dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Kde v Praze nejvíc mizí auta
Novější i starší auta mizí především z velkých sídlišť. Ilustrační foto: archiv

Kde v Praze nejvíc mizí auta

I když počet krádeží aut v metropoli klesá, stále se v jejich statistice hlavní město drží na prvním místě. V loňském roce zde bylo odcizeno 3 482 aut, kriminalisté objasnili 151 případů.

Vůbec nejvíc krádeží se stalo v roce 2008. Z pražských garáží, ulic a parkovišť zloději uzmuli 6 196 vozidel.
Prvenství Prahy v počtu odcizených aut je lehce vysvětlitelné. Hlavní město podle kriminalistů nabízí vůbec největší výběr vozidel různých značek.

Nemalou roli hraje také vysoká míra anonymity pachatelů a velká koncentrace ubytovaných cizinců. Odcizené luxusní značky pak v drtivé většině končí v rukou šéfů ukrajinských zločineckých klanů.

Podle Martina Vondráška, ředitele pražské policie, pokles krádeží zřejmě souvisí s nasycením domácího trhu. „Je spojen i s přesunem zlodějů do zahraničí, protože je láká větší výběr luxusních vozidel a zároveň i nižší šance na případné dopadení,“ vysvětloval Vondrášek serveru Pražský patriot.

Jenomže Praha je takzvanou pračkou na vozidla odcizená v zahraničí. Napomáhá tomu především příznivá legislativa, kdy je odcizená vozidla možné s úspěchem zlegalizovat.

Problém na sídlištích

Oběti krádeží se rekrutují většinou z velkých sídlišť. „Jako například Lhotka, Chodov, Stodůlky nebo Černý most,“ vypočetl Aleš Heisl z ředitelství pražské policie. Zloděje chrání obrovský manévrovací prostor, anonymita sídlišť, kde jeden nezná druhého a hlavně častá lhostejnost okolí.

Mnohem bezpečnější lokalita se na území metropole jeví v desátém pražském obvodu. Podle tamního starosty Milana Richtera (ODS) je zabezpečen mimo jiné i dobrou spoluprací státní policie s městskými strážníky.

Ti od radnice dostali darem mobilní kamerový systém, který ihned vyhodnocuje jedoucí i zaparkovaná vozidla. Porovnání s databází odcizených aut je pak otázka krátké chvilky.
„Zloději častý pohyb policistů v ulicích vnímají jako velkou překážku a velmi reálnou hrozbu střetu se zákonem,“ doplnil starosta Richter.

Škoda, že se tak již neděje třeba v Modřanech, někdejší oáze klidu. Podle nejmenovaného detektiva zde byla v minulosti krádež auta víceméně raritou.

„Bydlelo tady hodně policistů a také velký počet jich byl ubytován na policejní akademii ve Lhotecké ulici,“ uvedl detektiv s tím, že velké personální harakiri, které policie v rámci snižování stavu v poslední době páchala, se muselo na tamní kriminalitě nutně projevit.

Podle policisty následné nájezdy zlodějů plenily Novodvorskou ulici – za jediný rok o svá vozidla přišla necelá třicítka majitelů. Další ulice jako Zárubova, Libušská, Vavřenova či Urbánkova byly zloději rovněž často navštěvovaným místem.

Nejspolehlivější ochrana

Nejčastějšími pachateli krádeží aut jsou osoby ve věku od 22 do 35 let. Vozidla odcizí nejen na zakázku, ale i pro svou krátkodobou potřebu. Některá auta mizí v pokoutních dílnách.

Zde zloději svou kořist rozeberou do šroubku a s náhradními díly kšeftují. Existují na to celé klany, příkladů je hodně. Jeden za všechny ale uvedení zasluhuje. Ne všichni zloději jsou totiž profesionálové.

„Vozidlo kradl mladík s dívkou. Ve spěchu si při odjezdu nevšiml, že dívka do vozu ještě nedosedla a z auta vypadla. A to rovnou pod kola protijedoucího jiného vozu. Řidič opět zazmatkoval a v rychlé jízdě naboural do zdi domu. Oba pachatelé skončili s těžkým zraněním v nemocnici,“ vzpomínal oslovený detektiv.

Zbývá tedy jen zamyšlení, jak své auto co nejlépe zabezpečit. „Nejlepší je žádné nemít, což myslím v nadsázce. Ano, existují různé alarmy, důmyslné mobilizéry, ale i to profesionál překoná. Nejspolehlivější způsob majiteli sice zabere vždy trochu času, ale i toho největšího profesionála to odradí. Stačí odpojit kabely autobaterie,“ uzavřel policista.

Podle něj musí téměř každý zloděj s odcizeným autem zmizet nejpozději do třiceti vteřin. Jinak riskuje prozrazení. Když se mu to nezdaří, mizí raději s nepořízenou.


Autor: Petr Štrompf

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru