Dnes Středa - jasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kandidátku ANO v metropoli zřejmě do sněmovních voleb povede poslanec a zastupitel Nacher
Pražský zastupitel Patrik Nacher. Foto: archiv

Kandidátku ANO v metropoli zřejmě do sněmovních voleb povede poslanec a zastupitel Nacher

Pražským lídrem hnutí ANO do podzimních sněmovních voleb bude zřejmě nynější poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher. Kandidátku včera schválil krajský sněm, ještě ji jako všechny kandidátky hnutí bude muset potvrdit celorepublikový výbor. ČTK to sdělil předseda pražského ANO Jan Říčař. V minulých sněmovních volbách v roce 2017 kandidátku hnutí v metropoli vedl Martin Stropnický.

„Potvrzuji, že dnešní sněm navrhl do pozice lídra Patrika Nachera, a já myslím, že to je skvělá volba,” uvedl Říčar. Dodal, že celorepublikový výbor bude konečnou podobu kandidátek schvalovat pravděpodobně v červnu.

Podle informací ČTK krajský sněm jako dvojku kandidátky navrhl lékařku a poslankyni Věru Adámkovou a jako trojku poslance a zastupitele Prahy 12 Roberta Králíčka.

Nacher v posledních sněmovních volbách kandidoval ze čtvrtého místa jako nestraník, členem hnutí není dosud. Donedávna kromě poslaneckého mandátu zastával také funkci předsedy klubu ANO v pražském zastupitelstvu, funkce se však loni vzdal.

Zastupitelský mandát si ponechal. Adámková v minulých volbách kandidovala rovněž jako bezpartijní ze třetího místa, Králíček jako člen hnutí z pátého.

Pražský lídr kandidátky hnutí z minulých voleb Stropnický působil jako ministr zahraničí v první vládě Andreje Babiše (ANO), která nezískala důvěru Sněmovny. Stropnický poté v polovině roku 2018 rezignoval na funkci ministra, následně složil i poslanecký mandát a byl jmenován velvyslancem v Izraeli.

Část ostatních stran již své pražské lídry do voleb zveřejnily. Piráty a STAN povede pirátská poslankyně Olga Richterová, koalici Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) pak předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Jedničkou komunistů v metropoli bude podle serveru iDNES.cz Marta Semelová, SPD bude kandidátky teprve schvalovat.

Jasno zatím není u sociálních demokratů, kde měl původně kandidáty v metropoli vést Tomáš Petříček, po jeho konci ve funkci ministra zahraniční se však podle informací v médiích kandidátka zřejmě promění.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru