Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Kandidátem na primátora za koalici SPOLU bude asi Svoboda, má důležitou nominaci
Bohuslav Svoboda svůj profesní život spojil s medicínou, je přednostou gynekologické kliniky v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Foto: se souhlasem B. Svobody

Kandidátem na primátora za koalici SPOLU bude asi Svoboda, má důležitou nominaci

Lékař v oboru gynekologie a porodnictví, poslanec a v letech 2010 až 2013 pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) by se mohl po podzimních komunálních volbách vrátit do čela metropole. Tedy v případě, že uspěje koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Svoboda bude jejím volebním lídrem. Po té, co získal nominaci ve své domovské Praze 10, se jeví jeho kandidatura jako velmi pravděpodobná.

Když před dvěma měsíci zástupci ODS , TOP 09 a KDU- ČSL podepsali memorandum o vytvoření volební koalice SPOLU pro říjnové volby do zastupitelstva hlavního města, o Svobodovi se hovořilo jako o možném kandidátovi.

Strany koalice deklarovaly, že ODS bude právo mít nominovat kandidáta na primátora, nicméně předseda pražských občanských demokratů Marek Benda řekl, že jména kandidátů do zastupitelstva i samotného lídra bude oznámeno až po podpisu kolační smlouvy, což by mělo být na přelomu března a dubna.

Kdo tedy bude kandidátem na primátora jednoho z favoritů voleb, by mělo být brzy jasné. A že to bude právě Svoboda, se po včerejšku zdá být velmi pravděpodobné. Získal totiž nominaci ve své „domovské“ Praze 10. A již v minulosti koaliční strany naznačily, že právě buňka této městské části bude mít právo vybrat kandidáta na primátora.

„Cítím, že moje rodné město potřebuje také lepší a zdravější budoucnost. Praha již delší dobu přešlapuje na místě a zaostává nejen za evropskými metropolemi, ale dokonce i za některými českými městy. Přeji si, aby Praha byla pulzující a moderní metropolí, na kterou budou Pražané opět hrdí. S tímto úkolem a vizí předstoupím nejprve před členy koalice Spolu a později doufám i před Pražany,“ řekl Svoboda.

Anketa

Už víte, komu dáte hlas v podzimních komunálních volbách?

70%
(70%)
10.7%
(10.7%)
19.3%
(19.3%)
„Svůj tým rád představím ve chvíli, kdy koalice moji kandidaturu schválí. Zatím mám první nominaci ze svého oblastního sdružení. Ale řeknu vám, že se na to ohromně těším,“ dodal.

„Je potřeba vrátit se k profesionálnímu řízení hlavního města. Pokud na magistrát nastoupí někdo, kdo nemá politické, ale i životní zkušenosti, pak to podle toho i tak vypadá,“ okomentoval nominaci Bohuslava Svobody předseda ODS v Praze 10 Martin Valovič. 

Bohuslav Svoboda byl pražským primátorem v letech 2010 až 2013, stal se tedy nástupcem Pavla Béma. Vedl koalici ODS a ČSSD, ta se následně rozpadla a Svoboda pokračoval jako primátor v koalici ODS a TOP 09.

Ani toto spojení nevydrželo, Svoboda byl na jaře 2013 odvolán. ODS odešla z vedení metropole a až do voleb v roce 2014 vládla koalice TOP 09 a ČSSD. Od Svobodova odvolání je v Praze ODS v opozici.


Autor: Jan Puci

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

3. prosince 2023 v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

Další články
Nahoru