Dnes Středa - obcasny-dest 3°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Kapsáři se zdokonalují a jdou s dobou, díky vychytávkám jsou méně nápadní
Kapsářům vrcholí sezóna. Foto: Jan Andreáš

Kapsáři se zdokonalují a jdou s dobou, díky vychytávkám jsou méně nápadní

Advent je pro kapsáře obdobím hojnosti, jak potvrzují každoroční policejní statistiky. Na odhalování tohoto druhu kriminalisty se v hlavním městě specializuje Kapsa tým pražské policie. Nyní pro něj začíná nejvytíženější období roku.

Vánoční svátky jsou pro mnoho z nás časem klidu, pohody, setkání s našimi nejbližšími, a to jak doma, tak na různých oslavách. Lidé se těší, jak si odpočinou od běžných starostí a budou procházet obchody a shánět dárky pro své nejbližší.

Na svátky se každoročně těší i kapsáři, kteří vyráží do ulic. Kde je živo, tam se jim líbí. Cílí na lidi, kteří se nechají unést atmosférou a zapomenou si proto dávat pozor na své věci. Stačí si nechat otevřenou kapsu u bundy, batohu nebo nehlídanou kabelku, a malér je na světě. 

„Okradení pak často končí na policejních služebnách s tím, že byli někde okradeni o doklady, peníze, mobilní telefony a často i zakoupené dárky. Škody, které jim kapsáři způsobí, nemusí být velké, ale dokáží zkazit Vánoce,“ sděluje každoroční zkušenost mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Připomíná, že kapsáři zdokonalují své postupy, jsou proto nebezpečnější a riziko okradení se tak zvyšuje. „Časy, kdy byli vidět a cítit na ,sto honů´ a my si dali pozor, jsou dávno pryč. Fígle a rafinovanost, kterou používají, jdou s dobou. Dnes jsou tito lidé oblečeni do značkových obleků, používají značkové parfémy a další různé vychytávky. Vše proto, aby byli co možná nejméně poznatelní,“ vypráví mluvčí. 

Podle něj je potřeba dodržovat určité zásady, díky kterým snížíme riziko okradení. „Peněženka, mobil nebo svazek bankovek do zadní kapsy prostě nepatří. Využijte náprsní kapsy nebo si dejte věci do tašky,“ radí Rybanský.

Tašku je podle něj potřeba mít stále u sebe, rozhodně ji nikam neodkládat. Jak ukazují policejní zkušenosti, tašky odložené do nákupního košíku jsou velkým lákadlem kapsářů. 

Obezřetní buďte i při nakládání zakoupených věcí do auta. Jak informovali pražští policisté, na konci září si manželský pár nedával pozor, když na parkovišti u nákupního centra přendával věci z pojízdného vozíku do kufru auta. Mladý muž, který šel kolem, se schoval za otevřené dveře a po chvíli ukradl kabelku z místa spolujezdce. Zmocnil se tak osobních dokladů, platebních karet, hotovosti a mobilního telefonu. Po zveřejnění jeho podoby v médiích se ho podařilo dopadnout. 

„Kapsáři zákonitě nemusí být jen mladí lidé, stejně tak okradení nebývají jen starší občané. Případ jedné kapsářky za všechny. V červnu tohoto roku ji propustili po pěti letech z pátého výkonu trestu odnětí svobody, aby ji policisté z Kapsa týmu po čtyřech měsících opět chytili. Její nenechavé ruce ji poslaly zpět do vazby, kde v současné chvíli čeká na svůj další osud a není vyloučeno, že Vánoce stráví za mřížemi,“ dodal mluvčí pražské policie Jan Rybanský. 

Na začátku října sjížděl eskalátorem na nástupiště metra Smíchovské nádraží cestující a pospíchal na vlak. Na eskalátorech, ale směrem nahoru jel i podezřelý, který si cestujícího všiml právě ve chvíli, kdy si ukládal peníze do kapsy, a ucítil kořist.

V okamžiku seběhl z jedoucích schodů, přiběhl k poškozenému a hbitě mu peníze z kapsy vytáhl. Mezi muži pak proběhla strkanice o uloupené peníze, podezřelý odcizený obnos vyhodil na eskalátory a z prostor metra utekl. Bohužel vyhodil jen část, čehož si okradený všiml, až když peníze posbíral a spočítal. Chudší byl o bezmála dva tisíce korun

A ještě jeden případ z poslední doby, který se zatím policistům nepodařilo vyřešit. Ženu a dva muže ve vestibulu stanice metra Florenc míjel senior. Žena bezostyšně staršímu kulhajícímu muži vytáhla peněženku ze zadní kapsy kalhot a utekla pryč.


Autor: Jan Puci

Muž stál v okně a za nohu ho držela partnerka

Dnes v 16:37

Minulý týden zasahovali policisté v Novodvorské ulici v Praze 4, kde chtěl muž spáchat sebevraždu skokem z pátého patra. Když přijeli na místo, tak zjistili, že muž stojí v okně a za nohu ho drží jeho partnerka.

Posprejovali viadukt na Holešovickém nádraží a utekli

Dnes v 16:18

Autohlídka strážníků si v Partyzánské ulici v Praze 7 povšimla dvojice mužů, kteří sprejovali na betonovou konstrukci viaduktu. Muži na zákonné výzvy nereagovali a dali se na útěk.

Telefon za volantem a uprchlý vězeň

Dnes ve 12:32

V pondělí před třetí hodinou ráno v Českobrodské ulici strážníci zastavili žlutou dodávku, protože její řidič držel za jízdy v ruce mobilní telefon. Při kontrole pojali podezření, že je šestatřicetiletý muž pod vlivem alkoholu nebo drog. Test na alkohol vyšel negativní, test na drogy však odmítl....

Vloupal se do čtyř provozoven a způsobil škodu za téměř čtvrt milionu korun

Včera v 09:32

Na začátku prosince se neznámý muž vloupal do provozovny v ulici Národní v Praze 1, odkud si odnesl zboží a hotovost celkem za bezmála sto devadesát tisíc korun. Dřevěným kůlem vypáčil část plexiskla u prodejního pultu a malým otvorem se protáhl dovnitř.

Hořel pokoj rodinného domu

Včera v 06:07

V pondělí 30. ledna od 19:27 hodin zasahovali hasiči ve Větrušické ulici v Praze 8 u požáru vybavení pokoje rodinného domu.

Neopatrnost při řezání kovového odpadu způsobila požár

25. ledna 2023 v 16:50

Ve středu 25. ledna krátce po 11 hodině vyjely čtyři profesionální a jedna dobrovolná jednotka hasičů do ulice Ke Kablu v Praze 15 k požáru v areálu kovošrotu.

Výměna na místě řidiče nevyšla

25. ledna 2023 v 08:22

Ve Lhotecké ulici zastavili strážníci modré auto, protože jeho řidič nedal při odbočování znamení o změně směru jízdy. Muž se nejprve snažil vyměnit si místo se spolujezdcem, pak odmítl dechovou zkoušku, a nakonec přišla nabídka na domluvu.

Nehoda u metra Vltavská

23. ledna 2023 v 19:54

Jednotky hasičů zasahovaly v pondělí 23. ledna od 18:43 hodin u metra Vltavská v Praze 7. Řidič osobního vozu strhl řízení, najel na semafor a převrátil se na kola.

Další články
Nahoru