Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 19°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Kapacita nástupiště tramvajové zastávky Biskupcova se zdvojnásobí
Nástupní ostrůvky stanice Biskupcova jsou kapacitně nedostačující. Foto: Dušan Gejdoš

Kapacita nástupiště tramvajové zastávky Biskupcova se zdvojnásobí

Od sobotního rána 19. srpna začne pražský dopravní podnik (DPP) s rozšiřováním nástupiště tramvajové zastávky Biskupcova ve směru na Ohradu. Stavební práce potrvají deset dnů do pondělí 28. srpna do večera. Proto bude po celou dobu stavby pro veškerou automobilovou dopravu v krátkém úseku mezi Jeseniovou a Biskupcovou uzavřena ulice Jana Želivského. Objízdná trasa bude vedena po lokálních komunikacích. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková.

Provoz MHD zůstane během stavby zachován beze změny. Díky rozšíření doposud velmi úzkého a zcela nevyhovujícího nástupiště se podle Řehkové „podstatně zvýší jeho kapacita, ale také bezpečnost cestujících, zrychlí se jejich odbavení a komfort při vyčkávání na spoj.“ Počet jízdních pruhů pro automobily se v místě rozšíření zastávky sníží ze dvou na jeden.

„Vyhovíme dlouhodobým žádostem občanů Prahy 3 zvýšit bezpečnost chodců i dětí, kteří se denně v okolí zastávky Biskupcova pohybují. Naší prioritou je moderní, komfortní, rychlá, a především bezpečná MHD. K tomu patří i rozšiřování tramvajových ostrůvků tam, kde jejich kapacita přestává stačit a kde to dává smysl. Úprava zastávky Biskupcova přispěje ke zvýšení celkového komfortu a bezpečnosti této lokality v rámci rozvoje města krátkých vzdáleností. Nástupiště ve směru na Ohradu nyní rozšíříme ze stávající šířky 1,65 metru na zhruba 3,9 metru,“ řekl 1. náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP Zdeněk Hřib (Piráti).  

Podle něj jde o dočasné řešení na vyzkoušenou. Pokud se osvědčí, stejnou úpravu hodlá DPP provést také v opačném směru a definitivní řešení pak přinést během rekonstrukce tramvajové tratě v ulici Jana Želivského, kterou plánuje ve střednědobém horizontu.

„O rozšíření tramvajového nástupiště v zastávce Biskupcova jsme hodně stáli. Důvodem je hlavně zvýšení bezpečnosti. Zejména v ranních hodinách, kdy do místní školy proudí davy dětí, tu často dochází k míjení se s tramvají nebo autem skutečně natěsno. Zúžením této komunikace tedy ochráníme chodce, děti především, aniž by došlo k výraznému omezení automobilové dopravy. Lidé čekající na tramvaj se pak bezesporu budou cítit komfortněji na širší platformě, která je více oddělí od okolního provozu. Věřím, že jde o kompromis, který se ve městě obvykle obtížně hledá, avšak který je přijatelný pro všechny,“ uvedl starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09).

„Rozšířené nástupiště ve směru na Ohradu vydláždíme pražskou mozaikou, vyměníme zábradlí a osadíme nový přenosný přístřešek s bočnicemi. Navazujeme zde na akci Pražské plynárenské. Rozšíření zastávky jsme se snažili naplánovat ještě do konce letních prázdnin a uděláme maximum, abychom jej dokončili v dřívějším termínu,“ sdělil člen představenstva a technický ředitel DPP – Povrch Jan Šurovský.

Paralelně s úpravou tramvajového nástupiště v zastávce Biskupcova ve směru na Ohradu probíhají v ulici Jana Želivského práce Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), kvůli kterým je pro veškerou automobilovou dopravu uzavřen směr od Ohrady, od křižovatky ulic Jana Želivského s Koněvovou po křižovatku s Olšanskou.

Po dobu prací na rozšiřování tramvajové zastávky Biskupcova bude pro veškerou automobilovou dopravu uzavřena ulice Jana Želivského také v opačném směru, to je na Ohradu, ale pouze v úseku mezi křižovatkami s Jeseniovou a Biskupcovou ulicí.

Objízdná trasa pro veškerou automobilovou dopravu ve směru od Želivského na Ohradu je během stavby DPP vedena z ulice Jana Želivského přes Olšanskou, Prokopovu a Rokycanovu ulici na Koněvovu.

Pouze pro místní obyvatele je možná také objízdná trasa z ulice Jana Želivského přes ulice Jeseniovu a Na Vápence na Koněvovu ulici.


Autor: Jan Puci

Provoz tramvají v centru Prahy zkomplikovala stržená trolej

30. září 2023 ve 13:19

Kvůli stržené troleji v Křižovnické ulici v historickém centru Prahy v sobotu ráno tři hodiny nejezdily tramvaje mezi zastávkami Národní divadlo a Malostranská, respektive Čechův most. Troleje v Křižovnické ulici strhlo nákladní auto.

Osazení nového mostu v ulici K Horkám v Hostivaři

30. září 2023 v 08:06

Podle informací z Technické správy komunikací z důvodu technicky náročného osazení nových mostove, bude přes den v neděli 1. října zastaven silniční provoz v ulici K Jezeru v úseku pod mostem.

Začne zatím nepovinná registrace aut Ukrajinců

28. září 2023 v 10:34

Od 1. října bude spuštěn registr vozidel ukrajinských vozidel provozovaných na území České republiky (mimo mezinárodní provoz). Do konce roku se mohou řidiči těchto vozidel v registru zapsat jako provozovatelé dobrovolně, od 1. ledna 2024 to bude jejich povinnost. Informoval o tom mluvčí pražského...

V Praze 14 se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské

27. září 2023 ve 13:52

Od 9. do 31. října se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské ulici před křižovatkou s ulicí Vizírská.

Další články
Nahoru