Dnes Neděle - polojasno 17°C
Zítra Pondělí - oblacno 15°C
Neděle 2. 10. 2022
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kde narazí řidiči aut i cestující v MHD na komplikace? Magistrát zveřejnil seznam akcí s dopadem na dopravu
V uplynulých letech byla opravena vozovka na Jiráskově mostě. Foto: Jan Puci

Kde narazí řidiči aut i cestující v MHD na komplikace? Magistrát zveřejnil seznam akcí s dopadem na dopravu

Pražany čeká letos přes čtyřicet významných oprav či událostí, které způsobí dopravní omezení. Opravy jsou naplánovány na severojižní magistrále nebo v Seifertově či na Plzeňské ulici. Pracovat se bude také v metru a rekonstruovány budou vybrané tramvajové tratě. Dopravu ovlivní také sportovní či kulturní akce, pokud se budou v případě zlepšení epidemiologické situace konat.

Odbor pozemních komunikací a drah pražského magistrátu podobně jako v předchozích letech připravil seznam nejdůležitějších stavebních, sportovních, kulturních a společenských akcí, jejichž realizace bude mít v letošním roce významný dopad na pražskou individuální automobilovou i veřejnou hromadnou dopravu.

Celkem je na letošek nahlášeno 214 stavební akcí, z nichž bylo vybráno 43 zásadních s dobou trvání zpravidla delší než jeden týden. Sportovních, kulturních a společenských akcí, které sice oproti vybraným stavebním akcím trvají nanejvýš několik dní, avšak také výrazně zasáhnou do provozu na pražských komunikacích, je očekáváno devět. Je to zhruba o polovinu méně než v loňském roce a příčinou je přetrvávající pandemická situace.

Na severojižní magistrále omezí silničáři provoz hned na několika místech. Od května až do konce roku budou pracovat v Mezibranské, která je úsekem magistrály mezi Žitnou a Václavským náměstím. Od června zhorší průjezd opravy v úseky Legerovy mezi náměstím I.P. Pavlova a Nuselským mostem. Během letních prázdnin pak bude rozkopána Wilsonova v úseku magistrály mezi křižovatkou U Bulhara a Vinohradskou.

Pracovat se bude i na Jižní spojce, která je součástí Městského okruhu. Od srpna do září zde bude v úseku mezi Hlavní a Sliačskou postavena protihluková stěna.

Pracovat se bude na jaře na Plzeňské ulici v páté městské části a na podzim v rovnoběžné ulici Vrchlického, po které jezdí řidiči směrem do centra Prahy.

Na výluku z tohoto víkendu, kdy bylo v metru opraveno zastaralé zabezpečovací zařízení na lince A mezi stanicemi Skalka a Depo Hostivař, navážou stejné práce v polovině června na lince C, kdy bude na pár dní omezen provoz mezi stanicemi Ládví a Letňany.

Soupravy nepojedou o blížících se velikonočních svátcích na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Hlavní nádraží. Dopravní podnik zde provede výměnu pražců.

Připraveny jsou i rekonstrukce tramvajových tratí. Uskuteční se na Rašínově nábřeží a také na nábřeží Edvarda Beneše. Ještě v březnu začne kvůli opravám výluka na trati od křižovatky Nuselské a Vladimírovy ke stanici metra Pražského povstání.

„I v roce 2021 čeká Prahu celá řada rekonstrukcí a oprav, které mohou mít vliv na dopravu. Jsou plánované, ale přesto však může docházet ke komplikacím. Příčinou mohou být jednak neočekávané havarijními opravy inženýrských sítí, vozovek, mostů a podobně, které mohou zasahovat do probíhajících a plánovaných uzavírek či objízdných tras. Nemalý problém představuje také skutečnost, že z hlediska intenzit dopravního provozu je většina páteřních komunikací na hranici své kapacity, která je v některých případech již překračována, a to zejména ve špičkách pracovních dní,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru