Dnes Středa - jasno 21°C
Zítra Čtvrtek - jasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kapitol bude mít výraznou alej, Branická třešňovka se dočkala nové výsadby
Kanadská velvyslankyně Ayesha Rekhi a radní Prahy 4 Tomáš Hrdinka při sázení jednoho ze čtyř stromů symbolizujících kanadsko-české přátelství. Foto(2x): Jan Puci

Kapitol bude mít výraznou alej, Branická třešňovka se dočkala nové výsadby

Výsadbou jedenácti ovocných dřevin a zejména pak čtyř národních stromů – dvou kanadských javorů a dvou českých lip – oslavila včera Praha 4 spolu s Kanadou Den stromů, který připadá na 20. října. Nové stromové přírůstky díky této akci získala Branická třešňovka i sousední zelená plocha u bytových domů v ulici Psohlavců.

sazeni-praha-4 „Výsadbou stromů jsme oslavili hluboké kořeny kanadsko-českého přátelství, střípkem přispěli k boji proti změně klimatu a ukázali lásku k přírodě. Už se těším, až sem vyrazím na procházku. Rádi bychom toto sázení v budoucnu zopakovali na dalších místech,“ uvedla kanadská velvyslankyně Ayesha Rekhi. 

Na dřevěné opoře u jednoho z vysazených javorů je umístěna kovová tabulka s nápisem: „Vysazeno na oslavu hlubokých kořenů kanadsko-českého přátelství za finanční podpory MČ Praha 4 – 2021“. 

Velvyslankyně se spolu s radním Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomášem Hrdinkou (ANO 2011) a dalšími pracovníky ambasády ujala sázení jednotlivých dřevin.

„Velmi jsme přivítali iniciativu kanadské ambasády a jejích zaměstnanců a rádi jsme vše zorganizovali právě v Branické třešňovce, kde nové stromy určitě potěší místní obyvatele i návštěvníky,“ popsal radní Hrdinka.

Praha 4 podle něj právě připravuje další projekt ochrany životního prostředí, jehož zásluhou získá v příštích týdnech vrch Kapitol v Michli celkem 55 nových ovocných stromů, z nichž 20 zde vytvoří zdaleka viditelnou, růžově kvetoucí alej. Ta se vždy na podzim zbarví do výrazně rudé barvy. 

Projekt už získal povolení od památkářů, kteří tento výrazný krajinný prvek nedaleko od širšího centra posuzovali. Náklady jsou odhadovány na půl milionu korun, zhruba polovinu pokryje dotace. S výsadbou se počítá v první polovině listopadu. 

„Hledáme název pro novou alej, rádi se necháme inspirovat veřejností. Lidé mohou psát své nápady na můj email tomas.hrdinka@praha4.cz,“ dodal radní Prahy 4.


Autor: Jan Puci

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru