Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 29. 1. 2022
Svátek má Zdislava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Kapacity odběrových míst v Praze se navyšovat nebudou
Odběrové místo. Foto: VFN

Kapacity odběrových míst v Praze se navyšovat nebudou

Zájem o antigenní testy je v březnu, kdy vláda zavedla povinné testy na covid-19 ve firmách, v pražských nemocnicích v porovnání s dřívějšími měsíci výrazně vyšší. Mnohde naopak klesá počet lidí, kteří se dostaví na přesnější PCR test. Rozšířit kapacity odběrových míst, kde se testuje antigenními testy, však oslovené nemocnice v plánu nemají. Na dotaz ČTK to uvedly mluvčí nemocnic v hlavním městě.

„Od poloviny února pozorujeme postupný pokles PCR testů. Kapacity na antigenní testy jsou soustavně plné," uvedla dnes pro ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Simona Krautová.

V návaznosti na to nemocnice v minulém týdnu navýšila kapacitu u antigenních testů na úkor PCR testů. Zvyšující se zájem o antigenní testy potvrzují i údaje z rezervačního systému nemocnice k odběrům.

I na antigenní testy však zájemci mohou najít volné termíny ještě na tento týden. „O dalším rozšíření zatím neuvažujeme," dodala mluvčí Bulovky.

Podle Krautové provedou zdravotníci na Bulovce nyní zhruba 1200 odběrů denně, z toho asi 700 odběrů je na antigenní testy. Chod odběrového místa, kde mohou zájemci a indikovaní pacienti podstoupit testy na nákazu koronavirem, zajišťuje podle mluvčí 30 lidí. K testu se lze po objednávce termínu dostavit denně v čase od 08:00 do 18:00.

Rozšířit kapacitu odběrových míst kvůli případnému vyššímu zájmu ze strany zaměstnanců firem nyní neplánují podle mluvčí Marie Heřmánkové ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) a podle mluvčí Jitky Zinke ani v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

„Nemocnice je plně vytížená testováním veřejnosti a zajištěním testování pro potřeby ministerstva obrany," uvedla k tomu Zinke. Doplnila, že v ÚVN v pracovní dny v čase od 08:00 do 18:00 antigenní testy podstoupí přes 600 osob denně.

O víkendu, kdy je otevřeno do 16:00, je otestováno zhruba 450 lidí, přičemž víkendové termíny pro antigenní testy jsou podle mluvčí plné od poloviny února. Na odběrovém místě ve VFN zdravotníci denně provedou 350 antigenních a 150 PCR testů.

K testům se podle informací na webu nemocnice není nutné předem objednat. Zájemci mohou kvůli testu do VFN přijít denně v čase od 07:00 do 17:30.

Tento týden jsou termíny antigenních testů obsazené také třeba v Městské poliklinice Praha ve Spálené ulici nebo ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde se testuje pouze v pracovní dny.

Ve Fakultní Thomayerově mají volné termíny k antigením testům až v dubnu. Vyplývá to z údajů v rezervačních systémech jednotlivých odběrových míst.

Podle webu covid.praha.eu spravovaného magistrátem je v metropoli přes 50 míst, kde je možné si nechat antigenní test provést.


Autor: ČTK

Pražské služby mají v karanténě 92 z 1700 zaměstnanců

25. ledna 2022 v 18:47

Městská svozová firma Pražské služby (PSAS) zaznamenala v uplynulém týdnu 26 zaměstnanců s pozitivním testem na covid-19, což je více než o týden dříve. K dnešnímu dni mají PSAS v karanténě 92 z celkem 1700 zaměstnanců. Chod firmy ani svoz odpadu nejsou ohroženy. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí PSAS...

Očkovací centrum v OD Kotva nabízí očkování proti nemoci covid-19 i dětem od 12 let

25. ledna 2022 v 17:53

S potomkem starším 12 let může zákonný zástupce přijít do očkovacího centra v OD Kotva bez předchozí registrace denně od 9 do 20 hodin. K vakcinaci stačí platná karta zdravotního pojištění očkovaného, kterým se dítě prokáže u registrace.

Nová kampaň chce zvýšit zájem o posilující dávky očkování

25. ledna 2022 ve 14:33

Hlavní město spouští další vlnu kampaně k očkování. Reaguje tak na zmenšující se zájem o posilující dávky a také na skutečnost, že je již zpřístupněno očkování třetí dávkou i pro děti starší 12 let. Praha zároveň upozorňuje na nutnost pravidelného testování a zodpovědného chování ke snížení šíření...

Další články
Nahoru