Dnes Čtvrtek - polojasno 29°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kapsáři se zdokonalují a jdou s dobou, díky vychytávkám jsou méně nápadní
Kapsářům vrcholí sezóna. Foto: Jan Andreáš

Kapsáři se zdokonalují a jdou s dobou, díky vychytávkám jsou méně nápadní

Advent je pro kapsáře obdobím hojnosti, jak potvrzují každoroční policejní statistiky. Na odhalování tohoto druhu kriminalisty se v hlavním městě specializuje Kapsa tým pražské policie. Nyní pro něj začíná nejvytíženější období roku.

Vánoční svátky jsou pro mnoho z nás časem klidu, pohody, setkání s našimi nejbližšími, a to jak doma, tak na různých oslavách. Lidé se těší, jak si odpočinou od běžných starostí a budou procházet obchody a shánět dárky pro své nejbližší.

Na svátky se každoročně těší i kapsáři, kteří vyráží do ulic. Kde je živo, tam se jim líbí. Cílí na lidi, kteří se nechají unést atmosférou a zapomenou si proto dávat pozor na své věci. Stačí si nechat otevřenou kapsu u bundy, batohu nebo nehlídanou kabelku, a malér je na světě. 

„Okradení pak často končí na policejních služebnách s tím, že byli někde okradeni o doklady, peníze, mobilní telefony a často i zakoupené dárky. Škody, které jim kapsáři způsobí, nemusí být velké, ale dokáží zkazit Vánoce,“ sděluje každoroční zkušenost mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Připomíná, že kapsáři zdokonalují své postupy, jsou proto nebezpečnější a riziko okradení se tak zvyšuje. „Časy, kdy byli vidět a cítit na ,sto honů´ a my si dali pozor, jsou dávno pryč. Fígle a rafinovanost, kterou používají, jdou s dobou. Dnes jsou tito lidé oblečeni do značkových obleků, používají značkové parfémy a další různé vychytávky. Vše proto, aby byli co možná nejméně poznatelní,“ vypráví mluvčí. 

Podle něj je potřeba dodržovat určité zásady, díky kterým snížíme riziko okradení. „Peněženka, mobil nebo svazek bankovek do zadní kapsy prostě nepatří. Využijte náprsní kapsy nebo si dejte věci do tašky,“ radí Rybanský.

Tašku je podle něj potřeba mít stále u sebe, rozhodně ji nikam neodkládat. Jak ukazují policejní zkušenosti, tašky odložené do nákupního košíku jsou velkým lákadlem kapsářů. 

Obezřetní buďte i při nakládání zakoupených věcí do auta. Jak informovali pražští policisté, na konci září si manželský pár nedával pozor, když na parkovišti u nákupního centra přendával věci z pojízdného vozíku do kufru auta. Mladý muž, který šel kolem, se schoval za otevřené dveře a po chvíli ukradl kabelku z místa spolujezdce. Zmocnil se tak osobních dokladů, platebních karet, hotovosti a mobilního telefonu. Po zveřejnění jeho podoby v médiích se ho podařilo dopadnout. 

„Kapsáři zákonitě nemusí být jen mladí lidé, stejně tak okradení nebývají jen starší občané. Případ jedné kapsářky za všechny. V červnu tohoto roku ji propustili po pěti letech z pátého výkonu trestu odnětí svobody, aby ji policisté z Kapsa týmu po čtyřech měsících opět chytili. Její nenechavé ruce ji poslaly zpět do vazby, kde v současné chvíli čeká na svůj další osud a není vyloučeno, že Vánoce stráví za mřížemi,“ dodal mluvčí pražské policie Jan Rybanský. 

Na začátku října sjížděl eskalátorem na nástupiště metra Smíchovské nádraží cestující a pospíchal na vlak. Na eskalátorech, ale směrem nahoru jel i podezřelý, který si cestujícího všiml právě ve chvíli, kdy si ukládal peníze do kapsy, a ucítil kořist.

V okamžiku seběhl z jedoucích schodů, přiběhl k poškozenému a hbitě mu peníze z kapsy vytáhl. Mezi muži pak proběhla strkanice o uloupené peníze, podezřelý odcizený obnos vyhodil na eskalátory a z prostor metra utekl. Bohužel vyhodil jen část, čehož si okradený všiml, až když peníze posbíral a spočítal. Chudší byl o bezmála dva tisíce korun

A ještě jeden případ z poslední doby, který se zatím policistům nepodařilo vyřešit. Ženu a dva muže ve vestibulu stanice metra Florenc míjel senior. Žena bezostyšně staršímu kulhajícímu muži vytáhla peněženku ze zadní kapsy kalhot a utekla pryč.


Autor: Jan Puci

Napadl odpadkový koš a lavičku

28. června 2022 v 11:18

Frustraci z tíživé rodinné situace vyventiloval podnapilý muž na vybavení zastávky MHD a přilehlého parku. Strážníkům, kteří dorazili na místo, se k činu přiznal. Pro svoji vysokou míru intoxikace byl následně převezen do protialkoholní záchytné stanice.

K sebevraždě žena naštěstí nesebrala odvahu

28. června 2022 v 07:52

Žena v těžké životní situaci chtěla spáchat sebevraždu. Strážníkovi se podařilo získat její důvěru. Následně si ji do péče převzali záchranáři.

Místo dokladu totožnosti údery a kopance

27. června 2022 v 17:14

Ulice Prahy 4 a Prahy 8 se o víkendu staly svědky napadení strážníků. V obou případech figurovala agresivní reakce dotyčného na snahu o jeho ztotožnění následovaná odpovědí strážníků v podobě donucovacích prostředků.

Pojď se prát, vyzval muž strážníka

23. června 2022 v 07:06

Při kontrole parku na náměstí Míru si strážník u tramvajové zastávky všiml muže se psem, který nebyl na vodítku. Slušně ho vyzval, aby si dal zvíře na vodítko, načež mu muž odpověděl, že žádné nemá.

Technická závada lednice způsobila požár

19. června 2022 v 17:46

V neděli 20. června po půlnoci zasahovali hasiči u požáru vybavení bytu v Horčičkově ulici v Praze 11.

Při požáru bytu v Praze 11 zemřela kočička, dvě osoby se nadýchaly kouře

17. června 2022 v 19:12

Hasiči ze tří stanic zasahovali v Michnově ulici v Praze 11 u požáru bytu v 11. patře panelového domu. Hasiči nasadili jeden vodní proud vnitřní částí budovy a použili výškovou techniku.

Muži rozbíjeli okno u osobního auta

15. června 2022 v 10:24

Duté rány z nedalekého parkoviště upoutaly v pátek po 2. hodině ranní pozornost strážníků při noční hlídce v Milánské ulici v Horních Měcholupech. Na místě spatřili dva muže, kteří rozbíjeli zadní okno u osobního auta.

Sprej v kapse, konopí a amfetamin

14. června 2022 ve 20:19

Stál u zdi na Sofijském náměstí, a když uviděl hlídku, začal rychle odcházet. Modrý sprej v jeho zadní kapse pozornosti strážníků neušel. Na zdi hlídka našla jen tenké kresby fixem, proto ho požádala o vyprázdnění ledvinky, kterou měl přes rameno. Osmadvacetiletý muž byl nervózní, mluvil...

Ubytovali se ve vraku plném odpadků

13. června 2022 ve 21:20

Na parkovišti v Mozartově ulici hlídka objevila nepojízdné osobní auto bez registračních značek a v něm dva muže.

Napadli, zranili a okradli seniora

7. června 2022 v 10:46

Svým chováním obtěžovali ostatní cestující. Žádost staršího muže o zklidnění je rozčílila natolik, že seniora napadli pěstmi, okradli ho a utekli z autobusu. Strážníci je dopadli po několika minutách.

Další články
Nahoru