Dnes Středa - jasno 26°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 27°C
Středa 28. 7. 2021
Svátek má Viktor
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Kapacity odběrových míst v Praze se navyšovat nebudou
Odběrové místo. Foto: VFN

Kapacity odběrových míst v Praze se navyšovat nebudou

Zájem o antigenní testy je v březnu, kdy vláda zavedla povinné testy na covid-19 ve firmách, v pražských nemocnicích v porovnání s dřívějšími měsíci výrazně vyšší. Mnohde naopak klesá počet lidí, kteří se dostaví na přesnější PCR test. Rozšířit kapacity odběrových míst, kde se testuje antigenními testy, však oslovené nemocnice v plánu nemají. Na dotaz ČTK to uvedly mluvčí nemocnic v hlavním městě.

„Od poloviny února pozorujeme postupný pokles PCR testů. Kapacity na antigenní testy jsou soustavně plné," uvedla dnes pro ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Simona Krautová.

V návaznosti na to nemocnice v minulém týdnu navýšila kapacitu u antigenních testů na úkor PCR testů. Zvyšující se zájem o antigenní testy potvrzují i údaje z rezervačního systému nemocnice k odběrům.

I na antigenní testy však zájemci mohou najít volné termíny ještě na tento týden. „O dalším rozšíření zatím neuvažujeme," dodala mluvčí Bulovky.

Podle Krautové provedou zdravotníci na Bulovce nyní zhruba 1200 odběrů denně, z toho asi 700 odběrů je na antigenní testy. Chod odběrového místa, kde mohou zájemci a indikovaní pacienti podstoupit testy na nákazu koronavirem, zajišťuje podle mluvčí 30 lidí. K testu se lze po objednávce termínu dostavit denně v čase od 08:00 do 18:00.

Rozšířit kapacitu odběrových míst kvůli případnému vyššímu zájmu ze strany zaměstnanců firem nyní neplánují podle mluvčí Marie Heřmánkové ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) a podle mluvčí Jitky Zinke ani v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

„Nemocnice je plně vytížená testováním veřejnosti a zajištěním testování pro potřeby ministerstva obrany," uvedla k tomu Zinke. Doplnila, že v ÚVN v pracovní dny v čase od 08:00 do 18:00 antigenní testy podstoupí přes 600 osob denně.

O víkendu, kdy je otevřeno do 16:00, je otestováno zhruba 450 lidí, přičemž víkendové termíny pro antigenní testy jsou podle mluvčí plné od poloviny února. Na odběrovém místě ve VFN zdravotníci denně provedou 350 antigenních a 150 PCR testů.

K testům se podle informací na webu nemocnice není nutné předem objednat. Zájemci mohou kvůli testu do VFN přijít denně v čase od 07:00 do 17:30.

Tento týden jsou termíny antigenních testů obsazené také třeba v Městské poliklinice Praha ve Spálené ulici nebo ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde se testuje pouze v pracovní dny.

Ve Fakultní Thomayerově mají volné termíny k antigením testům až v dubnu. Vyplývá to z údajů v rezervačních systémech jednotlivých odběrových míst.

Podle webu covid.praha.eu spravovaného magistrátem je v metropoli přes 50 míst, kde je možné si nechat antigenní test provést.


Praha 13 očkuje na radnici bez přechozí registrace

Včera ve 14:59

Praha 13 otevřela 26. července očkovací místo přímo v budově radnice na Slunečním náměstí. Na očkování dvoufázovou vakcínou Moderna se zájemci nemusí registrovat předem a přijít mohou ve vyhlášených otevíracích hodinách.

Odběrové místo na Mariánském náměstí zajišťuje jak PCR, tak antigenní testy i další služby

16. července 2021 v 07:24

Od čtvrtka 15. července je novým provozovatelem odběrového místa na Mariánském náměstí společnost GHC Genetics. Zároveň se zde rozšiřuje spektrum poskytovaných služeb. Vedle PCR testů také antigenní testy, a to jak pro pojištěnce, tak pro samoplátce.

Praha 6 očkovala v Azylovém domě

7. července 2021 v 15:36

Dnes se mobilní očkovací tým vydal do Azylového domu pro muže v ulici Antonína Čermáka v Praze 6, kde během dvou hodin zvládli naočkovat 14 lidí bez domova.

V metropoli za týden přibylo 356 případů covidu

2. července 2021 ve 14:19

Epidemická situace v Praze se dál zhoršuje. Za uplynulých sedm dnů testy odhalily 356 případů koronaviru, to je o 150 víc než předešlý týden.

Další články
Nahoru