Dnes Neděle - prehanky-dest 10°C
Zítra Pondělí - polojasno 10°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kandidovat na primátora plánuje příští rok starosta Prahy 7 Čižinský
Pražský zastupitel Jan Čižinský. Foto: FB

Kandidovat na primátora plánuje příští rok starosta Prahy 7 Čižinský

Bývalý poslanec, starosta Prahy 7 a pražský zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě) chce v příštím roce na podzim v komunálních volbách opět vést jako lídr Prahu Sobě (PS) a ucházet se o post primátora hlavního města. Na dotaz ČTK to dnes Čižinský řekl na neformálním setkání s novináři.

Praha Sobě je takzvanou občanskou kandidátkou, která musí sesbírat podpisy minimálně sedmi procent obyvatel daného města, aby se mohla ucházet o hlasy voličů. Praha Sobě nyní vládne v metropoli spolu s Piráty a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN).

„Chci kandidovat na primátora. Výběr budeme ale ještě řešit s našimi lidmi v městských částech, kdy se bude jednat o formu primárek," řekl Čižinský.

Nyní má PS zastupitele na magistrátu a v Praze 1 a 7. Do budoucna chce kandidovat v další asi desítce městských částí. Pro podání kandidátky musí sesbírat zmíněné množství podpisů.

„Máme už 20.000 podpisů a sběr jde lépe než před minule," řekl Čižinský. Celkem musí PS získat do začátku srpna příštího roku asi 95 000 podpisů. Letos ji kritizovaly opoziční i koaliční zastupitelé za to, že podpisy sbírala ve stáncích před volebními místnostmi při říjnových volbách do Sněmovny. Čižinský kritiku odmítal.

Pražská koalice PS, Pirátů a Spojených sil má v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. Volby v Praze vyhrála v roce 2018 ODS, která má 14 mandátů.

Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu. ANO má 12 zastupitelů.


Autor: ČTK

Zastupitelé Prahy 4 budou mít poslední jednání před volbami

19. září 2022 v 11:47

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 21. září uskuteční od 13 hodin 22. zasedání zastupitelstva Prahy 4, poslední v tomto volebním období. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Další články
Nahoru