeitgeist Asset Management, společnost zabývající se developerskou činností a správou nemovitostí pro soukromé a institucionální investory, dokončil další akvizici obytného domu v ulici Máchova a plánuje v průběhu následujících dvou let zrekonstruovat všechny domy s nájemními byty v hlavním městě,...

Další články
Nahoru