Každý desátý člověk má nemocné ledviny, plánované výkony nyní odkládají pacienti i lékaři
9. března 2021 13:42
„Ledviny většinou nebolí, proto o jejich onemocnění řada pacientů ani neví a varovným příznakům nemusí věnovat pozornost, nebo je přisuzuje onemocnění jiných orgánů,“ říká Romana Ryšavá, vedoucí lékařka Nefrologické kliniky VFN a 1. LF UK a předsedkyně České nefrologické společnosti.
Mezi varovné příznaky onemocnění ledvin patří například vysoký krevní tlak, otoky dolních končetin, velká únava, hubnutí či změna barvy a charakteru močení. Onemocněním ledvin trpí zejména jedinci, kteří mají i další přidružené choroby, jako je cukrovka, hypertenze, kardiovaskulární choroby či některá geneticky podmíněná onemocnění (například polycystická choroba ledvin).
Chronické onemocnění ledvin vede ke ztrátě ledvinné funkce v řádu měsíců až let a má ve většině případů progresivní charakter. Abychom zabránili terminálnímu selhání ledvin včetně dialýzy a progresi zpomalili, je nutné onemocnění včas odhalit, správně diagnostikovat a následně adekvátně léčit.
K tomu je potřeba zvýšit informovanost laické, ale i odborné veřejnosti o příčinách a důsledcích onemocnění ledvin a dále o jejich dopadech na celkové zdraví. Léčba konečných stadií selhání ledvin dialýzou včetně transplantace ledviny představuje navíc velkou finanční zátěž pro plátce zdravotní péče.
V souvislosti se současnou pandemií sleduje i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze úbytek pacientů, kteří přicházejí k plánovaným výkonům, zejména k biopsii ledvin. Skoro dvacetiprocentní pokles ukazuje na to, že výkon je odkládán především ze strany nemocných, ale někdy i jejich ošetřujících lékařů.