Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kapacity odběrových míst v Praze se navyšovat nebudou
Odběrové místo. Foto: VFN

Kapacity odběrových míst v Praze se navyšovat nebudou

Zájem o antigenní testy je v březnu, kdy vláda zavedla povinné testy na covid-19 ve firmách, v pražských nemocnicích v porovnání s dřívějšími měsíci výrazně vyšší. Mnohde naopak klesá počet lidí, kteří se dostaví na přesnější PCR test. Rozšířit kapacity odběrových míst, kde se testuje antigenními testy, však oslovené nemocnice v plánu nemají. Na dotaz ČTK to uvedly mluvčí nemocnic v hlavním městě.

„Od poloviny února pozorujeme postupný pokles PCR testů. Kapacity na antigenní testy jsou soustavně plné," uvedla dnes pro ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Simona Krautová.

V návaznosti na to nemocnice v minulém týdnu navýšila kapacitu u antigenních testů na úkor PCR testů. Zvyšující se zájem o antigenní testy potvrzují i údaje z rezervačního systému nemocnice k odběrům.

I na antigenní testy však zájemci mohou najít volné termíny ještě na tento týden. „O dalším rozšíření zatím neuvažujeme," dodala mluvčí Bulovky.

Podle Krautové provedou zdravotníci na Bulovce nyní zhruba 1200 odběrů denně, z toho asi 700 odběrů je na antigenní testy. Chod odběrového místa, kde mohou zájemci a indikovaní pacienti podstoupit testy na nákazu koronavirem, zajišťuje podle mluvčí 30 lidí. K testu se lze po objednávce termínu dostavit denně v čase od 08:00 do 18:00.

Rozšířit kapacitu odběrových míst kvůli případnému vyššímu zájmu ze strany zaměstnanců firem nyní neplánují podle mluvčí Marie Heřmánkové ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) a podle mluvčí Jitky Zinke ani v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

„Nemocnice je plně vytížená testováním veřejnosti a zajištěním testování pro potřeby ministerstva obrany," uvedla k tomu Zinke. Doplnila, že v ÚVN v pracovní dny v čase od 08:00 do 18:00 antigenní testy podstoupí přes 600 osob denně.

O víkendu, kdy je otevřeno do 16:00, je otestováno zhruba 450 lidí, přičemž víkendové termíny pro antigenní testy jsou podle mluvčí plné od poloviny února. Na odběrovém místě ve VFN zdravotníci denně provedou 350 antigenních a 150 PCR testů.

K testům se podle informací na webu nemocnice není nutné předem objednat. Zájemci mohou kvůli testu do VFN přijít denně v čase od 07:00 do 17:30.

Tento týden jsou termíny antigenních testů obsazené také třeba v Městské poliklinice Praha ve Spálené ulici nebo ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde se testuje pouze v pracovní dny.

Ve Fakultní Thomayerově mají volné termíny k antigením testům až v dubnu. Vyplývá to z údajů v rezervačních systémech jednotlivých odběrových míst.

Podle webu covid.praha.eu spravovaného magistrátem je v metropoli přes 50 míst, kde je možné si nechat antigenní test provést.


Autor: ČTK

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru