Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 31°C
Pondělí 17. 6. 2024
Svátek má Adolf
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Kapacita očkování v Praze se výrazně sníží, od konce září bude jen 16 500 dávek za týden
Příští pátek skončí očkování ve velkokapacitním centru v hale O2. Foto: archiv

Kapacita očkování v Praze se výrazně sníží, od konce září bude jen 16 500 dávek za týden

Po skončení očkování proti covidu-19 ve velkých centrech bude v Praze kapacita asi 16 500 dávek za týden. Dosud byla přes 64 500 denně. Na očkovacím místě v Kongresovém centru Praha to dnes novinářům řekl ředitel magistrátního odboru zdravotnictví a krajský koordinátor očkování Martin Ježek.

Od konce loňského roku bylo v Praze podáno 2,01 milionu dávek z asi 11,5 milionu podaných v celé ČR. Očkovat se do metropole jezdili i lidé z jiných regionů. Pražanů je podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) očkováno skoro 70 procent.

„Kapacita bude od září a dál zhruba 16 500 dávek týdně, pokud nebude zájem o třetí dávky enormní. Jinak jsme připravení kapacitu znovu navýšit," uvedl Ježek. Velká část obyvatel města už je očkovaná, zájem tak klesl.

„Pak jsou lepší centra s menší kapacitou a praktičtí lékaři, na které by měla být přenesená tíha třetí, posilovací dávky," dodal. Tu mohou lidé dostat osm měsíců od dokončení očkování.

Příští pátek skončí očkování ve velkokapacitním centru v hale O2, o týden později se uzavře v kongresovém centru na Vyšehradě. Podle poslance a zastupitele Prahy Jana Čižinského (Praha sobě) na uzavírání velkých očkovacích míst reagují ostatní centra, která rozšiřují provoz.

Například městská poliklinika v Praze 7 nově očkuje ve čtvrtek od 17:00 do 21:00 hodin zájemce registrované i bez registrace. Magistrát provozuje ještě další očkovací centrum v městské poliklinice ve Spálené ulici, které v provozu zůstává. Do 17. září bude jezdit dál i očkovací autobus, dosud v něm zdravotníci podali 800 dávek.

Vakcínu proti koronaviru mohou nyní lidé v Česku podle informací ministerstva zdravotnictví dostat na více než 300 místech. Zhruba pětina z nich je v Praze, kam za očkováním přijíždějí i lidé z jiných krajů, zejména ze středních Čech.

Dokončené očkování proti covidu-19 má podle webu ministerstva zdravotnictví více než 5,74 milionu lidí, což je více než 55 procent celé a 66 procent dospělé populace. Zástupci vlády na jaře uváděli, že cílem je naočkovat do konce léta 70 procent dospělých, u nakažlivější varianty delta by musel být podíl ještě vyšší.

Chránění před onemocněním jsou po několik měsíců ale také lidé, kteří nejsou očkovaní, ale covid-19 už prodělali, což je podle odborníků důvod, proč se situace v ČR nyní nezhoršuje tak rychle jako v okolních zemích.


Autor: ČTK

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru