dnes
Sobota - polojasno
20°C
zítra
Neděle - zatazeno
14°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
10°C
Kaple Staroměstské radnice ukrývala tužkou psané překvapení
U věže Staroměstské radnice je lešení. Foto: PP

Kaple Staroměstské radnice ukrývala tužkou psané překvapení

Součástí rekonstrukce věže Staroměstské radnice jsou i opravy kaple, kde nyní probíhá stavební a restaurátorský průzkum. Týká se také podlahy v arkýři kaple, kde bylo třeba nejprve demontovat oltářní mensu. V ní byl minulý týden učiněn malý, zato zajímavý nález. 

Po odsunutí vrchní mramorové desky mensy se odkryl prostor, který podle liturgické tradice sloužil pro uložení relikvií. Byl prázdný, až na složený zažloutlý list papíru.

Po jeho rozložení se ukázalo, že obsahuje dva zápisy: na jedné straně datovaný rokem 1888, na druhé rokem 1952. Oba texty jsou psané obyčejnou tužkou, obsahují krátké oznámení – v prvním zápisu o dokončení oltáře, ve druhém o dokončení poválečných oprav – a také podpisy tehdejších mistrů kameníků.

„Je to opravdu zajímavý nález. Máme příležitost přidat k poznatkům o historii Staroměstské radnice další autentický doklad. Až bude současná rekonstrukce dokončena, list do oltářní menzy vrátíme,“ řekl pražský radní Jan Wolf.

dopis-v-radnice-nahled

dopis-v-radnici-nahled

Tento týden budou pokračovat restaurátorské práce na orloji – bude odstraněna současná deska kalendária, nahradí ji – než bude vyrobena replika originálu – dočasná kopie, takže orloj zůstane na pohled kompletní.

Rekonstrukce se dotkne také věžních hodin. Ty se v pátek 26. května zastaví. Demontovány budou ručičky i hodinový stroj. V tento den bude pro veřejnost věž radnice uzavřena.

Vzhledem k postupu stavby lešení kolem věže Staroměstské radnice se blíží termín, kdy začnou stavební práce na střeše a ochozu a od kdy bude věž pro návštěvníky uzavřena – 1. červen. Se znovuotevřením věže se počítá od 1. ledna příštího roku.


Praha 4 otevřela azylový dům pro sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi

21. března 2019 ve 12:37

Azylový dům byl dnes otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem – samoživitelkou nebo samoživitelem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi, a navíc nabízí šest sociálních bytů. Azylový dům...

Další články
Nahoru