Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Kandidátka STAN pro podzimní volby v Praze se změnila, revize čeká i program hnutí
Petr Hlaváček ve středu představil změněnou kandidátku pro zářijové volby do pražského zastupitelstva. Foto: STAN

Kandidátka STAN pro podzimní volby v Praze se změnila, revize čeká i program hnutí

Pražská organizace hnutí STAN upravila kandidátku pro podzimní komunální volby na magistrát. Lídrem zůstává náměstek pražského primátora Petr Hlaváček, který nyní ve vedení města zasedá za TOP 09. V souvislosti s kauzou Dozimetr, v níž je obviněn bývalý předseda pražské organizace hnutí Petr Hlubuček, z kandidátky zmizela vedle něho i některá další výrazná jména. Patří mezi ně například Jana Plamínková, která Hlubučka nahradila v radě města, nebo starosta Prahy 1 Petr Hejma. Změněnou kandidátku prezentoval včera Hlaváček na tiskové konferenci.

Hlubuček byl původně na kandidátce třetí, Plamínková druhá a Hejma sedmý. Z první desítky kandidátky kromě nich zmizeli také starosta Ďáblic a nynější pražský zastupitel Miloš Růžička a bývalý místostarosta Prahy 4 Lukáš Zícha. David Kašpar, kterého v pondělí v souvislosti s kauzou Dozimetr odvolali zastupitelé Prahy 10 z pozice místostarosty Prahy 10, se posunul z desátého na 29. místo. Z posledního místa kandidátky odstoupil režisér Jan Hřebejk.

Podle Hlaváčka změny na kandidátní listině neznamenají nedůvěru v lidi, kteří již nekandidují. „Tito lidé neměli s Hlubučkem nic společného, ale my jsme se rozhodli sestavit tým do útoku, ne do obrany," řekl.

„Jako celý tým se omlouvám za to, co kauza způsobila městu a hnutí STAN a pracujeme na tom, jak tomu dále zabránit, aby podobné špatnosti již nemohly být se STAN spojovány,“ pokračoval.

Hlaváček také řekl, že již prezentovaný volební program projde revizí, protože je moc dlouhý. Bude prý stručnější a pro lidi srozumitelnější. „Věřím, že nám lidé dají šanci a že uspějeme. Nechci nechat vítězit populisty, demagogy a extremisty,“ podotkl. Zda tím měl někoho konkrétně na mysli, už neřekl.

Číslem dvě na kandidátce je místostarostka Čakovic, právnička Kateřina Arnotová. „V komunální politice jsem od 2010. Chci ukázat, že STAN není mafiánská organizace jednoho člověka, že tam je spousta lidí vyznávající hodnoty hnutí,“ uvedla.

Číslem tři je starosta Kolovrat, vysokoškolský pedagog Antonín Klecanda. „Zaměřuji se na školství. V Praze chybí školky, základní školy, problém začíná být už i se středními školami. Je potřeba navyšovat kapacitu, v okrajových městských částech jsou například už běžné přeplněné třídy,“ řekl.

Ze čtvrtého místa kandiduje zakladatel platformy Donio David Procházka. „Mám celoživotní touhu bojovat proti nespravedlnosti. Ve STAN je plno schopných a slušných lidí, přišlo by mi nespravedlivé, aby pykali za osobní selhání jednotlivců,“ řekl mladý muž, který se chce zasazovat o využívání inovačních postupů a technologií. 

Na šestém místě je starosta Vinoře, IT analytik Michal Biskup, sedmičkou je zastupitelka Prahy 5, architektka Zuzana Hamanová, osmičkou je poslanec a ředitel Pražského jara Roman Bělor, devítkou je předsedkyně Mladých Starostů a nezávislých Arina Dolgopolova a první desítku uzavírá starostka Klánovic, grantová specialistka Zorka Starčevičová.

„Nevidím jinou stranu, která by v poslední době prošla takovou změnou. My to nabízíme a věřím, že to voliči uvidí. Sestavil jsem věrohodný tým, který nabízí odpovědi na pražské otázky,“ řekl Petr Hlaváček.

Po volbách je podle něj hnutí STAN v Praze připraveno spolupracovat s demokratickými stranami. 

Vedením pražského STAN byl pověřen David Kašpar 

Krajský sněm v úterý večer pověřil místopředsedu pražského STAN Davida Kašpara vedením krajské organizace STAN Praha. Delegáti mu tak vyjádřili důvěru, ve funkci bude minimálně do podzimního mimořádného sněmu, který zvolí nové vedení STAN Praha.

STAN Praha má v tuto chvíli dva místopředsedy, druhým zůstává Jan Lacina, který je zároveň poslancem. První místopředsedkyně strany Jana Plamínková na sněmu rezignovala na svou pozici.  

„Jsem moc rád, že můžu vést novou kandidátku STAN do komunálních voleb. Věřím, že se nám s novým týmem na kandidátce a s Davidem podaří stranu očistit a přesvědčit voliče, že kvůli černé ovci nemůžeme zatratit členy, kteří s kauzou nemají nic společného a tvrdě pracují pro lidi,“ říká Petr Hlaváček, lídr STAN v pražských volbách. „Krajský sněm mi dal jasnou důvěru. Díky, vážím si toho a jdu do toho naplno,“ dodal David Kašpar.

„Teď je čas vrhnout se do práce. Věřím, že se nám podaří s pomocí Davida Kašpara korupční kauza kolem pana Hlubučka překonat. Je paradox, že právě on, který nikdy nepatřil do jeho vlivové sféry, byl odvolán s odkazem na něj z pozice místostarosty Prahy 10. O to více bude mít teď David čas pracovat pro ,nový STAN´,“ dodal Hlaváček.


Autor: Jan Puci

Tématy nových výstav v Pragovka Gallery jsou rituály, intimita i čas

1. října 2023 ve 20:33

Ve čtvrtek 5. října zahájí Pragovka Gallery v 18 hodin čtyři nové výstavy. Skupinová výstava Deep Time Walk, jejíž kurátorkou je Lenka Dolanová, zve návštěvníky k prožívání hloubky historie v pohybu prostřednictvím tvorby Michala Kindernaye, Jimeny Mendozy, Kataríny Poliačikové a Jana Pražana....

Další články
Nahoru