Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Kaple svatého Kříže v areálu porodnice U Apolináře je opět přístupná veřejnosti
Interiéry kaple. Foto: Vít Střeleček

Kaple svatého Kříže v areálu porodnice U Apolináře je opět přístupná veřejnosti

Kaple svatého Kříže u Apolináře, která je součástí unikátního novogotického komplexu Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze na Karlově, je opět přístupná veřejnosti. Informovala o tom mediální zástupkyně kliniky Lenka Hájková.

Kaple patří mezi architektonicky nejhodnotnější díla stavitele Josefa Hlávky. Je organickou součástí unikátního novogotického komplexu, který byl v roce 1875 otevřen jako Zemská porodnice u Apolináře, dnes zde působí gynekologicko-porodnická klinika. 

Na začátku padesátých let minulého století byla kaple, která se nachází v prvním patře porodnice, přímo nad jejím vstupním vestibulem, uzavřena a její prostory sloužily jako skladiště. Bohužel šlo o ne zcela ojedinělý přístup, jak bylo nejen v hlavním městě nakládáno s církevními stavbami. 

Prostory kaple jsou veřejnosti volně přístupné denně od 8 do 18 hodin, na Štědrý den ve 22 hodin proběhne v kapli půlnoční mše svatá.  

„Srdečně zváni jsou všichni, kdo by rádi zakončili sváteční večer v přátelské atmosféře na místě dýchajícím bohatou historií,“ dodala Hájková.


Autor: Jan Puci

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Praha 4 valorizuje nájemné, výše odpovídá polovině roční míry inflace

25. ledna 2023 v 18:10

Praha 4 uplatní pro letošní rok valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví metropole, svěřeného čtvrté městské části, ve výši 7,55 procenta. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části...

Další články
Nahoru