Dnes Pondělí - prehanky-snih 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Kapitol bude mít výraznou alej, Branická třešňovka se dočkala nové výsadby
Kanadská velvyslankyně Ayesha Rekhi a radní Prahy 4 Tomáš Hrdinka při sázení jednoho ze čtyř stromů symbolizujících kanadsko-české přátelství. Foto(2x): Jan Puci

Kapitol bude mít výraznou alej, Branická třešňovka se dočkala nové výsadby

Výsadbou jedenácti ovocných dřevin a zejména pak čtyř národních stromů – dvou kanadských javorů a dvou českých lip – oslavila včera Praha 4 spolu s Kanadou Den stromů, který připadá na 20. října. Nové stromové přírůstky díky této akci získala Branická třešňovka i sousední zelená plocha u bytových domů v ulici Psohlavců.

sazeni-praha-4 „Výsadbou stromů jsme oslavili hluboké kořeny kanadsko-českého přátelství, střípkem přispěli k boji proti změně klimatu a ukázali lásku k přírodě. Už se těším, až sem vyrazím na procházku. Rádi bychom toto sázení v budoucnu zopakovali na dalších místech,“ uvedla kanadská velvyslankyně Ayesha Rekhi. 

Na dřevěné opoře u jednoho z vysazených javorů je umístěna kovová tabulka s nápisem: „Vysazeno na oslavu hlubokých kořenů kanadsko-českého přátelství za finanční podpory MČ Praha 4 – 2021“. 

Velvyslankyně se spolu s radním Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomášem Hrdinkou (ANO 2011) a dalšími pracovníky ambasády ujala sázení jednotlivých dřevin.

„Velmi jsme přivítali iniciativu kanadské ambasády a jejích zaměstnanců a rádi jsme vše zorganizovali právě v Branické třešňovce, kde nové stromy určitě potěší místní obyvatele i návštěvníky,“ popsal radní Hrdinka.

Praha 4 podle něj právě připravuje další projekt ochrany životního prostředí, jehož zásluhou získá v příštích týdnech vrch Kapitol v Michli celkem 55 nových ovocných stromů, z nichž 20 zde vytvoří zdaleka viditelnou, růžově kvetoucí alej. Ta se vždy na podzim zbarví do výrazně rudé barvy. 

Projekt už získal povolení od památkářů, kteří tento výrazný krajinný prvek nedaleko od širšího centra posuzovali. Náklady jsou odhadovány na půl milionu korun, zhruba polovinu pokryje dotace. S výsadbou se počítá v první polovině listopadu. 

„Hledáme název pro novou alej, rádi se necháme inspirovat veřejností. Lidé mohou psát své nápady na můj email tomas.hrdinka@praha4.cz,“ dodal radní Prahy 4.


Autor: Jan Puci

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Další články
Nahoru