dnes
Pátek - zatazeno
23°C
zítra
Sobota - jasno
25°C
pozítří
Neděle - zatazeno
25°C
Kde hledat v lese chutné a zdravé houby, i když zatím moc nerostou? Na kmenech stromů!
Choroš šupinatý. Z mladých plodnic se dají udělat řízky. Foto: archiv

Kde hledat v lese chutné a zdravé houby, i když zatím moc nerostou? Na kmenech stromů!

S létem začala houbařská sezóna. Vzhledem k počasí se stejně jako loni i letos houby zřejmě opozdí. Co tedy v lese dělat a dá se vůbec něco sbírat?

„V houbařském ráji v okolí Velkého Blaníka je teď možné najít jen hřiby dubové, pár lišek a klouzků, holubinky a sírovce žlutooranžového,“ řekl nám farář husitské církve z Vlašimi a předseda Mykologického klubu Podblanicka Zdeněk Krušina.

Rostou? Nerostou?

Hlavní houbařská sezóna je ovšem teprve před námi a experti vědí, že období prvních letních dovolených bývá z dlouhodobého hlediska spíš průměrné. „Počátkem nedávné vlny veder ještě stačila vyrazit první slibná vlna dubáků, aby se během chvíle jejich růst zarazil, klobouky jim rozpraskaly, houby rychle zčervivěly a rozpadly se. To ovšem neznamená, že houby nerostou,“ sdělil nám Aleš Vít, jednatel České mykologické společnosti.

Je spoluautorem knihy Dřevní houby v přírodě a v kuchyni, která vyšla nedávno a v níž přibližují přes sto druhů, z nichž některé jsou považovány za léčivé.

„Lidé se zájmem o houbařské kulinaření by proto ve vlastním zájmu měli začít pozvolna rozšiřovat své znalosti o další nové druhy hub, které jsou překvapivě chutné a dostupné i v době, kdy všeobecně známé druhy jedlých hub právě nerostou,“ říká Aleš Vít.

Lákavé dřevní houby

hliva-plicni-nahled

Hlíva plicní

Při houbařských vycházkách vám bude stačit, když si každoročně bezpečně osvojíte dva až tři nové druhy jedlých hub. Výhodou dřevních hub je, že se dají najít v průběhu celého roku, protože vyrůstají na živých, odumírajících i zcela odumřelých kmenech listnáčů i jehličnanů, z pařezů, anebo v jejich blízkosti. Nevadí jim, že vyrůstají v nepříznivých podmínkách, protože jejich hostitelé jim v podobě dřevní hmoty zaručují dostatek potřebné vláhy k růstu i v době přetrvávajícího bezdeštného období.

Červenec je například ideální doba pro hlívu plicní (viz obr.), což je teplomilná sestra v zimě rostoucí hlívy ústřičné. Vynikající je také opeňka měnlivá, které se pro její krásnou houbově ovocnou vůni lidově přezdívá „voňata“.

„Na václavky je samozřejmě ještě brzy, ale známý kotrč kadeřavý, případně v čínské kuchyni oblíbené ucho Jidášovo, už mohou připoutat houbařovu pozornost,“ radí Aleš Vít.

Zvláštní chuť pro kuchyni

houby-kniha-nahled Dřevní houby rostou všude kolem nás. V lesích i ve městě, v příměstských hájích i v parcích, v alejích i kolem rybníků a vodních toků, kde je po celý rok dostatek vláhy. Chuť hub vyrůstajících ze dřeva je v mnohém obohacující a houbařští kulináři si některé z nich vysoce cení.

Některé z jedlých dřevních hub chutnají znamenitě ve zvláštních úpravách, ve kterých by se chuť jiných hub naopak vytratila. Kromě toho obsahují cenné látky, prospěšné pro naše zdraví.

Možná vám jména hub, jako jsou rosolozub huspenitý, korálovec ježatý, choroš šupinatý, hnojník inkoustový, penízovka dubová nebo pýchavka hruškovitá, zatím moc neříkají. O jejich skvělých účincích se právě dozvíte v uvedené knize.


Autor: Zuzana Pšenicová

Toto varování ohledně sexu se zdá být přehnané, ale Honner předkládá srovnání a důkazy. Tak ať si to každý přebere po svém...

22. května 2018 ve 13:46

Doba je uspěchaná. Osobní kontakt řešíme pomocí telefonů, sociálních sítí a emoce shrnujeme do malých obrázků. Na okraj pozornosti se dostává sex. Do postele místo touhy uléháme s mobilem. Společnost degraduje, a tak se za 50 let může stát, že se v Evropě jiné dítě než ze zkumavky,...

Přednáška: Jak jsme dříve jídávali

16. května 2018 v 07:31

Vypravte se s Petrem Horou Hořejšem, autorem cyklu Toulky českou minulostí, ke stolům našich předků. Zábavný večer ke 100. výročí založení republiky „Jak jsme dříve jídávali“ je pořad vhodný pro všechny generace. Koná se ve čtvrtek 17. května od 19 hodin v Divadle Dobeška...

Den zdraví v Praze 15

14. května 2018 v 08:46

Zítra, 15. května, se můžete těšit na zajímavý program. Zdravá Praha 15 se koná na Veronském náměstí od 14 do 18 hodin.

Přednáška nejen o schizofrenii

10. května 2018 ve 12:30

Praha 5 zve na veřejnou přednášku: Schizofrenie – Porucha vnímání nebo dar? Přednášku nejen o schizofrenii, ale i o jiných psychických poruchách v pondělí 21. května povede Jaroslav Pulda.

Čaj o sedmé a Marcela Košanová

28. dubna 2018 v 09:58

S čarodějkou a kartářkou Marcelou Košanovou, která umí nahlédnout na dno lidské duše se dámy, žíjící v Praze 1, mohou setkat poslední květnový den. V Galerii 1 ve Štěpánské ulici se koná setkání Čaj o sedmé.

Astrovíkend na Výstavišti v Holešovicích zve na poradny, koncert, přednášky a workshopy

26. dubna 2018 v 19:20

Na Výstaviště do Holešovic se o víkendu 12. a 13. května sjedou věštci, kartáři, autoři knih, kteří nabídnou mnoho zajímavých podnětů a inspirace pro váš osobní rozvoj.

Další články
Nahoru