dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Kasl si pro komunálky plácl s Babišem, ruce dává předem pryč jen od komunistů
Jan Kasl se pokusí o velký politický comeback. Foto: Petr Novák / Wikipedie

Kasl si pro komunálky plácl s Babišem, ruce dává předem pryč jen od komunistů

Bývalý pražský primátor Jan Kasl by měl vést kandidátku hnutí ANO při volbách do hlavního města. Dohodl se na tom s předsedou strany Andrejem Babišem. Kandidátku do voleb by chtěl Kasl sestavit z odborníků a z lidí se zkušenostmi z komunálu. Neměla by být volena v primárkách, ale sestavena vedením strany.

Kasl ČTK řekl, že nyní diskutuje s „okruhem lidí“, kteří by se na pražskou kandidátku mohli postavit. Jsou mezi nimi osobnosti se zkušeností z komunální politiky i různých oborů. Konkrétní jména Kasl komentovat nechtěl. Budou ale prý garantovat zkušenosti i morální kredit. Rád by také spolupracoval s aktivisty, kteří v městských částech bojují za různá témata.

Kandidátka by podle něj neměla být sestavena ze „straníků poslušných stranickým sekretariátům“, ale z osobností. ANO se bude podle Kasla snažit sestavit kandidátní listiny i na jednotlivé radnice, nejenom na magistrát. „Obě úrovně jsou důležité,“ řekl. O své kandidatuře na lídra chce nyní jednat s členy pražské organizace. Nechce prý být pouze dosazený shora. „Nestačil jsem se s nimi zatím plošně setkat," řekl. Informace o jeho kandidatuře se podle něj totiž objevila dříve, než počítal.

Vyloučil koalici pouze s KSČM

Anketa

Kdo podle vás vyhraje podzimní volby do Zastupitelstva hl. m. Prahy?

43.4%
(43.4%)
22%
(22%)
11.3%
(11.3%)
8.6%
(8.6%)
14.7%
(14.7%)
Pokud by strana ve volbách uspěla, chtěl by například narovnat finanční vztahy mezi městskými částmi a magistrátem, na které si starostové často stěžují. Praha by podle něj potřebovala změny na úrovni magistrátu i jednotlivých radnic. „Není možné, aby pokračoval současný stav, který TOP 09 bohužel převzala," řekl Kasl. Po volbách by rád spolupracoval se stranou Starostové pro Prahu. Koalici by vyloučil pouze s KSČM.

Kasl byl dlouholetým členem ODS, později se stal předsedou Evropských demokratů a místopředsedou SNK ED. Od roku 1998 do 2002 byl pražským primátorem, na funkci rezignoval v květnu 2002. Odchod zdůvodnil mimo jiné tím, že radní, zejména za ODS, nechtěli plnit protikorupční program. Politiku opustil v roce 2006.


Další články
Nahoru