dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Pražský život

Kaple v Libeňském zámku je v rukách restaurátorky

Zámecká kaple Neposkvrněného početí Panny Marie a sakristie v Libeňském zámku je od ledna v rukou restaurátorky ak. mal. Dominiky Machačové, která zde ve spolupráci s Národním památkovým ústavem restauruje poškozené historické malby a omítky. 

V současné době jsou postupně snímány nevhodné a nepůvodní omítky a tmely, následně dojde k očištění zdiva a lokálnímu odsolování. Následovat bude čištění výzdoby, tmelení, doplňování omítkových vrstev a štukových prvků, zpevňování barevné vrstvy a závěrečná retuš. Práce by měly být hotové na konci léta.

„Svatební obřady, které zde budou od června 2014 probíhat v omezeném počtu i během restaurátorských prací, se budou muset s těmito pracemi zkoordinovat. Svatebčané tak budou mít, i přes určitá omezení, možnost vidět kapli v „odhaleném“ stavu,“ říká tajemník Úřadu MČ Praha 8 Zdeněk Laňka. Dokončeny již byly práce na restaurování interiérových oken z roku 1775 a výměna exteriérových oken.

Restaurátorskými pracemi prozatím neprojdou dřevěné sochy andělů, které kvůli špatnému stavu nemohou být zavěšeny zpět na stěnu nad oltář. Provizorně proto budou umístěny na stojany vedle oltáře a k jejich zrestaurování dojde později.


Další články
Nahoru