dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Pražská kultura

Karlín Studios na dlažbě? Magistrát umělcům slibovanou halu v tržnici nakonec nepůjčí

Pražský magistrát zrušil zápůjčku jedné z hal v holešovické tržnici společnosti Karlín Studios, o níž městská rada rozhodla počátkem letošního roku. Komplexu sedmnácti ateliérů a tří výstavních síní, který se stal za 11 let činnosti neodmyslitelnou součástí pražské výtvarné scény, tak hrozí již za čtvrt roku ukončení veškeré činnosti. Ze současného sídla v bývalých továrních halách v Karlíně se studio bude muset do konce září vystěhovat, vlastník chystá demolici.

Téměř dva roky trvala jednání s představiteli pražského magistrátu ohledně zápůjčky haly číslo 40 v Holešovické tržnici, kterou měl Karlin Studios sdílet společně s občanským sdružením Containall.

26. ledna letošního roku schválila bezplatnou zápůjčku budovy na dobu pět let rada hlavního města Prahy. I přesto, že již byla připravena nájemní smlouva, vedení hlavního města Prahy v polovině května náhle zcela změnilo kurz a majetková komise hlavního města Prahy schválila v úterý 21. června pronájem budovy společnosti OSE Czech Republic a festivalu Signal.

Tři měsíce před plánovaným stěhováním se tak Karlin Studios ocitly společně s dvacítkou zde sídlících umělců, mezi nimiž jsou přední čeští malíři Josef Bolf nebo Daniel Pitín, stejně jako pedagogové UMPRUM a FAMU, bez prostoru.

„Rozhodnutí zrušit plánovanou zápůjčku haly číslo 40 pouhé tři měsíce před plánovaným stěhováním považujeme za rozhodnutí likvidační,“ uvedli umělci z Karlin Studios v tiskovém prohlášení.

„Žádáme tímto vedení hlavního města Prahy, aby se zástupci Karlin Studios vstoupilo do otevřeného a veřejnosti přístupného dialogu, a snažilo se mu maximálně pomoci se vzniklou situací, a to nejen z toho hlediska, že Karlin Studios je významným činitelem výtvarné scény pravidelně oceňovaným grantovými komisemi jak magistrátními, tak státními v první desítce nejlepších výstavních prostorů, a přerušení činnosti by tak bylo citelnou ranou nejen pražské ale i české výtvarné scéně,“ dodali.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru