Dnes Pátek - mlha 10°C
Zítra Sobota - polojasno 5°C
Pátek 26. 2. 2021
Svátek má Dorota
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Karel Gott uměl pomáhat. Po třech hodinách s dívenkou věděl, že jdou peníze správným směrem
Pacienti se svalovou dystrofií jsou upoutáni na vozík. Ilustrační foto: Freeimages.com

Karel Gott uměl pomáhat. Po třech hodinách s dívenkou věděl, že jdou peníze správným směrem

Dětem nemocným svalovou dystrofií pomohl před pěti lety i zpěvák Karel Gott. Občanskému sdružení, které pomáhá dětem a jejich rodinám bojovat s touto zákeřnou nemocí, předal šek na 150 tisíc korun.

„Bydlím v Praze 5 a není mi lhostejné dění v mém okolí. Když jsem byl osloven, zaujalo mě, komu mohu pomoci. Strávil jsem s dívenkou s touto diagnózou tři hodiny a jsem si proto jistý, že peníze jdou správným směrem,“ uvedl tehdy zpěvák. 

Svalová dystrofie je široký termín pro označení nevyléčitelných genetických onemocnění svalstva, která oslabují pohybový aparát a brání pohybu, a to především u chlapců, i když postihuje i dívky.

Pro svalovou dystrofii je charakteristické progresivní ochabování svalstva, defekty svalových bílkovin a odumírání svalových buněk a tkání. Zahrnuje více než dvacet specifických genetických vad.

Nejčastější a nejzávažnější progresivní svalovou dystrofií vůbec je Duchennova svalová dystrofie. Tato nemoc postihuje přibližně 1 ze 3600 až 6000 živě narozených chlapců.

Nemoc je charakteristická ochabováním a ztrátou aktivní svalové hmoty. Zpočátku se narodí chlapec bez jakýchkoli příznaků, ty nastupují plíživě přibližně od dvou let věku – potíže s chůzí, po čase usednutí na vozík.


Praha 1 opět podpoří Městskou knihovnu na Pohořelci

Včera v 09:42

Radnice Prahy 1 odsouhlasila poskytnutí účelové dotace pro Městskou knihovnu, pobočku Hradčany, a to ve výši půl milionu korun na tento rok.

Zemřel František Šedivý, předseda Klubu dr. Milady Horákové

24. února 2021 ve 21:33

Ve věku 93 let zemřel v úterý dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové, bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Praha 2 bude pokračovat v pomoci podnikatelům

23. února 2021 ve 13:05

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání schválili další podporu podnikatelům a živnostníkům v nebytových prostorách městské části, na které dopadla krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. Konkrétně se jedná o slevu z nájmu, možnost uzavření splátkových kalendářů a...

Praha 4: V lese v Hodkovičkách se bude kácet i březnu

23. února 2021 v 10:30

Lesy hlavního města Prahy informovaly čtvrtou městskou část, že budou stromy napadené kůrovcem a nebezpečné suché stromy v Hodkovičkách v lokalitě U Cortéze odstraňovat i v březnu.

Zasedání zastupitelstva Prahy 15

22. února 2021 ve 21:06

Dvanácté zasedání zastupitelstva Prahy 15 se koná 10. března ve Švehlově sokolovně, U Branek 674/7, Praha 10, od 15 hodin.

Další články
Nahoru