dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - oblacno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Sjednocená Evropa na Jiřáku rozděluje vedení radnice Prahy 3. Jaký bude další osud fontány?
Kašna Sjednocená Evropa. Foto: Anna Skálová

Sjednocená Evropa na Jiřáku rozděluje vedení radnice Prahy 3. Jaký bude další osud fontány?

Zůstane fontána Sjednocená Evropa stát na náměstí Jiřího z Poděbrad? Jednotný názor zatím nemá ani vedení radnice Prahy 3. Ačkoli stovky občanů podepsaly petici proti jejímu zbourání, čelní politici třetí městské části se zatím nerozhodli a skřípe to mezi nimi.

Tady jsme se přece cachtali. Takové heslo zvolili odpůrci zvažovaného bourání žulové kašny Sjednocená Evropa na náměstí Jiřího z Poděbrad, která byla postavena v roce 1981 a je dílem akademického sochaře Petra Šedivého.

Vedení radnice není zatím příliš jednotné – podle informací serveru Pražský patriot zástupci TOP 09 proti bourání nic nenamítají, nejasný postoj zastává ČSSD a jednoznačně proti bourání jsou zástupci uskupení Žižkov /nejen/ sobě.

Architekti nechtějí, aby dílo konkurovalo kostelu

Ani zástupci Žižkov /nejen/ sobě by se ale nebránili tomu, kdyby byl upraven prostor kolem kašny. Dvaatřicet let starý vodní prvek by však ponechali. Petici proti zvažovanému bourání kašny již podepsaly stovky občanů třetí městské části. Radnice se jí zabývala v polovině srpna, k žádnému závěru ale zatím nedospěla.

pruduch-z-metra-jiriho-z-podebrad-nahled

Průduch z metra a kostel

Návrh na revitalizaci náměstí a zároveň odstranění kašny vznikl již v době, kdy radnici vedla ODS. Vypracovala jej skupina architektů. Nyní byl „oprášen“.

Hlavním argumentem odborníků, proč kašnu nechtějí, je to, že by neměla konkurovat kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně, náležícímu římskokatolické církvi. Některým lidé vadí i masivní průduch z metra.

Druhé téma, na kterém se radnice „kouše“

V současné době byla vypracovávána aktualizace návrhu z předešlých let. Vypracoval ji vítěz výběrového řízení, které se uskutečnilo před deseti lety – MCA atelier. Rekonstrukce náměstí by měla vyjít na necelých 90 milionů korun.

„Dostali jsme od MCA atelieru stručnou studii, ve které rozebírají možnosti, jestli na náměstí Jiřího z Poděbrad ta kašna může, nebo nemůže být. Ještě jsme o této studii nejednali, měli bychom ji projednávat v nejbližších týdnech,“ uvedl pro Pražský patriot zástupce starostky Prahy 3 Ondřej Rut (Žižkov /nejen/ sobě). O názorech jednotlivých subjektů v radě nehovořil.

kasna-sjednocena-evropa1-nahled

Fontána Sjednocená Evropa

Fontána na náměstí Jiřího z Poděbrad je ale podle dostupných informací už druhým tématem, na kterém v Radě městské části Prahy 3 nepanuje shoda. 

Tím prvním jsou herny v třetí městské části. Zatímco TOP 09 a ČSSD trvají na tom, aby na ulicích Žižkova zůstalo sedm kasin, Žižkov /nejen/ sobě je pro nulovou toleranci hazardu.

Název kašny inspirován smlouvou o míru

A proč fontána nese název Sjednocená Evropa? Sochař Petr Šedivý se počátkem osmdesátých let inspiroval projektem všeobecné mírové organizace „Smlouva o nastolení míru v celém křesťanstvu“, kterou inicioval právě český král Jiří z Poděbrad.

Jiří z Poděbrad byl českým králem od roku 1458 až do své smrti – do roku 1471. Byl jediným českým panovníkem, nepocházejícím z panovnické dynastie. Pocházel z panského stavu domácí šlechty. Po jeho smrtit už vládli pouze králové z cizích dynastií.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru