dnes
Čtvrtek - oblacno
17°C
zítra
Pátek - oblacno
16°C
pozítří
Sobota - oblacno
16°C
Karel Gott uměl pomáhat. Po třech hodinách s dívenkou věděl, že jdou peníze správným směrem
Pacienti se svalovou dystrofií jsou upoutáni na vozík. Ilustrační foto: Freeimages.com

Karel Gott uměl pomáhat. Po třech hodinách s dívenkou věděl, že jdou peníze správným směrem

Dětem nemocným svalovou dystrofií pomohl před pěti lety i zpěvák Karel Gott. Občanskému sdružení, které pomáhá dětem a jejich rodinám bojovat s touto zákeřnou nemocí, předal šek na 150 tisíc korun.

„Bydlím v Praze 5 a není mi lhostejné dění v mém okolí. Když jsem byl osloven, zaujalo mě, komu mohu pomoci. Strávil jsem s dívenkou s touto diagnózou tři hodiny a jsem si proto jistý, že peníze jdou správným směrem,“ uvedl tehdy zpěvák. 

Svalová dystrofie je široký termín pro označení nevyléčitelných genetických onemocnění svalstva, která oslabují pohybový aparát a brání pohybu, a to především u chlapců, i když postihuje i dívky.

Pro svalovou dystrofii je charakteristické progresivní ochabování svalstva, defekty svalových bílkovin a odumírání svalových buněk a tkání. Zahrnuje více než dvacet specifických genetických vad.

Nejčastější a nejzávažnější progresivní svalovou dystrofií vůbec je Duchennova svalová dystrofie. Tato nemoc postihuje přibližně 1 ze 3600 až 6000 živě narozených chlapců.

Nemoc je charakteristická ochabováním a ztrátou aktivní svalové hmoty. Zpočátku se narodí chlapec bez jakýchkoli příznaků, ty nastupují plíživě přibližně od dvou let věku – potíže s chůzí, po čase usednutí na vozík.


Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

13. října 2019 v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Další články
Nahoru