dnes
Úterý - oblacno
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
8°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Kavárny ve stylu družstva ROH, první republiky, Haška i s fotkami politiků na záchodě
Družstevní kavárna ROH. Zdroj: Facebook ROH

Kavárny ve stylu družstva ROH, první republiky, Haška i s fotkami politiků na záchodě

Retro vybavení, párty i významná fotogalerie na toaletě. To všechno je možné vidět při návštěvě pražských retro podniků. Člověk se může přenést do různě časově vzdálených dob nebo třeba jen na chvíli omládnout.

Na rohu ulice U božích bojovníků a vítkovské cyklostezky vzniká družstevní kavárna s názvem ROH. Provozovat ji bude devět družstevníků, členů místní SZ. Nikdy předtím žádnou kavárnu neprovozovali, mají ale vizi, že i kolektivně se dá podnikat a dohodnout.

Kavárna bude ve stylu retro druhé poloviny minulého století. Její provoz se pomalu rozjíždí. Slavilo se tam už na Silvestra, v současné době se ladí lednový provoz. Zkratka ROH v minulém století znamenala Revoluční odborové hnutí. „ROH je cokoliv si můžete přát. Fantazii se meze nekladou. Třeba Reinkarnace Odloženého Harampádí,“ uvádějí družstevníci na sociální síti Facebook.

Haškova restaurace s českou klasikou

V hlavním městě se nacházejí i další retro podniky. Třeba restaurace U Brejšků ve Spálené ulici, přímo u zastávky tramvaje, zavede návštěvníky do doby spisovatele Jaroslava Haška, na zdech jsou jeho četné fotografie. Restaurace ve stylu pivnice má tradiční nabídku: především českou klasiku.

Známý je vinohradský podnik Retro, nacházející se ve Francouzské ulici. I když ten minulost příliš nepřipomíná, nostalgii po nočním flámování vyvolává i u odrostlejší generace. Bavit se tam chodí ale především mladí.

Některé podniky svůj program specializují i na seniory. Jedním z nich je Kulturní dům barikádníků, takzvaná Barča, nacházející se u metra Strašnická. Jsou tam i večery s dechovkou, taneční či trampské večery, na leden je přichystaná kupříkladu zábava s duem Eva a Vašek. Akce pro starší se konají třeba i v legendární restauraci Na Vlachovce – v Kobylisích.

Diskopárty pro dříve narozené

Do dřívějších let se může člověk vrátit i v Lucerna Music baru, kde jsou pořádány pravidelné video párty – pop osmdesátých a devadesátých let. Hudbu vybírá DJ Jirka Neumann. O tyto diskotéky bývá velký zájem, chodí sem hodně turistů.

Do dávných dob zavedou návštěvníky kavárny Dobrá trafika, které se nacházejí na Újezdě a v Korunní ulici. Jedná se o kavárničky spojené s trafikou. Posezení při kávě, čaji nebo vínu navodí prvorepublikové časy. V kavárnách se konají i koncerty.

Atmosféru dávných dob mají i literární kavárny, třeba Salmovská literární kavárna v Salmovské ulici. Tam lidé tráví čas při literárních či hudebních večerech. Podobné to je kupříkladu v Balbínově poetické hospůdce, v Balbínově ulici na Vinohradech. Na koncertech v obou podnicích – v malých útulných prostorách – bývá plno.

Vzácná fotogalerie na jazzové toaletě

V Praze jsou i další podniky, kde na příchozí dýchnou staré čase. Třeba na Letné je zajímavá retro cukrárna-kavárna-čajovna Alchymista. Je vytvořena v retrostylu, který navazuje na prvorepublikové kavárny. Prostory jsou obložené dřevem.

Jazzové sekci, nacházející se ve Valdštejnské ulici, se při jazzových koncertech, dalších kulturních akcích (třeba při pravidelném promítání filmů) či besedách a společenských akcích setkávají lidé různých názorů, v baru se mnohdy diskutuje do nočních hodin, v sekci se konají i výstavy, k vidění tam byly třeba protektorátní noviny.

Zakladatel Karel Srp v Jazzové sekci schraňuje rozsáhlý archiv nejrůznějších písemných materiálů či fotek. Zajímavostí prostor je výzdoba na toaletě, kde je fotogalerie významných návštěvníků – českých i světových politiků. Tak – a teď stačí si vybrat, vrátit se v čase a první dny roku 2014 využít k nějakému netradičnímu posezení…


Autor: Anna Skálová

Kongresový turismus pro rok 2018 podpořila Praha několika miliony korun

Dnes v 15:56

Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání podpořila 11 projektů v oblasti kongresového turismu v celkové výši 4 291 000 korun. Navržená podpora u 10 těchto projektů bude následně projednána na zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy. Mezi podpořené patří kongresy v různých oblastech medicíny, kongresy...

Další články
Nahoru