dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
4°C
Kauza Prométheus. Umělecký projekt Baletu Praha Junior v Divadle na Vinohradech
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Foto: Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium

Kauza Prométheus. Umělecký projekt Baletu Praha Junior v Divadle na Vinohradech

Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium připravila na neděli 19. března v 19 hodin jedinečné baletní představení Kauza Prométheus. Jednoaktový balet s hudbou Ludwiga van Beethovena v podání Smíchovské komorní filharmonie, pod taktovkou Josefa Vondráčka, podle choreografie Attily Egerházi uvidíte v podání studentů konzervatoře. Program doplní další choreografie, které se v současné době připravují.

Balet Praha Junior, soubor studentů konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, mohli diváci vidět začátkem února ve Švandově divadle na Smíchově v celovečerním programu Nulová gravitace 2017.

promethrus1l-nahled

Attila Egerházi, jehož choreografie se pro soubor staly tradicí, se chopil i režie, scénáře a světelného designu.

„V mém podání je Prometheus záporná postava, která se stane hrdinou navzdory jejímu úmyslu. Máme zde zamilovaného mladého muže, který chce dostat Pandoru za každou cenu,“ popisuje jednu z hlavních postav zhudebněného příběhu Attila Egerházi.

„Beethovenova hudba má větší žár než oheň. Chtěl jsem skrz tanec ukázat skladatelův mladistvý bujarý hudební svět a zároveň vytvořit balet k mystickému příběhu bájného Promethea a tím tuto postavu demystifikovat,“ dodal.
 promethrus2l-nahled

Attila Egerházi vystudoval klasický balet a moderní techniky v Budapešti (škola Jeszenzsky Endre), studoval moderní taneční techniky a jazzu (skupina Matta Mattoxe) v Paříži, roku 1998 absolvoval a získal diplom Mad’arské taneční akademie – obor pedagogika.

promethrus3l-nahled V roce 2003 získal Cenu Harangozó za výjmečné umělecké činy v oblasti taneční kultury. Za režii a choreografii baletu Pták Ohnivák získal roku 2010 Cenu Divadelních novin za událost sezóny a roku 2015 cenu za vyjímečné autorské dílo za inscenační přehlídku Balet 2015.
 
S jeho choreografickou prací se diváci mohli setkat v Baletu Jihočeského divadla, Baletu Praha Junior, Hungarian Ballet Theatre, Pécsi Balett, Debreceni Balett, Hungarian National Ballet, Balleto Argentina Julio Bocca, Virginia Ballet Theatre,Budapest Dance Theatre, Central Europe Dance Theatre.

Představení připravila Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium, Pod Žvahovem 463, Praha 5.

Tradice školy sahá až do roku 1961 tehdy v undergroundu, a později, pod záštitou Univerzity Karlovy a řady zahraničních odborníků, postupně vzniká centrum, které nyní zahrnuje osmiletou konzervatoř a gymnázium, umělecké soubory „Balet Praha Junior“ a „Baby Balet Praha“ a agenturu Mezinárodní centrum tance, která zajišťuje studium taneční pedagogiky, import a export tvůrců, pedagogů a souborů.

Vstupenky zakoupíte ZDE.


Praha zajistila sběr a likvidaci injekčních stříkaček po narkomanech na další tři roky

5. prosince 2018 v 17:23

Nebezpečný a infekční odpad nacházejí na svých pravidelných obchůzkách strážníci městské policie. Hlavní město se dohodlo na pokračování dosavadní praxe, kdy jsou jehly, injekční stříkačky a další odpad z aplikací omamných a psychotropních látek bezpečně posbírány do speciálních sběrných boxů a...

Další články
Nahoru