Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kapitol bude mít výraznou alej, Branická třešňovka se dočkala nové výsadby
Kanadská velvyslankyně Ayesha Rekhi a radní Prahy 4 Tomáš Hrdinka při sázení jednoho ze čtyř stromů symbolizujících kanadsko-české přátelství. Foto(2x): Jan Puci

Kapitol bude mít výraznou alej, Branická třešňovka se dočkala nové výsadby

Výsadbou jedenácti ovocných dřevin a zejména pak čtyř národních stromů – dvou kanadských javorů a dvou českých lip – oslavila včera Praha 4 spolu s Kanadou Den stromů, který připadá na 20. října. Nové stromové přírůstky díky této akci získala Branická třešňovka i sousední zelená plocha u bytových domů v ulici Psohlavců.

sazeni-praha-4 „Výsadbou stromů jsme oslavili hluboké kořeny kanadsko-českého přátelství, střípkem přispěli k boji proti změně klimatu a ukázali lásku k přírodě. Už se těším, až sem vyrazím na procházku. Rádi bychom toto sázení v budoucnu zopakovali na dalších místech,“ uvedla kanadská velvyslankyně Ayesha Rekhi. 

Na dřevěné opoře u jednoho z vysazených javorů je umístěna kovová tabulka s nápisem: „Vysazeno na oslavu hlubokých kořenů kanadsko-českého přátelství za finanční podpory MČ Praha 4 – 2021“. 

Velvyslankyně se spolu s radním Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomášem Hrdinkou (ANO 2011) a dalšími pracovníky ambasády ujala sázení jednotlivých dřevin.

„Velmi jsme přivítali iniciativu kanadské ambasády a jejích zaměstnanců a rádi jsme vše zorganizovali právě v Branické třešňovce, kde nové stromy určitě potěší místní obyvatele i návštěvníky,“ popsal radní Hrdinka.

Praha 4 podle něj právě připravuje další projekt ochrany životního prostředí, jehož zásluhou získá v příštích týdnech vrch Kapitol v Michli celkem 55 nových ovocných stromů, z nichž 20 zde vytvoří zdaleka viditelnou, růžově kvetoucí alej. Ta se vždy na podzim zbarví do výrazně rudé barvy. 

Projekt už získal povolení od památkářů, kteří tento výrazný krajinný prvek nedaleko od širšího centra posuzovali. Náklady jsou odhadovány na půl milionu korun, zhruba polovinu pokryje dotace. S výsadbou se počítá v první polovině listopadu. 

„Hledáme název pro novou alej, rádi se necháme inspirovat veřejností. Lidé mohou psát své nápady na můj email tomas.hrdinka@praha4.cz,“ dodal radní Prahy 4.


Autor: Jan Puci

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru