Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Katedrálu na Pražském hradě obepne bílý stůl, lidé u něj budou hodovat
Katedrála sv. Víta. Zdroj foto: Správa Pražského hradu

Katedrálu na Pražském hradě obepne bílý stůl, lidé u něj budou hodovat

Necelé tři roky po konání dlouhého stolu na Karlově mostě zve spolek Piána na ulici k další sousedské slavnosti. V pondělí 12. června obestře bíle prostřený stůl katedrálu svatého Víta na Pražském hradě. Informoval o tom Ondřej Kobza, zakladatel spolku.

Dlouhý prostřený stůl organizoval spolek Piána na ulici poprvé v roce 2020 na Karlově mostě. „Stůl je odvěkým symbolem spojení. U stolů lidé podepisovali smlouvy, žádali o ruku, u stolu se schází rodina a přátelé. Chceme, aby byl stůl kolem katedrály vnímán jako symbol pospolitosti. Všichni lidé spolu nemusí vždy souhlasit, to nám přesto nebrání zasednout ke společné tabuli,” řekl Kobza.

Srdce kolem katedrály

Bíle prostřený stůl ze všech stran obepne katedrálu sv. Víta, čímž podle Kobzy do Pražského hradu symbolicky vepíše tvar srdce. „Na Karlově mostě jsme skrze dlouhé ubrusové čáry spojili dva břehy Vltavy. Nyní sami lidé vytvoří usednutím ke stolu živé srdce kolem katedrály, ” popisuje Kobza.  „Asi to uvidí pouze ptáci, ale skutečnost, že se takový tvar vytvoří, vyjeví, může mít nějaký skrytý dosah,” řekl Kobza.

Prostřený stůl kolem katedrály organizuje spolek Piána na ulici ve spolupráci se Správou Pražského hradu a Kanceláří prezidenta republiky. „Pan prezident po nástupu do úřadu slíbil, že se Pražský hrad více otevře lidem. V dubnu došlo ke zrušení kontrol návštěvníků při vstupu do areálu, sousedskou hostinu tak vnímáme jako další symbolický krok k větší otevřenosti tohoto historicky nesmírně významného místa veřejnosti,” uvedla ředitelka Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková.

Sousedské slavnosti se podle Vohralíkové dle časových možností možná zúčastní i sám prezident Pavel. „Pan prezident se zastaví pouze v případě, že mu to dovolí pracovní povinnosti,” podotkla.

Podle Kobzy je taková událost z mnohých pohledů výjimečná, o to více je však potřeba dbát na maximální respekt k památkově chráněnému prostoru. „Prosíme všechny případné návštěvníky, aby sousedskou hostinu nevnímali jako příležitost k večírku. Velmi si vážíme, že se taková událost může uskutečnit, a proto prosíme návštěvníky o maximálně zodpovědné, citlivé a šetrné chování,” apeloval Kobza.

Upéct bábovku a pohostit souseda

První lidé se k bíle prostřenému stolu kolem katedrály usadí v 17:30 hodin. Poslední návštěvníci musí nádvoří Pražského hradu opustit před 22. hodinou, kdy se celý areál uzavírá. „Nemáme připravený žádný program, hlavním programem jsou sami lidé, kteří přijdou,” řekl Kobza.

Na návštěvníky nečeká ani připravené občerstvení. „Chceme, aby lidé doma třeba upekli bábovku nebo udělali vajíčkovou pomazánku a pak u stolu nabídli sousedovi. Hostinou bude prostřený stůl ve smyslu pohoštění sebe i ostatních tím, co sám koupím či připravím doma,” vysvětlil organizátor.

K účasti u prostřeného stolu nebude podle Kobzy potřeba registrace. „Pokud nebude v jednu chvíli místo, za půl hodiny už se třeba uvolní jinde. Věříme, že se lidé během večera dostatečně prostřídají,” uzavřel Kobza.


Autor: Jan Puci

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

Včera v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

Včera v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Další články
Nahoru