dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - oblacno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Kavárník chce zaplavit Prahu piány, zahrát si zdarma může každý
Piáno na Masarykově nádraží. Foto: Facebook Café V lese

Kavárník chce zaplavit Prahu piány, zahrát si zdarma může každý

Ode dneška si můžete nově přijít zahrát na piáno nebo jen tak posedět a zaposlouchat se do hudby na několika místech v metropoli – na Masarykově nádraží, Hlavním nádraží, na Letné na zahrádkách, na Náměstí Míru a před Filozofickou fakultou. Projekt „Piána na ulici“ by měl trvat do konce srpna, uvažuje se však o jeho prodloužení a rozšíření na další místa v metropoli.

Zahraniční zkušenost

Piána na ulicích se objevují ve městech po celém světě od roku 2008, přes 400 jich bylo instalováno od New Yorku až po Sydney. Jsou ve veřejných parcích, na autobusových zastávkách a vlakových nádražích, na trzích, před bankami a institucemi, stejně jako na mostech či trajektech.

Autor projektu kavárník Ondřej Kobza už podobné akce uspořádal několikrát v loňském roce například na náplavce pod Palackého mostem, kde kouzlo celosezónního umístění piána přímo pod širým nebem objevil. Piáno, na které si může kdokoli zahrát, je také už na Smíchovském nádraží nebo ve Františkánské zahradě.

„Přinést tento prvek přímo do ulic, mezi každodenní život, v tak pozitivní formě, jako je hudba, je pak myslím to, co může nečekaně zkvalitnit život každému z nás. Celkově jde tedy o moment oživování veřejného prostoru, ale také o ozdravování života v něm. Právě tuto bezprostřednost bychom rádi podpořili i na dalších místech města. Jde o to lidem ukázat, co všechno je možné,“ vysvětluje Ondřej Kobza.

Kavárník zaplatil prvních pět pián ze svého, nyní mu už lidé nabízejí zdarma další piána, která by se mohla objevit na veřejných prostranstvích v Praze

„Dokážu si představit nejen prodloužení spolupráce, ale i to, že se piána objeví na dalších místech Prahy 2. Na našem území máme spoustu parků a podle mě je naprosto ideálním místem třeba prostor před Gröbeho vilou v Havlíčkových sadech. Nevylučujeme ani finanční podporu, která by například pokryla ladění pián,“ uvedla starostka městské části Praha 2 Jana Černochová, která dala akci záštitu.


Autor: Lukáš Plecháček

České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru