Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kapacita očkování v Praze se výrazně sníží, od konce září bude jen 16 500 dávek za týden
Příští pátek skončí očkování ve velkokapacitním centru v hale O2. Foto: archiv

Kapacita očkování v Praze se výrazně sníží, od konce září bude jen 16 500 dávek za týden

Po skončení očkování proti covidu-19 ve velkých centrech bude v Praze kapacita asi 16 500 dávek za týden. Dosud byla přes 64 500 denně. Na očkovacím místě v Kongresovém centru Praha to dnes novinářům řekl ředitel magistrátního odboru zdravotnictví a krajský koordinátor očkování Martin Ježek.

Od konce loňského roku bylo v Praze podáno 2,01 milionu dávek z asi 11,5 milionu podaných v celé ČR. Očkovat se do metropole jezdili i lidé z jiných regionů. Pražanů je podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) očkováno skoro 70 procent.

„Kapacita bude od září a dál zhruba 16 500 dávek týdně, pokud nebude zájem o třetí dávky enormní. Jinak jsme připravení kapacitu znovu navýšit," uvedl Ježek. Velká část obyvatel města už je očkovaná, zájem tak klesl.

„Pak jsou lepší centra s menší kapacitou a praktičtí lékaři, na které by měla být přenesená tíha třetí, posilovací dávky," dodal. Tu mohou lidé dostat osm měsíců od dokončení očkování.

Příští pátek skončí očkování ve velkokapacitním centru v hale O2, o týden později se uzavře v kongresovém centru na Vyšehradě. Podle poslance a zastupitele Prahy Jana Čižinského (Praha sobě) na uzavírání velkých očkovacích míst reagují ostatní centra, která rozšiřují provoz.

Například městská poliklinika v Praze 7 nově očkuje ve čtvrtek od 17:00 do 21:00 hodin zájemce registrované i bez registrace. Magistrát provozuje ještě další očkovací centrum v městské poliklinice ve Spálené ulici, které v provozu zůstává. Do 17. září bude jezdit dál i očkovací autobus, dosud v něm zdravotníci podali 800 dávek.

Vakcínu proti koronaviru mohou nyní lidé v Česku podle informací ministerstva zdravotnictví dostat na více než 300 místech. Zhruba pětina z nich je v Praze, kam za očkováním přijíždějí i lidé z jiných krajů, zejména ze středních Čech.

Dokončené očkování proti covidu-19 má podle webu ministerstva zdravotnictví více než 5,74 milionu lidí, což je více než 55 procent celé a 66 procent dospělé populace. Zástupci vlády na jaře uváděli, že cílem je naočkovat do konce léta 70 procent dospělých, u nakažlivější varianty delta by musel být podíl ještě vyšší.

Chránění před onemocněním jsou po několik měsíců ale také lidé, kteří nejsou očkovaní, ale covid-19 už prodělali, což je podle odborníků důvod, proč se situace v ČR nyní nezhoršuje tak rychle jako v okolních zemích.


Autor: ČTK

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru