dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - jasno
16°C
pozítří
Neděle - skorojasno
14°C
Kaple Staroměstské radnice ukrývala tužkou psané překvapení
U věže Staroměstské radnice je lešení. Foto: PP

Kaple Staroměstské radnice ukrývala tužkou psané překvapení

Součástí rekonstrukce věže Staroměstské radnice jsou i opravy kaple, kde nyní probíhá stavební a restaurátorský průzkum. Týká se také podlahy v arkýři kaple, kde bylo třeba nejprve demontovat oltářní mensu. V ní byl minulý týden učiněn malý, zato zajímavý nález. 

Po odsunutí vrchní mramorové desky mensy se odkryl prostor, který podle liturgické tradice sloužil pro uložení relikvií. Byl prázdný, až na složený zažloutlý list papíru.

Po jeho rozložení se ukázalo, že obsahuje dva zápisy: na jedné straně datovaný rokem 1888, na druhé rokem 1952. Oba texty jsou psané obyčejnou tužkou, obsahují krátké oznámení – v prvním zápisu o dokončení oltáře, ve druhém o dokončení poválečných oprav – a také podpisy tehdejších mistrů kameníků.

„Je to opravdu zajímavý nález. Máme příležitost přidat k poznatkům o historii Staroměstské radnice další autentický doklad. Až bude současná rekonstrukce dokončena, list do oltářní menzy vrátíme,“ řekl pražský radní Jan Wolf.

dopis-v-radnice-nahled

dopis-v-radnici-nahled

Tento týden budou pokračovat restaurátorské práce na orloji – bude odstraněna současná deska kalendária, nahradí ji – než bude vyrobena replika originálu – dočasná kopie, takže orloj zůstane na pohled kompletní.

Rekonstrukce se dotkne také věžních hodin. Ty se v pátek 26. května zastaví. Demontovány budou ručičky i hodinový stroj. V tento den bude pro veřejnost věž radnice uzavřena.

Vzhledem k postupu stavby lešení kolem věže Staroměstské radnice se blíží termín, kdy začnou stavební práce na střeše a ochozu a od kdy bude věž pro návštěvníky uzavřena – 1. červen. Se znovuotevřením věže se počítá od 1. ledna příštího roku.


Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Dnes v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Včera v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Včera v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

17. října 2018 v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Další články
Nahoru