dnes
Pondělí - mlha
10°C
zítra
Úterý - oblacno
16°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
17°C
Kde se vzaly názvy pražských míst? Dívčí hrady, Zlatá ulička, Můstek, Kavčí hory a další
Výhled z Dívčích hradů směrem na severovýchod. Foto: archiv

Kde se vzaly názvy pražských míst? Dívčí hrady, Zlatá ulička, Můstek, Kavčí hory a další

Dívčí hrady, Kavčí hory, Můstek, Zlatá ulička, Na Poříčí, Klamovka, Divoká Šárka či ulice V Rybníčkách. Na některé názvy notoricky i méně známých míst v Praze jsme si zvykli a už ani nepřemýšlíme, kde se vlastně vzaly.

Třeba Dívčí hrady. To se musíte vrátit do Starých pověstí českých a vzpomenout na Dívčí válku. Je to kopec, kterému se také říká Děvín. Oblast, která je jakoby protilehlá Vyšehradu. Říká se, že to byl opravdu dívčí hrad, že tam bylo sídlo žen. Odtud tedy název. Kopec Děvín spadá do katastrálních území Smíchov a Radlice. Dívčí hrady se říká zejména severní části kopce.

Kavčí hory, tam byla rasovna

Dalším zajímavým názvem jsou Kavčí hory, od 60. let sídlo Československé, později České televize. Není jasné, odkud název pochází. Zda je to podle ptáků kavek, nebo podle toho, že by to tam vlastnil muž či rod toho jména. Kdysi tam bývala takzvaná rasovna, bydlel tam pohodný neboli ras, případně Antoušek, který měl za úkol ničit krysy.

Zajímavý je i původ názvu stanice metra Můstek a ulice Na Můstku. Když půjdete do stanice metra, můstek uvidíte. Je doloženo, že kdysi to byl můstek přes hradební příkop. Ulice Na Příkopě je nazvaná podle hradebního příkopu.

Ten obklopoval hradbu Starého města pražského, hradba šla zhruba po úrovni dnešních ulic Revoluční, Na Příkopech, Na Můstku, 28. října a Národní. Můstek je nyní nejvytíženější přestupní stanice pražského metra (stanice tras A a B). Nachází se hned pod Václavským náměstím.

Domečky byly pronajímány zlatníkům

zlata-ulicka-nahled Vyhledávaným místem je také Zlatá ulička na Pražském hradě. A proč se ulička jmenuje Zlatá? Domečky byly pronajímány zlatníkům, lidem, kteří pracovali se zlatem. Bylo to pro ně výhodné, v této oblasti nemuseli platit žádnému cechu, poněvadž byli vyňati z povinnosti cechovních poplatků. Název Zlatá ulička je tedy odvozen nepravděpodobněji od toho, že tam byli usazeni právě tito zlatníci.

Pověst říká, že Rudolf II. chtěl od svých alchymistů získat informaci o tom, jak vyrábět zlato. Domníval se totiž, že zlato se dá vyrobit. Nedoložená pověst říká, že tam byli usazeni alchymisté, kteří tam podnikali pokusy.

Klamovka po šlechtickém rodu Clam-Gallasů

V Košířích se jedna z tramvajových zastávek jmenuje Klamovka, říká se tak i místu kolem, název nese i přilehlý park a usedlost. Odkud název pochází? Název Klamovka je podle šlechtické rodiny Clam-Gallasů, usedlost na Klamovce jim patřila, od nich nese název celé místo.

Zajímavé názvy „skrývají“ i různé pražské čtvrti. Třeba ulice V Rybníčkách ve Strašnicích (Praha 10) svůj název získala od toho, že v místě kdysi byl opravdu rybník. Dnes se v ulici V Rybníčkách nachází například základní škola, kde se pravidelně konají volby.

V Praze 6, na skalnatých úbočích Šáreckého potoka (mezi soutěskou Džbán a Čertovým mlýnem) a na stepích nad ním, se zase nachází přírodní rezervace Divoká Šárka. Název Šárka zřejmě pochází ze slova šarý (respektive šerý), což charakterizuje šeré šárecké soutěsky.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru