dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
3°C
Pražský život

Každý Pražan má svých pět potkanů. Boj začíná

V pražském podzemí žije přes pět milionů potkanů. Narušují stokovou síť i domovní přípojky. Dokážou se prohrabat i betonovou zdí – plastové domovní odpady jsou pro ně lehkou překážkou na cestě za potravou. Mohou například kontaminovat uskladněné věci ve sklepech, kam se prohrabou. Pak lidi může postihnout průjmové onemocnění. V dubnu však končí potkanům klidné zimní časy.

Krysa vs. potkan

Velikost: Krysa je menší než potkan, má štíhlejší tělo a delší ocas. Potkan oplývá spíše robustnější stavbou těla.

Tělo: Krysa má špičatý čenich, uši má větší v poměru k hlavě než potkan a jsou téměř holé. Oči má větší.    

Způsob života: Krysa si libuje na suchých místech, vody se děsí. Potkan navštěvuje vlhká nebo mokrá místa.

Mláďata: Krysa obecně vrhne sedm mláďat najednou, potkan vrhne třikrát až pětkrát za rok devět až dvacet mláďat.

Od začátku příštího měsíce až do října speciálně vyškolený tým položí po celé Praze do kanálů celkem čtrnáct tun nástrah.  

Lokality s větším výskytem hlodavců jsou aktuálně v oblasti stavby metra A v Dejvicích a také na Jižním Městě. Hodně potkanů je na nezastavěných a neudržovaných plochách, v blízkosti nákupních center, sídlištích v Praze 4, 8 a 10, na Proseku, v Letňanech, Smíchově, Starém Městě a na Kampě.

Při plošné deratizaci stokové sítě v metropoli, kterou provádí společnost Pražské vodovody a kanalizace na základě smlouvy s pražským magistrátem, bude letos ošetřeno 13 800 kanalizačních vstupů. Za plošnou deratizaci stokové sítě zaplatí město každoročně zhruba pět milionů korun.

S potkany si poradí Hubex

Speciální nástrahy s příznačným názvem Hubex jsou pokládány pomocí dvoumetrových trubek do útrob kanálu. Tyto pro hlodavce smrtelné mixy obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant.

Když potkan byť jen malou část z nich sežere, do dvou dní se mu udělá zle, začne mu řídnout krev a pomalu zemře na vnitřní krvácení. Odpadá tak problém se sběrem mrtvých potkanů, protože ti se rozloží v norách. 

Pravidelnou deratizací v kanalizaci se drží počet potkanů na přiměřené úrovni, ale hodně těchto zvířat je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky. Také zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch.

Deratizace na povrchu psy neohrozí

Nejenom zbytky u popelnic, ale také tím, co doma spláchnou, zničí v drtičích kuchyňských odpadků a nahází do kanálů, přispívají Pražané k spokojenému životu potkanů. Zvířat, jejichž samice mohou mít klidně i pět vrhů do roka a z každého vrhu až sedm mláďat.

Plošná deratizace stokové sítě probíhá souběžně s deratizací na povrchu, kterou provádí soukromá firma. Na povrchu musí být nástrahy zajištěné tak, aby se k nim nedostali kočky nebo psi. Jsou položené do deratizačních speciálních nádob z plastu anebo papíru, takže neohrožují tyto domácí miláčky. 


Autor: Mojmír Kadeřábek
Další články
Nahoru