dnes
Středa - oblacno
15°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
15°C
pozítří
Pátek - zatazeno
18°C
Kavárna potmě vyráží na turné. V Praze oblékne nový kabát, zatemněný autobus vyjede naposledy
Foto: Khalil Baalbaki

Kavárna potmě vyráží na turné. V Praze oblékne nový kabát, zatemněný autobus vyjede naposledy

Na pětiměsíční cestu po Česku se v květnu vydá Kavárna potmě, která do regionů přiveze kromě voňavé kávy hlavně zážitek. Možnost vyzkoušet si na chvíli život nevidomých dostanou všichni, kdo vstoupí do zatemněného prostoru pojízdné kafetérie, kde je obslouží ti, kteří z role zrakově postižených nevystoupí většinou celý život. 

Vlajkový osvětový projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška nejprve zavítá do moravské metropole. Kromě Brna se objeví v dalších devíti městech Česka.

Na pražském náměstí Republiky, kde každoročně stojí nejdéle, pak v červnu představí novinku – modulární prostor z dílny KOMA Modular s interiérem od IKEA. Ten od příštího roku nahradí i současný zatemněný autobus, který letos vyjede naposledy. 

V novém pojetí se promítne 13 let zkušeností
„Nechceme se našim hostům okoukat. Naopak se snažíme přinést jim i jiné než kavárenské zážitky,“ vysvětluje ředitelka Nadačního fondu Gabriela Drastichová, proč se letos v Praze tým Světlušky rozhodl postavit kavárnu modulární. Design exteriéru, který má na svědomí Grafické studio Českého rozhlasu a výrobce KOMA Modular, bude stejně jako interiér od IKEA překvapením.

„Návštěvníky opět čeká absolutní tma, nicméně zrakově postižení kavárníci určitě ocení adaptaci prostoru, ve kterém jsme využili naše zkušenosti z předchozích třinácti let provozu. Pracujeme s různými typy povrchů, odhlučněním, vodicími liniemi nebo ergonomií baru,“ odhalila něco z nového konceptu Gabriela Drastichová. 

Hrneček tradičně s sebou
V kavárně se mohou zákazníci těšit na profesionální péči zrakově postižené obsluhy, která představí kousek svého každodenního světa. Hned při příchodu budou návštěvníci přivítáni a vybaveni potřebnými instrukcemi, to aby byl zážitek maximální, poté se jich ujmou průvodci, kteří je zavedou ke stolu a předají do péče číšníka. Ten pro ně bude v kavárně obsluhou, kotvou ve tmě i zdrojem zajímavostí, na které se budou chtít zeptat. Barman připraví teplé nebo studené nápoje a nově i sladké či slané zdravé občerstvení. Naučí například, jak pomocí pomyslných hodinových ručiček najít hrníček a talířek na stole a spolehnout se jen na vlastní sluch. Originální hrneček si pak budou návštěvníci moct už tradičně odnést jako zážitkovou památku.

„Letos bychom v kavárně kromě posezení chtěli nabídnout například také divadelní představení, koncerty nebo besedy, a tím přilákat mladší hosty i seniory, školní skupiny nebo firemní kolektivy,“ plánuje ještě Drastichová a připomíná vůbec hlavní poslání Kavárny potmě: zůstat nejvýraznější aktivitou Světlušky v rámci osvěty a zaměstnávání lidí se zrakovým postižením.

kavarna-potme-tour-2019

Harmonogram Kavárny potmě 2019
16.–19. 5.    Brno
24.–26. 5.    Zlín
3.–20. 6.    Praha, nám. Republiky (modulární kavárna)
28.–30. 6.    Litomyšl
13.–14. 7.    Borovany
26.–28. 7.    Uherské Hradiště
17.–18. 8.    Bzenec
23.–25. 8.    Trutnov
30.8.–1. 9.    Plzeň
13.–15. 9.    JičínPraha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

28. září 2020 ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

28. září 2020 v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Další články
Nahoru