Dnes Úterý - mlha 26°C
Zítra Středa - skorojasno 24°C
Úterý 26. 9. 2023
Svátek má Andrea
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kaple svatého Kříže v areálu porodnice U Apolináře je opět přístupná veřejnosti
Interiéry kaple. Foto: Vít Střeleček

Kaple svatého Kříže v areálu porodnice U Apolináře je opět přístupná veřejnosti

Kaple svatého Kříže u Apolináře, která je součástí unikátního novogotického komplexu Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze na Karlově, je opět přístupná veřejnosti. Informovala o tom mediální zástupkyně kliniky Lenka Hájková.

Kaple patří mezi architektonicky nejhodnotnější díla stavitele Josefa Hlávky. Je organickou součástí unikátního novogotického komplexu, který byl v roce 1875 otevřen jako Zemská porodnice u Apolináře, dnes zde působí gynekologicko-porodnická klinika. 

Na začátku padesátých let minulého století byla kaple, která se nachází v prvním patře porodnice, přímo nad jejím vstupním vestibulem, uzavřena a její prostory sloužily jako skladiště. Bohužel šlo o ne zcela ojedinělý přístup, jak bylo nejen v hlavním městě nakládáno s církevními stavbami. 

Prostory kaple jsou veřejnosti volně přístupné denně od 8 do 18 hodin, na Štědrý den ve 22 hodin proběhne v kapli půlnoční mše svatá.  

„Srdečně zváni jsou všichni, kdo by rádi zakončili sváteční večer v přátelské atmosféře na místě dýchajícím bohatou historií,“ dodala Hájková.


Autor: Jan Puci

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Dnes v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

Včera v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

Včera ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru