dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Kauza linky 152: konečně se našlo řešení
Únorovou protestní akcí Dojdi si na svoji zastávku chtěli senioři poukázat na nepříznivé dopady omezení linky 152. Foto: archiv

Kauza linky 152: konečně se našlo řešení

Radnice osmé městské části dojednala se společností ROPID náhradu za zrušené spoje autobusu 152. Od července je nahradí autobus 144, který bude v zastávce Poliklinika Mazurská přečíslen na linku 202, a dál bude pokračovat v trase linky 152.

Dobrou zprávu přineslo poslední jednání zástupců radnice Prahy 8 se společností ROPID, která zajišťuje organizaci MHD. Od 1. července nahradí zrušené spoje linky 152 ve všední dny po 20. hodině a o víkendech celodenně autobus 144, který bude v zastávce Poliklinika Mazurská přečíslen na linku 202 a dál bude pokračovat v trase linky 152. Obyvatelé Čimic se tak dostanou na metro Kobylisy jedním autobusem a bez přestupu. Intervaly nového spoje budou třicetiminutové.

„Vítáme rozhodnutí ROPIDu, s nímž jsme po měsících náročných jednání konečně našli společnou řeč. Výsledkem je dobrá zpráva pro všechny obyvatele Čimic a zvláště seniory z domu Slunečnice. Naše hlavní požadavky byly dva: zajistit přímé připojení k metru a zajistit, aby se obešlo bez přestupu. Obojí bude tímto řešením splněno,“ uvádí místostarosta Michal Švarc, který jednání o změnách v MHD vedl.

Seniorské ghetto nebude

Dalším pozitivem je přímé spojení Čimic s nově dokončeným aquacentrem Šutka. Jediným negativem tak bude prodloužení trasy o zhruba 7 minut, které je akceptovatelné.

„Omezení linky postrádali zejména senioři z pomezí Bohnic a Čimic, kde jsou Domov pro seniory Slunečnice a bývalé penziony pro seniory. Týkalo se to zhruba pěti set seniorů, samozřejmě i jejich návštěv, a opravdu jsem se bála toho, že zde vytváříme seniorské ghetto. Naštěstí sociální aspekt převážil nad ekonomickými propočty,“ říká zástupkyně starosty Vladimíra Ludková.

Společně se seniory iniciovala v únoru akci „Dojdi si na svoji zastávku“. Jejím účelem bylo ukázat nepříznivý dopad změn provedených v září minulého roku.

Provoz linky 152 byl totiž po loňských letních prázdninách zrušen ve všední dny po 20. hodině a o víkendech celodenně, a to přes striktní nesouhlas Prahy 8. Od té doby radnice absolvovala řadu jednání s kompetentními úřady i aktivit, jejichž cílem bylo upozornit na necitelnost tohoto opatření. Ta se nyní ukázala být úspěšná.


Autor: Mojmír Kadeřábek
Další články
Nahoru