dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Kaprů a kapříků bude na předvánočním trhu dostatek
Kočka sleduje kapra ve vaně. Foto: Nador / Wikimedia Commons

Kaprů a kapříků bude na předvánočním trhu dostatek

Pokud si kladete otázku, zda bude před Vánoci na trhu dostatek kaprů, tak můžete být v klidu. „I přes nepříznivou sezónu, bude ryb na českém předvánočním trhu dostatek," předpovídá stínový ministr zemědělství Pavel Kováčik (KSČM).

Co se týká předvánočního trhu, sezóna výlovu kaprů je v podstatě u konce. Kováčik připomíná, že byla pouze průměrná a zasáhlo do ní několik důležitých faktorů. První ztráty přineslo dlouhé studené jaro, než se ryba začala naplno krmit. Pak byly povodně, které některé chovné nádrže docela slušně „vypláchly“, mnoho ryb tam nezůstalo.

Chovné sezóně neprospěla ani obrovská letní vedra, při nichž se ryba rovněž nekrmila. Navíc tam, kde byla vysoká obsádka nebo mělčí voda, padala ryba nedostatkem kyslíku.

Při výlovech – zejména na začátku – bylo zase neobvyklé teplo. Rybníkáři museli činit opatření, aby ryba nepadala přímo při výlovu.

„Zástupci rybníkářských firem, s nimiž jsem hovořil, se budou snažit držet cenu tak, aby nějak dramaticky neposkočila. Mírné zdražení ale lze očekávat. Ceny se totiž řadu let držely přibližně na stejné úrovni a dnes už nejsou žádné rezervy,“ dodal Pavel Kováčik.

Česká republika patří v produkci kaprů ke světové špičce. Našimi největšími odběrateli jsou Slovensko, Německo, Rakousko a Itálie.


Další články
Nahoru