Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Kapsáři se zdokonalují a jdou s dobou, díky vychytávkám jsou méně nápadní
Kapsářům vrcholí sezóna. Foto: Jan Andreáš

Kapsáři se zdokonalují a jdou s dobou, díky vychytávkám jsou méně nápadní

Advent je pro kapsáře obdobím hojnosti, jak potvrzují každoroční policejní statistiky. Na odhalování tohoto druhu kriminalisty se v hlavním městě specializuje Kapsa tým pražské policie. Nyní pro něj začíná nejvytíženější období roku.

Vánoční svátky jsou pro mnoho z nás časem klidu, pohody, setkání s našimi nejbližšími, a to jak doma, tak na různých oslavách. Lidé se těší, jak si odpočinou od běžných starostí a budou procházet obchody a shánět dárky pro své nejbližší.

Na svátky se každoročně těší i kapsáři, kteří vyráží do ulic. Kde je živo, tam se jim líbí. Cílí na lidi, kteří se nechají unést atmosférou a zapomenou si proto dávat pozor na své věci. Stačí si nechat otevřenou kapsu u bundy, batohu nebo nehlídanou kabelku, a malér je na světě. 

„Okradení pak často končí na policejních služebnách s tím, že byli někde okradeni o doklady, peníze, mobilní telefony a často i zakoupené dárky. Škody, které jim kapsáři způsobí, nemusí být velké, ale dokáží zkazit Vánoce,“ sděluje každoroční zkušenost mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Připomíná, že kapsáři zdokonalují své postupy, jsou proto nebezpečnější a riziko okradení se tak zvyšuje. „Časy, kdy byli vidět a cítit na ,sto honů´ a my si dali pozor, jsou dávno pryč. Fígle a rafinovanost, kterou používají, jdou s dobou. Dnes jsou tito lidé oblečeni do značkových obleků, používají značkové parfémy a další různé vychytávky. Vše proto, aby byli co možná nejméně poznatelní,“ vypráví mluvčí. 

Podle něj je potřeba dodržovat určité zásady, díky kterým snížíme riziko okradení. „Peněženka, mobil nebo svazek bankovek do zadní kapsy prostě nepatří. Využijte náprsní kapsy nebo si dejte věci do tašky,“ radí Rybanský.

Tašku je podle něj potřeba mít stále u sebe, rozhodně ji nikam neodkládat. Jak ukazují policejní zkušenosti, tašky odložené do nákupního košíku jsou velkým lákadlem kapsářů. 

Obezřetní buďte i při nakládání zakoupených věcí do auta. Jak informovali pražští policisté, na konci září si manželský pár nedával pozor, když na parkovišti u nákupního centra přendával věci z pojízdného vozíku do kufru auta. Mladý muž, který šel kolem, se schoval za otevřené dveře a po chvíli ukradl kabelku z místa spolujezdce. Zmocnil se tak osobních dokladů, platebních karet, hotovosti a mobilního telefonu. Po zveřejnění jeho podoby v médiích se ho podařilo dopadnout. 

„Kapsáři zákonitě nemusí být jen mladí lidé, stejně tak okradení nebývají jen starší občané. Případ jedné kapsářky za všechny. V červnu tohoto roku ji propustili po pěti letech z pátého výkonu trestu odnětí svobody, aby ji policisté z Kapsa týmu po čtyřech měsících opět chytili. Její nenechavé ruce ji poslaly zpět do vazby, kde v současné chvíli čeká na svůj další osud a není vyloučeno, že Vánoce stráví za mřížemi,“ dodal mluvčí pražské policie Jan Rybanský. 

Na začátku října sjížděl eskalátorem na nástupiště metra Smíchovské nádraží cestující a pospíchal na vlak. Na eskalátorech, ale směrem nahoru jel i podezřelý, který si cestujícího všiml právě ve chvíli, kdy si ukládal peníze do kapsy, a ucítil kořist.

V okamžiku seběhl z jedoucích schodů, přiběhl k poškozenému a hbitě mu peníze z kapsy vytáhl. Mezi muži pak proběhla strkanice o uloupené peníze, podezřelý odcizený obnos vyhodil na eskalátory a z prostor metra utekl. Bohužel vyhodil jen část, čehož si okradený všiml, až když peníze posbíral a spočítal. Chudší byl o bezmála dva tisíce korun

A ještě jeden případ z poslední doby, který se zatím policistům nepodařilo vyřešit. Ženu a dva muže ve vestibulu stanice metra Florenc míjel senior. Žena bezostyšně staršímu kulhajícímu muži vytáhla peněženku ze zadní kapsy kalhot a utekla pryč.


Autor: Jan Puci

Pro opilou dívku si přišla maminka

24. ledna 2022 ve 20:46

Na žádost záchranné služby vyjížděli strážníci z Prahy 9 ve dvě ráno k opilé 15leté dívce. Záchranáře zavolali dva mladí muži poté, když začala zvracet. V tomto stavu si ji přebírala i hlídka.

Policisté z jedenáctého oddělení zadrželi tři sta dealerů drog

22. ledna 2022 v 08:07

Předloni v létě bylo zřízeno na Obvodním ředitelství Policie ČR Prahy 1 samostatné 11. oddělení, které se zabývá především pouliční a drogovou kriminalitou. Jen do konce loňského října se jim podařilo zadržet na tři sta dealerů drog a dalších omamných látek.

Opilý bezdomovec nechtěl opustit ubytovnu

20. ledna 2022 v 10:52

Zaměstnankyně ubytovny pro osoby bez domova v Michli se obrátila na strážníky s prosbou o pomoc. Jeden z klientů odmítal opustit prostory, přestože nesplňoval pro silnou opilost podmínky k přijetí.

Byl v tíživé životní situaci, tak vyloupil kosmetický salón

18. ledna 2022 ve 13:40

Policisté z pohotovostní motorizované jednotky vyjížděli v sobotu krátce před pátou hodinou ranní na Žižkov, kde se někdo vloupal do kosmetického salónu. Po příjezdu na místo zjistili, že vstupní dveře jsou vypáčené. Vzhledem k tomu, že by se uvnitř mohl nacházet pachatel, si z taktických důvodů...

Za čtyři tisíce se domluví jako chlapi

15. ledna 2022 v 18:32

Policisté z hlídkové služby Prahy I kontrolovali ve čtvrtek na Václavském náměstí řidiče, který i přes zákaz parkoval v pěší zóně. Za přestupek mu chtěli udělit pokutu, ale protože byl nervózní a měl zarudlé oči, rozhodli se, že provedou i test na drogy.

Ujížděl policistům na kole

15. ledna 2022 ve 12:55

Policisté z pohotovostní motorizované jednotky zadrželi v pondělí 10. ledna po desáté hodině na Jižním Městě muže, který se jim pokusil ujet na odcizeném kole za šedesát tisíc korun. To chvilku před zadržením, odcizil z uzamčené kočárkárny v domě, do které se násilím...

Policisté zadrželi řidiče, který se jim pokusil ujet

15. ledna 2022 v 08:19

Ve středu odpoledne pronásledovali policisté pohotovostní motorizované jednotky řidiče, který hlídce odmítl zastavit a podrobit se silniční kontrole. Místo toho sešlápl plyn a vysokou rychlostí pokračoval Dobronickou ulicí směrem na Kunratice.

Držel nůž a vyhrožoval sebevraždou

13. ledna 2022 v 18:49

Na základě oznámení rodiny vyjížděli dnes v noci policisté z místního oddělení Modřany a policejní vyjednavač do bytu v Daškově ulici, kde v obývacím pokoji seděl muž, který si u krku držel nůž a vyhrožoval sebevraždou.

Ťukání boží a trocha marihuany

13. ledna 2022 v 18:43

Policisté z oddělení hlídkové služby Prahy IV vyjeli na oznámení, podle kterého se po domě pohyboval poblouzněný muž, zvonil na sousedy a všechny žádal o odpuštění.

Lupič si z vinohradské banky odnesl statisíce korun

13. ledna 2022 v 16:29

Lupič, který včera odpoledne kolem půl šesté vykradl v Praze banku, si z ní odnesl několik set tisíc korun. Kriminalisté po pachateli stále pátrají.

Vyhýbal výkonu trestu a měl u sebe více než padesát gramů pervitinu

12. ledna 2022 v 17:18

Na začátku ledna prováděli policisté hlídkovou činnost na Veronském náměstí v Praze 10, kdy si ve večerních hodinách povšimli nastartovaného vozidla cizí registrační značky, ve kterém seděli dva muži. Hlídka se je rozhodla zkontrolovat, a tak muže vyzvala k předložení...

Další články
Nahoru