Karty Patriot? Čertovy obrázky, na kterých jsou svatí i pražské památky
25. března 2020 09:20
Nakreslila žlutý tarot i Černého Petra – věci, které nosí štěstí, nebo Novopacké karty s místní krásnou architekturou a sochami. Jejími posledními kartami jsou regulérní mariášky, které se jmenují Patriot.
„Sama jsem vlastenec a asi na mě také zapůsobilo výročí sto let vzniku republiky. Na klasických mariášových kartách jsem se snažila co nejvíce zachovat symboliku i postavení figur a barev tak, aby s nimi lidé zvyklí už více než 100 let na tradiční vzhled 32 karet, mohli hrát Prší a ostatní karetní hry. Zároveň jsem ale jednotlivá čísla karet propojila stejným námětem z pokladů přírody, architektury a tradic České republiky,“ říká výtvarnice.
Na sedmičkách tak můžete vidět například Sněžku, Trosky s Ještědem, Říp a Pravčickou bránu, na devítkách nejslavnější české svaté: Sv. Václava, Sv. Jana Nepomuckého, Sv Anežku Českou a Sv. Kateřinu, patronku Karla IV.
Kmotr karet Patriot, sochař a řezbář z Vrchlabí a tvůrce monumentálního místního betlému pan Tryzna řekl, že jsou to první „čertovy obrázky“, na kterých jsou svatí.
Na osmičkách jsou známé české lázně a na desítkách předměty, na které jsou všichni hrdí: Pražský orloj, Relikviář Sv. Maura, Pražské Jezulátko a Korunovační klenoty.
Každý spodek, tzv. Kluk má na sobě tradiční lidový kroj, většinou moravský, protože ty jsou nejkrásnější.
Svršek, dáma, má na kartě nějakou církevní památku. Žaludská dáma Vyšehrad a kulová Chrám Sv. Mikuláše na Malé straně v Praze.
Králové mají na kartě vždy nějaký český hrad nebo zámek a atributy něčeho českého, co se jinde ve světě nenajde- pomlázku, Věstonickou Venuši, kostky cukru, májku, kraslice.
Na esech jsou symboly české státnosti, Národní divadlo s Vltavou, Karlův most s Bruncvíkem, Hymna, Pražský hrad a kartám dominuje trikolorní barevnost.
Na reversu jsou lipové listy a v jejich věnci mapa České republiky.
Karty Patriot vyšly podobně jako mé jiné karty Kateřiny Krausové v Nakladatelství Abone Praha na konci loňského léta a jsou vlastně úplnou novinkou. „Pokud si pro ně ke mně přijdou kamarádi, spíše, než by s nimi hráli karty, je posílají nebo vozí jako dárek dětem nebo příbuzným a známým žijícím přechodně nebo trvale v cizině. Prý vyvolávají nostalgii a vlastenecké pocity. Je to vlastně taková malá republika v kostce a podobně jako v písni Balíček karet, může člověk hraním si s nimi procestovat celou republiku v kostce,“ dodává výtvarnice.