Dnes Středa - oblacno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kde jste ještě nebyli. Jakub Pokorný má 107 tipů na výlety po Praze a okolí
Hrabalova chata v Kersku, jeden z výletních tipů. Foto: Jakub Pokorný

Kde jste ještě nebyli. Jakub Pokorný má 107 tipů na výlety po Praze a okolí

Redaktor Jakub Pokorný má cestování v krvi. Už řadu let tvoří rubriku Český výletník, je také autorem knihy Výletník, která se dočkala už pokračování. Nyní nakladatelství Universum vydalo další jeho knihu s názvem Kde jste ještě nebyli, která čtenářům přináší osobitý popis 107 netradičních míst v Praze a okolí.

kde-jste-jeste-nebyli Jaký byl hlavní impuls pro napsání knihy Kde jste ještě nebyli? Byla to třeba pandemie covidu, kterou jste v textu zmínil?
Covid uvádím trochu s nadsázkou, protože když byl zákaz cestovat mezi okresy a podobně, tak jsem „přes hranice" sice zdrhal, tajně jsem jako převaděči chodil přes Klánovický les, ale troufnul jsem si tak akorát na ten Klepec, zkrátka do středních Čech. Ale říkal jsem si, že to je zároveň příležitost poznat místa, která mám hned za domem, ale třeba je neznám.

Proč zrovna 107 míst? Ve starší knize Výletník II to bylo 117 tipů….
To je čirá náhoda, jak to vždycky vyjde. Teď mi vyjde kniha Bizarní Česko o kuriózních místech a tam zas bude jiné číslo, ale pořád to je mírně nad stovku. A to jsem si původně myslel, že 117 bude kvůli tomu moje šťastné číslo.

Vešly se Vám do knihy všechny tipy? Plánujete pokračování?
Uvidím i dle poptávky od nakladatelů. Mám jednu nabídku na knihu, o které se mi zatím nechce do detailu mluvit, je to výletní téma, které mě by třeba samo nenapadlo. To je ale celostátní téma. Ale jinak bych si možná zkusil příště zase jiný kraj. Já mám vlastně nejradši v Česku Liberecký kraj, protože miluju Jizerské hory.

Byl od začátku záměr seznámit čtenáře s pražskými i středočeskými tipy?
Od začátku asi ne. Myslím, že tak nějak v průběhu jsem najednou zjistil, že mám nadprůměrnou zásobu z těchto regionů a stálo by to za to to nějak zúročit. Já mám už 10 let sloupek Český výletník v MF DNES a tam musím těch našich 14 krajů vždycky spravedlivě podělit. 

jakub-pokorny_1

Jakub Pokorný. Foto: archiv

Když byste musel vybrat pro návštěvu zdaleka z Vaší knihy pro jeden den tři tipy z Prahy a pro druhý den tři tipy z okolí, jaké byste zvolil?
Kdyby to byla návštěva z hodně daleka, tak by možná neznala ani klasické pražské cíle, jako je Karlův most. To bych se asi návštěvy zeptal, co ji zajímá. Ale kdybych měl vybrat nějaké „tajné tipy", tak za Prahu nákladové nádraží Žižkov, synagogu v Jeruzalémské ulici , to je klenot, a muzeum v minipivovaru U Fleků. Ve středních Čechách by to mohla být ta lávka ve Vestci (její fotografie je na obálce knihy, pozn. aut.), Kolín, ten podle mě nikdo nezná, i když si všichni myslí, že ano, protože tam projíždějí, a Kersko.

Popisujete v knize místa, která navštěvujete opakovaně?
Já se snažím pořád jezdit někam na nová místa. Stejně mám pocit, že tu Českou republiku ještě moc neznám. Ale je fakt, že Kersko je tam třikrát, protože jednou jsem se soustředil na Hrabalovu chatu, podruhé na architekturu těch vil a potřetí na hospodu Hájenku.


Autor: Jan Puci

Sloužil jsem v Gaze. David Shorf s humorným nadhledem o životě izraelské armády

Včera v 10:14

Víte, v čem je izraelská armáda jiná, v čem lepší a v čem úplně stejná jako každá jiná? Sloužil jsem v Gaze (CPress)od Davida Shorfa přináší autentické vyprávění o službě v izraelské armádě – s humorným nadhledem, bez příkras či odsudků. Jde o unikátní vhled do běžného armádního života, proložený...

Příběhy hrdinů 20. a 21. století, na které by se nemělo zapomínat

20. května 2024 v 18:26

Nejnovější knižní sbírka Příběhy hrdinů 20. a 21. století vycházející z unikátní sbírky Paměti národa tentokrát zachycuje příběhy z celého světa. A vypráví nejen příběhy z minulosti, ale i žhavé osudy hrdinů současnosti.

Opravdové zločiny 3 Lucie Bechynkové právě vychází

19. května 2024 v 08:39

Brutální, záhadné a nejzásadnější případy z různých koutů světa a rozhovory s legendami české kriminalistiky. To jsou Opravdové zločiny 3 (nastole), další pokračování bestselleru podle oceněného stejnojmenného podcastu.

Tomáš Padevět: Šest dnů

12. května 2024 v 19:41

Novinku z nakladatelství Ikar napsal český autor Tomáš Padevět, který před třemi lety slavil velký úspěch se životopisem zpěvačky Hany Hegerové Carmen. Jeho román s názvem Šest dnů je fiktivní příběh s autobiografickými prvky. Hlavní hrdina se dobrovolně ocitá na šest dnů v nejmodernější klinice...

Petr Feldstein: Hokejovník

10. května 2024 ve 14:33

Víte, který hokejista dokázal na bruslích vyvinout rychlost přes 40 km za hodinu; kdo byl náhodným vynálezcem zahnuté čepele hokejové hole; čemu se v hokejové hantýrce říká semafor nebo motýlí styl a jak se Wayne Gretzky stal nejlepším hokejistou všech dob, i když se v NHL zprvu domnívali, že...

Tip na výlet: Parní víkend

10. května 2024 v 07:38

V sobotu a neděli 11. a 12. května se mohou fanoušci železniční historie vypravit do železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka. České dráhy na tyto dny připravují Parní víkend, na kterém se návštěvníkům v plné kráse představí unikátní parní...

Philip Lymbery: Zbývá šedesát sklizní

8. května 2024 ve 12:14

Světovou půdu můžeme ztratit během jediného lidského života! S tímhle mrazivým varováním přišlo už před časem OSN. Jednoduše řečeno, bez půdy nebudou potraviny a bez potravin nebudeme my. Nejen o tom pojednává kniha s názvem Zbývá šedesát sklizní. Ta, mimo jiné, odhaluje, jak potravinářský průmysl...

Frans de Waal: Odlišní

7. května 2024 v 08:03

Nakladatelství PRÁH vydalo titul s názvem Odlišní. Knihou Odlišní světoznámý odborník na primáty Frans de Waal přispívá k dlouhotrvající debatě o vlivu přírody a výchovy. Vychází z desítek let pozorování a studia lidského i zvířecího chování a přináší ohromující poznatky o tom, jakou roli zde...

Wendy Behary: Odzbrojte narcistu

6. května 2024 v 15:11

Jistě jste se někdy setkali s člověkem, který se chová arogantně, bez pochopení druhých, nebo neustále dává najevo, že je ta nejlepší superhvězda na světě. Tyto projevy se vyskytují u lidí s narcistickou poruchou osobnosti a je velmi složité s nimi vycházet. 

Bývalý fotbalový profesionál, osobitý bavič Petr Švancara v knize Já su já

6. května 2024 ve 14:29

O svém životě po skončení fotbalové kariéry, ke které se v historkách s ní spojených samozřejmě často vrací, se se čtenáři s vtipem dělí fotbalista a bavič Petr Švancara v nové knize Já su já XYZ (449 Kč). Napsal ji společně s novinářem Tomášem Klementem a nad jejími stránkami se určitě dobře...

Další články
Nahoru