Dnes Středa - skorojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Katedrálu na Pražském hradě obepne bílý stůl, lidé u něj budou hodovat
Katedrála sv. Víta. Zdroj foto: Správa Pražského hradu

Katedrálu na Pražském hradě obepne bílý stůl, lidé u něj budou hodovat

Necelé tři roky po konání dlouhého stolu na Karlově mostě zve spolek Piána na ulici k další sousedské slavnosti. V pondělí 12. června obestře bíle prostřený stůl katedrálu svatého Víta na Pražském hradě. Informoval o tom Ondřej Kobza, zakladatel spolku.

Dlouhý prostřený stůl organizoval spolek Piána na ulici poprvé v roce 2020 na Karlově mostě. „Stůl je odvěkým symbolem spojení. U stolů lidé podepisovali smlouvy, žádali o ruku, u stolu se schází rodina a přátelé. Chceme, aby byl stůl kolem katedrály vnímán jako symbol pospolitosti. Všichni lidé spolu nemusí vždy souhlasit, to nám přesto nebrání zasednout ke společné tabuli,” řekl Kobza.

Srdce kolem katedrály

Bíle prostřený stůl ze všech stran obepne katedrálu sv. Víta, čímž podle Kobzy do Pražského hradu symbolicky vepíše tvar srdce. „Na Karlově mostě jsme skrze dlouhé ubrusové čáry spojili dva břehy Vltavy. Nyní sami lidé vytvoří usednutím ke stolu živé srdce kolem katedrály, ” popisuje Kobza.  „Asi to uvidí pouze ptáci, ale skutečnost, že se takový tvar vytvoří, vyjeví, může mít nějaký skrytý dosah,” řekl Kobza.

Prostřený stůl kolem katedrály organizuje spolek Piána na ulici ve spolupráci se Správou Pražského hradu a Kanceláří prezidenta republiky. „Pan prezident po nástupu do úřadu slíbil, že se Pražský hrad více otevře lidem. V dubnu došlo ke zrušení kontrol návštěvníků při vstupu do areálu, sousedskou hostinu tak vnímáme jako další symbolický krok k větší otevřenosti tohoto historicky nesmírně významného místa veřejnosti,” uvedla ředitelka Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková.

Sousedské slavnosti se podle Vohralíkové dle časových možností možná zúčastní i sám prezident Pavel. „Pan prezident se zastaví pouze v případě, že mu to dovolí pracovní povinnosti,” podotkla.

Podle Kobzy je taková událost z mnohých pohledů výjimečná, o to více je však potřeba dbát na maximální respekt k památkově chráněnému prostoru. „Prosíme všechny případné návštěvníky, aby sousedskou hostinu nevnímali jako příležitost k večírku. Velmi si vážíme, že se taková událost může uskutečnit, a proto prosíme návštěvníky o maximálně zodpovědné, citlivé a šetrné chování,” apeloval Kobza.

Upéct bábovku a pohostit souseda

První lidé se k bíle prostřenému stolu kolem katedrály usadí v 17:30 hodin. Poslední návštěvníci musí nádvoří Pražského hradu opustit před 22. hodinou, kdy se celý areál uzavírá. „Nemáme připravený žádný program, hlavním programem jsou sami lidé, kteří přijdou,” řekl Kobza.

Na návštěvníky nečeká ani připravené občerstvení. „Chceme, aby lidé doma třeba upekli bábovku nebo udělali vajíčkovou pomazánku a pak u stolu nabídli sousedovi. Hostinou bude prostřený stůl ve smyslu pohoštění sebe i ostatních tím, co sám koupím či připravím doma,” vysvětlil organizátor.

K účasti u prostřeného stolu nebude podle Kobzy potřeba registrace. „Pokud nebude v jednu chvíli místo, za půl hodiny už se třeba uvolní jinde. Věříme, že se lidé během večera dostatečně prostřídají,” uzavřel Kobza.


Autor: Jan Puci

Praha 10 otevře hřiště Sobotecká

Dnes v 11:42

Praha 10 zve na otevření nově zrekonstruovaného hřiště Sobotecká na desítkových Vinohradech. Výslednou podobu této významné herní plochy ovlivnilo participativního setkání s místními občany. Architekt projektu do výslední podoby zapracoval maximum nápadů a podnětů.

Den pro zdraví

Dnes v 06:52

Den pro zdraví se v Praze 10 koná 19. června od 9:30 hodin.

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhém pololetí

Včera v 08:53

Cyklus Hudba na hradbách na Bastionu věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě zve na další koncerty.

Komentovaná vycházka: Malešice v minulosti i současnosti

Včera v 08:11

Na vycházce v úterý 25. června od 17 hodin návštěvníci poznají historii této části Prahy 10 a zároveň se seznámí s osobnostmi, jejichž životní dráha je s Malešicemi spojena: s rodinou Malešických z Černožic, s Janem Milíčem z Kroměříže, s hrabaty Vratislavů z Mitrovic, komorním radou a...

Praha 6: Hanspaulský festival

Včera v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Letní kino Jezerka: Obrazy pražské periferie

17. června 2024 v 10:53

Spolek Probuďme Nusle přináší ve čtvrtek 20. června první letošní promítání v Altánu. Od 20:20 hodin uvidíte dokumentární film Obrazy pražské periferie, ztvárněným místním umělcem Josefem Císařovským. S mistrem bude po promítání vedena debata.

Praha 14 zprovozní v ulici Bratří Venclíků nový odbor dopravních přestupků

17. června 2024 v 09:42

Dopravní přestupky dosud řešil pražský magistrát, avšak od 1. července je budou mít na starosti radnice. Důvodem změny je novela silničního zákona. Na Praze 14 proto vznikl zcela nový odbor dopravních přestupků, který bude sídlit na adrese Bratří Venclíků 1070/2. Informovala o tom tajemnice ÚMČ...

Džbán Park je letos na větší ploše a s několika změnami

17. června 2024 v 09:11

Od začátku června funguje na jižním břehu vodní nádrže Džbán odpočinková plocha Džbán Park. Oproti loňskému roku nabízí větší plochu pro rekreaci a došlo k několika dalším změnám, které mají přinést více komfortu.

Praha 1 chystá interaktivní mapu občanské vybavenosti

17. června 2024 v 08:58

Praha 1 připravuje interaktivní mapu občanské vybavenosti na území městské části. Digitální online nástroj umožní vyhledávat a zobrazovat informace o konkrétních místech. O podrobnostech v červnovém vydání zpravodajsko-publicistického magazínu Jedna informoval radní Karel Grabein...

V Kolbenově se bude tančit

16. června 2024 ve 14:50

Praha 9 a Škola tance pro všechny zvou na další tančírnu 19. června na plácek u budovy Afi City v Kolbenově ulici.

Zaměstnanci Pragovka Gallery podpořili Fond pomoci zřízený Prahou 9

16. června 2024 v 09:37

Letos na jaře Praha 9 založila Fond pomoci, který lidem v nouzi usnadňuje překonat dočasné obtíže. Fond je financován z veřejných prostředků, od individuálních dárců i dárců z řad společností. Jedním z takových dárců jsou nově i zaměstnanci Pragovka Gallery, kteří mezi s sebou do fondu vybrali...

Pietní akt připomene Josefa Fantu

16. června 2024 v 07:00

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se Spolkem Svatobor pořádají ve čtvrtek 20. června od 17 hodin pietní akt u příležitosti 70 let od úmrtí významného českého architekta Josefa Fanty (1856–1954).

Další články
Nahoru