dnes
Úterý - skorojasno
25°C
zítra
Středa - obcasny-dest
23°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
22°C
Karel Gott uměl pomáhat. Po třech hodinách s dívenkou věděl, že jdou peníze správným směrem
Pacienti se svalovou dystrofií jsou upoutáni na vozík. Ilustrační foto: Freeimages.com

Karel Gott uměl pomáhat. Po třech hodinách s dívenkou věděl, že jdou peníze správným směrem

Dětem nemocným svalovou dystrofií pomohl před pěti lety i zpěvák Karel Gott. Občanskému sdružení, které pomáhá dětem a jejich rodinám bojovat s touto zákeřnou nemocí, předal šek na 150 tisíc korun.

„Bydlím v Praze 5 a není mi lhostejné dění v mém okolí. Když jsem byl osloven, zaujalo mě, komu mohu pomoci. Strávil jsem s dívenkou s touto diagnózou tři hodiny a jsem si proto jistý, že peníze jdou správným směrem,“ uvedl tehdy zpěvák. 

Svalová dystrofie je široký termín pro označení nevyléčitelných genetických onemocnění svalstva, která oslabují pohybový aparát a brání pohybu, a to především u chlapců, i když postihuje i dívky.

Pro svalovou dystrofii je charakteristické progresivní ochabování svalstva, defekty svalových bílkovin a odumírání svalových buněk a tkání. Zahrnuje více než dvacet specifických genetických vad.

Nejčastější a nejzávažnější progresivní svalovou dystrofií vůbec je Duchennova svalová dystrofie. Tato nemoc postihuje přibližně 1 ze 3600 až 6000 živě narozených chlapců.

Nemoc je charakteristická ochabováním a ztrátou aktivní svalové hmoty. Zpočátku se narodí chlapec bez jakýchkoli příznaků, ty nastupují plíživě přibližně od dvou let věku – potíže s chůzí, po čase usednutí na vozík.


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

Včera ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru