Dnes Pondělí - prehanky-dest 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kapacity odběrových míst v Praze se navyšovat nebudou
Odběrové místo. Foto: VFN

Kapacity odběrových míst v Praze se navyšovat nebudou

Zájem o antigenní testy je v březnu, kdy vláda zavedla povinné testy na covid-19 ve firmách, v pražských nemocnicích v porovnání s dřívějšími měsíci výrazně vyšší. Mnohde naopak klesá počet lidí, kteří se dostaví na přesnější PCR test. Rozšířit kapacity odběrových míst, kde se testuje antigenními testy, však oslovené nemocnice v plánu nemají. Na dotaz ČTK to uvedly mluvčí nemocnic v hlavním městě.

„Od poloviny února pozorujeme postupný pokles PCR testů. Kapacity na antigenní testy jsou soustavně plné," uvedla dnes pro ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Simona Krautová.

V návaznosti na to nemocnice v minulém týdnu navýšila kapacitu u antigenních testů na úkor PCR testů. Zvyšující se zájem o antigenní testy potvrzují i údaje z rezervačního systému nemocnice k odběrům.

I na antigenní testy však zájemci mohou najít volné termíny ještě na tento týden. „O dalším rozšíření zatím neuvažujeme," dodala mluvčí Bulovky.

Podle Krautové provedou zdravotníci na Bulovce nyní zhruba 1200 odběrů denně, z toho asi 700 odběrů je na antigenní testy. Chod odběrového místa, kde mohou zájemci a indikovaní pacienti podstoupit testy na nákazu koronavirem, zajišťuje podle mluvčí 30 lidí. K testu se lze po objednávce termínu dostavit denně v čase od 08:00 do 18:00.

Rozšířit kapacitu odběrových míst kvůli případnému vyššímu zájmu ze strany zaměstnanců firem nyní neplánují podle mluvčí Marie Heřmánkové ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) a podle mluvčí Jitky Zinke ani v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

„Nemocnice je plně vytížená testováním veřejnosti a zajištěním testování pro potřeby ministerstva obrany," uvedla k tomu Zinke. Doplnila, že v ÚVN v pracovní dny v čase od 08:00 do 18:00 antigenní testy podstoupí přes 600 osob denně.

O víkendu, kdy je otevřeno do 16:00, je otestováno zhruba 450 lidí, přičemž víkendové termíny pro antigenní testy jsou podle mluvčí plné od poloviny února. Na odběrovém místě ve VFN zdravotníci denně provedou 350 antigenních a 150 PCR testů.

K testům se podle informací na webu nemocnice není nutné předem objednat. Zájemci mohou kvůli testu do VFN přijít denně v čase od 07:00 do 17:30.

Tento týden jsou termíny antigenních testů obsazené také třeba v Městské poliklinice Praha ve Spálené ulici nebo ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde se testuje pouze v pracovní dny.

Ve Fakultní Thomayerově mají volné termíny k antigením testům až v dubnu. Vyplývá to z údajů v rezervačních systémech jednotlivých odběrových míst.

Podle webu covid.praha.eu spravovaného magistrátem je v metropoli přes 50 míst, kde je možné si nechat antigenní test provést.


Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Testovací centrum na covid-19 odbaví 180 lidí za hodinu bez rezervace a front

13. dubna 2021 v 09:00

Nové testovací centrum na covid-19 se otevřelo 28. března v Praze 11 ve zdravotnickém centru FYZIOklinika. Díky vlastní aplikaci pro rychlejší administraci sem může člověk přijít bez rezervace a po dvou minutách být hotov. Kapacity zdravotníků zvládají i nejvytíženější časy a firemní skupiny bez...

Praha 13 prominula podnikatelům poplatky z ubytování

13. dubna 2021 v 08:26

Vedení Prahy 13 svým aktuálním rozhodnutím prodloužilo dobu, ve které nemusí místní podnikatelé hradit poplatky z ubytování.

Praha 7 se zapojí do pilotního projektu PCR pooling testování

12. dubna 2021 v 16:55

Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou spouští v ZŠ Fr. Plamínkové pilotní testování metodou PCR poolingu. Systém průkazných a spolehlivých PCR testů nabízí možnost návratu všech dětí do škol při testování bezpečnou a šetrnou formou, cenově srovnatelnou se současnými antigenními...

Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

11. dubna 2021 v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Další články
Nahoru