Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Kandidátem na primátora za koalici SPOLU bude asi Svoboda, má důležitou nominaci
Bohuslav Svoboda svůj profesní život spojil s medicínou, je přednostou gynekologické kliniky v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Foto: se souhlasem B. Svobody

Kandidátem na primátora za koalici SPOLU bude asi Svoboda, má důležitou nominaci

Lékař v oboru gynekologie a porodnictví, poslanec a v letech 2010 až 2013 pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) by se mohl po podzimních komunálních volbách vrátit do čela metropole. Tedy v případě, že uspěje koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Svoboda bude jejím volebním lídrem. Po té, co získal nominaci ve své domovské Praze 10, se jeví jeho kandidatura jako velmi pravděpodobná.

Když před dvěma měsíci zástupci ODS , TOP 09 a KDU- ČSL podepsali memorandum o vytvoření volební koalice SPOLU pro říjnové volby do zastupitelstva hlavního města, o Svobodovi se hovořilo jako o možném kandidátovi.

Strany koalice deklarovaly, že ODS bude právo mít nominovat kandidáta na primátora, nicméně předseda pražských občanských demokratů Marek Benda řekl, že jména kandidátů do zastupitelstva i samotného lídra bude oznámeno až po podpisu kolační smlouvy, což by mělo být na přelomu března a dubna.

Kdo tedy bude kandidátem na primátora jednoho z favoritů voleb, by mělo být brzy jasné. A že to bude právě Svoboda, se po včerejšku zdá být velmi pravděpodobné. Získal totiž nominaci ve své „domovské“ Praze 10. A již v minulosti koaliční strany naznačily, že právě buňka této městské části bude mít právo vybrat kandidáta na primátora.

„Cítím, že moje rodné město potřebuje také lepší a zdravější budoucnost. Praha již delší dobu přešlapuje na místě a zaostává nejen za evropskými metropolemi, ale dokonce i za některými českými městy. Přeji si, aby Praha byla pulzující a moderní metropolí, na kterou budou Pražané opět hrdí. S tímto úkolem a vizí předstoupím nejprve před členy koalice Spolu a později doufám i před Pražany,“ řekl Svoboda.

Anketa

Už víte, komu dáte hlas v podzimních komunálních volbách?

70.2%
(70.2%)
10.7%
(10.7%)
19.2%
(19.2%)
„Svůj tým rád představím ve chvíli, kdy koalice moji kandidaturu schválí. Zatím mám první nominaci ze svého oblastního sdružení. Ale řeknu vám, že se na to ohromně těším,“ dodal.

„Je potřeba vrátit se k profesionálnímu řízení hlavního města. Pokud na magistrát nastoupí někdo, kdo nemá politické, ale i životní zkušenosti, pak to podle toho i tak vypadá,“ okomentoval nominaci Bohuslava Svobody předseda ODS v Praze 10 Martin Valovič. 

Bohuslav Svoboda byl pražským primátorem v letech 2010 až 2013, stal se tedy nástupcem Pavla Béma. Vedl koalici ODS a ČSSD, ta se následně rozpadla a Svoboda pokračoval jako primátor v koalici ODS a TOP 09.

Ani toto spojení nevydrželo, Svoboda byl na jaře 2013 odvolán. ODS odešla z vedení metropole a až do voleb v roce 2014 vládla koalice TOP 09 a ČSSD. Od Svobodova odvolání je v Praze ODS v opozici.


Autor: Jan Puci

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru