dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Kauza utracených antilop je uzavřena, pražská zoo byla očištěna
Sitatungy patří k tradičním druhům v Zoo Praha. Foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Kauza utracených antilop je uzavřena, pražská zoo byla očištěna

Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) kvůli případu utracených antilop sitatunga z Prahy vyloučila zoologickou zahradu v Johannesburgu ze svých řad. V dopise zaslaném řediteli pražské zoologické zahrady Miroslavu Bobkovi o tomto kroku informoval výkonný ředitel WAZA Gerald Dick.

Tímto krokem se podle Bobka tato kauza uzavřela a pražská zoo byla očištěna. Na začátku srpna bylo v Jihoafrické republice kvůli chybějícímu veterinárnímu vyšetření usmrceno osm sitatung, které pražská zoo darovala zoologické zahradě v Johannesburgu.

Do Jihoafrické republiky se dostaly 1. srpna letecky přes Frankfurt nad Mohanem, ale úřady jejich dovoz zakázaly. Měly být vráceny zpět, nebo utraceny; po dvou dnech byly usmrceny. Etický výbor africké asociace dva měsíce incident vyšetřoval a usnesl se na tom, že pochybení vznikla čistě na jihoafrické straně.

Zoologické zahradě v Johannesburgu proto asociace PAAZA v říjnu odebrala akreditaci a minimálně na dalších dvanáct měsíců jí pozastavila členství. Zoo v JAR se podle ní provinila laxním přístupem k osudu zvířat, zatajením toho, že měly antilopy putovat k soukromému majiteli, a chybným informováním české strany o potřebných vyšetřeních.

Asociace WAZA s více než třemi stovkami členů zajišťuje výměnné a chovné programy. Vyloučení však neznamená, že by nemohla zoologická zahrada fungovat. Aktuálně jejím členem není například zoo ve Dvoře Králové nad Labem, která byla vyloučena v roce 2012 za tehdejší ředitelky Dany Holečkové.


Další články
Nahoru