dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
3°C
Opencard: Exprimátoři potrestáni, Svoboda i Hudeček odešli od soudu s podmínkami
Pražští exprimátoři Bohuslav Svoboda (vlevo) a Tomáš Hudeček byli odsouzeni v kauze Opencard. Foto: archiv MHMP

Opencard: Exprimátoři potrestáni, Svoboda i Hudeček odešli od soudu s podmínkami

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dnes dostal v kauze Opencard podmíněný trest 2,5 roku, další exprimátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) dvouletou podmínku stejně jako někdejší radní pro dopravu Josef Nosek. Nejpřísnější potrestání – tříletou podmínku – si podle pražského městského soudu zaslouží někdejší radní pro IT Eva Vorlíčková a šéf magistrátního IT odboru Jan Teska. Deset z 15 obviněných včetně tří současných pražských zastupitelů soud zprostil viny. Verdikt není pravomocný.

Soud uznal čtveřici někdejších radních a úředníka Tesku vinnými jednak z porušení povinnosti při správě cizího majetku, jednak z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže v souvislosti s tím, že v dubnu 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess, tehdejším vlastníkem práv k elektronické kartě Opencard. Podle předsedy soudního senátu Alexandra Sotoláře postupovali „s vědomím nevýhodnosti licenčního modelu a neúměrných nákladů" a „porušili závažným způsobem pravidla zadávacího řízení", když Haguess zásadním způsobem zvýhodnili.

„Nevyvození trestní odpovědnosti by bylo v rozporu s principy právního státu," reagoval Sotolář na argument obhajoby, že politická rozhodnutí je třeba posuzovat specifickým způsobem. „Zcela nepochybně platí, že i politici jsou při svém rozhodování vázáni obecně platnými předpisy. Nepokrývá-li jejich čin imunita, může být vyvozena jejich trestněprávní odpovědnost. Tím spíše to platí o osobách ve výkonných orgánech, a takovým je i rada hlavního města Prahy," konstatoval.

Některé soudcovy výroky vyvolaly v auditoriu výkřiky „hanba", obzvlášť poté, co uznal, že do situace s Opencard se Praha nedostala vinou „ani jednoho z obviněných". Lidé, kteří si vyhlášení rozsudku přišli poslechnout, dávali najevo názor, že na lavici obžalovaných by měli správně sedět ti, kdo projekt Opencard vytvořili. Nesouhlasná gesta dělali při odůvodňování verdiktu i Svoboda s Hudečkem.

Odsouzení musí zaplatit desítky tisíc

Pětice odsouzených svým jednáním údajně způsobila hlavnímu městu škodu nejméně 17,7 milionu korun. Nepravomocný rozsudek uložil každému z odsouzených zaplatit Praze 40 000 korun s úroky, se zbytkem nároků odkázal soud město do civilního řízení.

Zproštění viny se týká i stávajících zastupitelů Lukáše Manharta, Václava Novotného a Pavla Richtera (všichni TOP 09), dále bývalé radní pro školství Heleny Chudomelové, bývalého radního pro životní prostředí Radka Lohynského a současného starosty Prahy 18 Ivana Kabického. Bez trestu jsou i zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a členové hodnotící komise Aleš Němeček a David Kučera.

Všichni obvinění, kterým hrozilo až osmileté vězení, vinu od počátku odmítají. Hájí se tím, že projekt Opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS), který se snažili vyřešit a udělali to nejlépe, jak mohli. Kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám prý nemohli postupovat jinak.

Hudeček: Za rozsudkem stojí „zájem kdovíkoho"

Kauza Opencard vznikla se zcela zřejmým politickým záměrem, takže ji bylo třeba nějakým způsobem dotáhnout do konce. ČTK to v reakci na dnešní rozsudek řekl bývalý pražský primátor a současný zastupitel Tomáš Hudeček (dříve TOP 09). Nezbývá mu prý nic jiného než bojovat dál. Proti verdiktu, se obratem odvolal.

Na twitter ještě při dnešním jednání napsal, že za rozsudkem stojí „zájem kdovíkoho a hlavně potřeba soudce nebýt za blbečka po 3,5 letém Kafkově procesu.

Anketa

Co si myslíte o trestech pro Tomáše Hudečka a Bohuslava Svobodu v kauze Opencard?

Po oznámení podmíněného trestu pro bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) v kauze Opencard mají představitelé jeho strany pochybnosti o nestrannosti české justice. Rozhodnutí o vině považují za kriminalizaci politického rozhodnutí.

Státní zástupce v kauze Opencard Tomáš Lejnar považuje podmíněné tresty, které dnes uložil pražský městský soud čtveřici bývalých radních a jednomu magistrátnímu úředníkovi, za adekvátní. Případné odvolání zváží až po prostudování písemné podoby rozsudku.

„Tresty jsou v souladu s mým návrhem. Je tam jenom úmysl nepřímý, takže tam rozhodně nebyly důvody ukládat nějaký represivní trest. Trest při dolní hranici je pro mě alespoň v této chvíli adekvátní," doplnil.


Další články
Nahoru