Dnes Sobota - skorojasno 11°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Kandidátka v Praze pro parlamentní volby je zatím zcela známa jen u Pirátů a STAN
Ilustrační foto: archiv VSČR

Kandidátka v Praze pro parlamentní volby je zatím zcela známa jen u Pirátů a STAN

Jména kandidátů do podzimních sněmovních voleb zatím v Praze kompletně zveřejnila jen volební koalice Pirátů a STAN. Tu do voleb v metropoli povede poslankyně Olga Richterová (Piráti). U další koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) bude kandidátka zveřejněna koncem dubna, povede ji předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Kandidátku ČSSD v Praze má vést Tomáš Petříček, s ohledem na vnitrostranický vývoj se to ještě může změnit. Vládní ANO zatím o kandidátech jasno nemá, stejně jako SPD.

Kandidátku Pirátů a STAN povede v Praze do voleb pirátská poslankyně a první místopředsedkyně strany Richterová, dvojkou bude předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Třetí místo připadne STAN a obsadí ho místostarosta Prahy 6 Jan Lacina.

Na čtvrtém a pátém budou pirátští poslanci Ondřej Profant a Jan Lipavský, na šestém pirátský zastupitel Prahy 5 Daniel Mazur. Sedmé místo za STAN obsadí Vladimír Balaš.

Kandidátka Spolu již sice také byla schválena, zástupci stran ji však odmítají zveřejnit celou. ODS již dříve avizovala, že jejím lídrem v Praze bude poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která bude na společné kandidátce koalice na druhém místě za Pekarovou Adamovou.

 U KDU-ČSL zatím není znám ani stranický lídr. „Odtajnění kandidátů proběhne až 28. dubna. Do té doby bohužel nemohu sdělit jména ani pořadí," napsal ČTK pražský tajemník lidovců Vojtěch Šolc.

Vládní ANO mělo původně kandidátky začít sestavovat po celostátním sněmu hnutí. Ten se měl konat koncem ledna, byl však odložen o rok.

Podle mluvčího hnutí Martina Vodičky již oblastní nominační sněmy začaly a kandidátky by měly být jasné zřejmě do začátku prázdnin. Podobně je na tom SPD, která bude mít podle mluvčí Barbory Zeťové kandidátky schválené v červenci.

Situace se ještě může proměnit u sociálních demokratů. Ty měl do voleb v metropoli vést Petříček, který však neuspěl v kandidatuře na předsedu strany. Porazil ho dosavadní šéf sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček, který následně prosadil odvolání Petříčka z postu ministra zahraničí.

S ohledem na tento vývoj je podle informací ČTK možné, že se jméno jedničky kandidátky v hlavním městě ještě změní.


Autor: ČTK

Praha 2 vyzvala ostatní městské části, aby se připojily k deklaraci

4. října 2021 ve 20:07

Představitelé centrálních městských částí v deklaraci, kterou společně v polovině září podepsali, požadují od vedení hlavního města mimo jiné zlepšení komunikace v oblasti protidrogové politiky, rozšíření služeb pro drogově závislé a lidi bez domova i mimo centrální městské části, revizi obecně...

Další články
Nahoru