Kapři na Vánoce trpí, tvrdí Praha. Spustila kampaň proti špatnému zacházení
3. prosince 2024 07:28
Kampaň chce lidi upozornit, že by neměli umisťovat kapry do vany na dlouhý čas, nevypouštět je zpět do přírody, a pokud nemají správné zkušenosti, ať se nepokouší ryby zabíjet vlastními silami.
„Věřím, že etičtější a soucitnější přístup ke kaprům během Vánoc je dalším nezbytným krokem k lepší ochraně zvířat. Krokem, který může udělat každý z nás. Cílem kampaně je povzbudit veřejnost, aby se zamyslela nad tím, jakým způsobem se s kapry nakládá a že jim naše mnohé zvyky přináší velké, a přitom zcela zbytečné utrpení, což potvrzují i vědecké studie,“ uvedl náměstek primátora Prahy pro kulturu, cestovní ruch, péči o památky, výstavnictví, národnostní menšiny a animal welfare Jiří Pospíšil (TOP 09), který je jedním z iniciátorů kampaně.
„Pro nás lidi jsou Vánoce svátkem radosti a klidu, ale také časem, kdy se snažíme být velkorysí a laskaví ke svým nejbližším, ale i ke světu kolem. Zkusme být o letošních Vánocích soucitní i vůči kaprům a malou změnou našich zvyků jim pojďme ušetřit velké kapří trápení,“ dodal.
Vystresované ryby podle ně velmi trpí například při přepravě v igelitových taškách, v nevyhovujících podmínkách chlorované vody domácích van i při neodborném a bolestivém zabíjení.
„Konkrétní prožití vánočních svátků je osobní věcí každého z nás. Naše kampaň si ale klade za cíl upozornit veřejnost na možné soucitnější zacházení s kapry, než se z kádě přesunou na náš talíř. Štědrovečerní večeře bude stejně dobrá i s touto drobnou změnou v našich nákupních zvycích,“ řekla náměstkyně primátora Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).
Kampaň hlavního města podle ní proto přibližuje, jak jednoduchými kroky toto utrpení omezit, a přitom respektovat tradice. Neklade si přitom za cíl zakazovat nákup kaprů či omezovat Pražany, ale vysvětlit, jak se k těmto zvířatům správně chovat.
Kampaň v Praze upozorňuje například na to, že mít doma kapra ve vaně není ohleduplné ani vhodné. Při přepravě v igelitové tašce totiž kapr trpí nedostatkem kyslíku, slepením žaber a rizikem fyzických zranění, uvedli zástupci magistrátu.
Po umístění do chlorované vody domácí vany se ryba potýká s teplotním šokem, podrážděním žaber a kůže, což způsobuje stres, bolest a někdy i úhyn. Takové podmínky kaprům způsobují zbytečné utrpení, kterému lze snadno předejít, dodali.
Lidé by si podle nich měli nechat kapra zabít a případně i vykuchat a naporcovat odborníkem přímo na místě prodeje. Tím mimo podle kampaně jiné zajistí, že odborník toto zvíře usmrtí rychle a šetrně, což minimalizuje jeho bolest a stres. Pokud si lidé nechají kapra i vykuchat, zajistí, že maso bude správně zpracované a neriskují znehodnocení masa žlučí při vlastní neopatrné manipulaci, sdělili zástupci magistrátu
Další zbytečnou bolestivou smrtí může být vypuštění kapra do řeky, uvádí kampaň. Kapr je po týdnech sádkování a převozu vyčerpaný, má oslabený imunitní systém a často poškozenou ochrannou vrstvu slizu, která ho chrání před infekcemi. „Náhlý teplotní šok v nové vodě, změna prostředí a nedostatek energie vedou k tomu, že ryba v drtivé většině případů nepřežije,“ sděluje kampaň.
Kampaň, kterou připravilo přímo hlavní město, se uskuteční ve veřejném prostoru, na plochách městského mobiliáře, v tištěných médiích a také on-line. K vidění bude ale mimo jiné i na obrazovkách ve vybraných nemocnicích, v metru a také na obrazovkách okolo eskalátorů při výjezdu z metra Národní třídě.
Dále kampaň v rámci spolupráce podpoří OC Čestlice a Flora, kde budou vizuály vidět na LED panelech. Připojí se také různé městské organizace a další subjekty.
V Česku je podle náměstkyně primátora pro životní prostředí Jany Komrskové (Piráti) asi 3000 prodejních míst s kapry, z toho 200 jich má být v Praze.