Dnes Sobota - jasno 26°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 25°C
Sobota 13. 8. 2022
Svátek má Alena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kandidátka v Praze pro parlamentní volby je zatím zcela známa jen u Pirátů a STAN
Ilustrační foto: archiv VSČR

Kandidátka v Praze pro parlamentní volby je zatím zcela známa jen u Pirátů a STAN

Jména kandidátů do podzimních sněmovních voleb zatím v Praze kompletně zveřejnila jen volební koalice Pirátů a STAN. Tu do voleb v metropoli povede poslankyně Olga Richterová (Piráti). U další koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) bude kandidátka zveřejněna koncem dubna, povede ji předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Kandidátku ČSSD v Praze má vést Tomáš Petříček, s ohledem na vnitrostranický vývoj se to ještě může změnit. Vládní ANO zatím o kandidátech jasno nemá, stejně jako SPD.

Kandidátku Pirátů a STAN povede v Praze do voleb pirátská poslankyně a první místopředsedkyně strany Richterová, dvojkou bude předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Třetí místo připadne STAN a obsadí ho místostarosta Prahy 6 Jan Lacina.

Na čtvrtém a pátém budou pirátští poslanci Ondřej Profant a Jan Lipavský, na šestém pirátský zastupitel Prahy 5 Daniel Mazur. Sedmé místo za STAN obsadí Vladimír Balaš.

Kandidátka Spolu již sice také byla schválena, zástupci stran ji však odmítají zveřejnit celou. ODS již dříve avizovala, že jejím lídrem v Praze bude poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která bude na společné kandidátce koalice na druhém místě za Pekarovou Adamovou.

 U KDU-ČSL zatím není znám ani stranický lídr. „Odtajnění kandidátů proběhne až 28. dubna. Do té doby bohužel nemohu sdělit jména ani pořadí," napsal ČTK pražský tajemník lidovců Vojtěch Šolc.

Vládní ANO mělo původně kandidátky začít sestavovat po celostátním sněmu hnutí. Ten se měl konat koncem ledna, byl však odložen o rok.

Podle mluvčího hnutí Martina Vodičky již oblastní nominační sněmy začaly a kandidátky by měly být jasné zřejmě do začátku prázdnin. Podobně je na tom SPD, která bude mít podle mluvčí Barbory Zeťové kandidátky schválené v červenci.

Situace se ještě může proměnit u sociálních demokratů. Ty měl do voleb v metropoli vést Petříček, který však neuspěl v kandidatuře na předsedu strany. Porazil ho dosavadní šéf sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček, který následně prosadil odvolání Petříčka z postu ministra zahraničí.

S ohledem na tento vývoj je podle informací ČTK možné, že se jméno jedničky kandidátky v hlavním městě ještě změní.


Autor: ČTK

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Další články
Nahoru