dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
6°C
Kde se vzaly názvy pražských míst? Dívčí hrady, Zlatá ulička, Můstek, Kavčí hory…
Výhled z Dívčích hradů směrem na severovýchod. V pravé části snímku jsou Kavčí hory. Foto: Jan Puci

Kde se vzaly názvy pražských míst? Dívčí hrady, Zlatá ulička, Můstek, Kavčí hory…

Dívčí hrady, Kavčí hory, Můstek, Zlatá ulička, Na Poříčí, Klamovka, Divoká Šárka či ulice V Rybníčkách. Na některé názvy notoricky i méně známých míst v Praze jsme si zvykli a už ani nepřemýšlíme, kde se vlastně vzaly.

Třeba Dívčí hrady. „To se musíte vrátit do Starých pověstí českých a vzpomenout na Dívčí válku. Je to kopec, kterému se také říká Děvín. Oblast, která je jakoby protilehlá Vyšehradu,“ uvedla pro server Pražský patriot ředitelka sektoru odborných činností Pražské informační služby Jaroslava Nováková.

„Říká se, že to byl opravdu dívčí hrad, že tam bylo sídlo žen. Odtud tedy název,“ dodala. Kopec Děvín spadá do katastrálních území Smíchov a Radlice. Dívčí hrady se říká zejména severní části kopce.

Kavčí hory, tam byla rasovna

Dalším zajímavým názvem jsou Kavčí hory, od 60. let sídlo Československé, později České televize. „Nevím úplně přesně, odkud název pochází. Zda je to podle ptáků kavek, nebo podle toho, že by to tam vlastnil muž či rod toho jména. Podle mého názoru je to odvozeno spíš od místního jména někoho, kdo to vlastnil. Vím jen, že tam kdysi bývala takzvaná rasovna, bydlel tam pohodný neboli ras, případně Antoušek, který měl za úkol ničit krysy,“ řekla.

Zajímavý je i původ názvu stanice metra Můstek a ulice Na Můstku. „Když půjdete do stanice metra, můstek uvidíte. Je doloženo, že kdysi to byl můstek přes hradební příkop. Ulice Na Příkopě je nazvaná podle hradebního příkopu,“ uvedla.

„Ten obklopoval hradbu Starého města pražského, hradba šla zhruba po úrovni dnešních ulic Revoluční, Na Příkopech, Na Můstku, 28. října a Národní,“ doplnila. Můstek je nyní nejvytíženější přestupní stanice pražského metra (stanice tras A a B). Nachází se hned pod Václavským náměstím.

Domečky byly kdysi pronajímány zlatníkům

zlata-ulicka-nahled Vyhledávaným místem je také Zlatá ulička na Pražském hradě. A proč se ulička jmenuje Zlatá? „Domečky byly pronajímány zlatníkům, lidem, kteří pracovali se zlatem. Bylo to pro ně výhodné, v této oblasti nemuseli platit žádnému cechu, poněvadž byli vyňati z povinnosti cechovních poplatků. Název Zlatá ulička je tedy odvozen nepravděpodobněji od toho, že tam byli usazeni právě tito zlatníci,“ uvedla.

Pověst podle ní ale také říká, že Rudolf II. chtěl od svých alchymistů získat informaci o tom, jak vyrábět zlato. Domníval se totiž, že zlato se dá vyrobit. „Nedoložená pověst říká, že tam byli usazeni alchymisté, kteří tam podnikali pokusy,“ dodala.

Klamovka po šlechtickém rodu Clam-Gallasů

V Košířích se jedna z tramvajových zastávek jmenuje Klamovka, říká se tak i místu kolem, název nese i přilehlý park a usedlost. Odkud název pochází? „Název Klamovka je podle šlechtické rodiny Clam-Gallasů, usedlost na Klamovce jim patřila, od nich nese název celé místo,“ sdělila Nováková.

Zajímavé názvy „skrývají“ i různé pražské čtvrti. Třeba ulice V Rybníčkách ve Strašnicích (Praha 10) svůj název získala od toho, že v místě kdysi byl opravdu rybník. Dnes se v ulici V Rybníčkách nachází například základní škola, kde se pravidelně konají volby.

V Praze 6, na skalnatých úbočích Šáreckého potoka (mezi soutěskou Džbán a Čertovým mlýnem) a na stepích nad ním, se zase nachází přírodní rezervace Divoká Šárka. Název Šárka zřejmě pochází ze slova šarý (respektive šerý), což charakterizuje šeré šárecké soutěsky.


Autor: Anna Skálová

Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

16. listopadu 2018 ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

14. listopadu 2018 v 10:32

Další články
Nahoru