Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Kandidátem na primátora za koalici SPOLU bude asi Svoboda, má důležitou nominaci
Bohuslav Svoboda svůj profesní život spojil s medicínou, je přednostou gynekologické kliniky v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Foto: se souhlasem B. Svobody

Kandidátem na primátora za koalici SPOLU bude asi Svoboda, má důležitou nominaci

Lékař v oboru gynekologie a porodnictví, poslanec a v letech 2010 až 2013 pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) by se mohl po podzimních komunálních volbách vrátit do čela metropole. Tedy v případě, že uspěje koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Svoboda bude jejím volebním lídrem. Po té, co získal nominaci ve své domovské Praze 10, se jeví jeho kandidatura jako velmi pravděpodobná.

Když před dvěma měsíci zástupci ODS , TOP 09 a KDU- ČSL podepsali memorandum o vytvoření volební koalice SPOLU pro říjnové volby do zastupitelstva hlavního města, o Svobodovi se hovořilo jako o možném kandidátovi.

Strany koalice deklarovaly, že ODS bude právo mít nominovat kandidáta na primátora, nicméně předseda pražských občanských demokratů Marek Benda řekl, že jména kandidátů do zastupitelstva i samotného lídra bude oznámeno až po podpisu kolační smlouvy, což by mělo být na přelomu března a dubna.

Kdo tedy bude kandidátem na primátora jednoho z favoritů voleb, by mělo být brzy jasné. A že to bude právě Svoboda, se po včerejšku zdá být velmi pravděpodobné. Získal totiž nominaci ve své „domovské“ Praze 10. A již v minulosti koaliční strany naznačily, že právě buňka této městské části bude mít právo vybrat kandidáta na primátora.

„Cítím, že moje rodné město potřebuje také lepší a zdravější budoucnost. Praha již delší dobu přešlapuje na místě a zaostává nejen za evropskými metropolemi, ale dokonce i za některými českými městy. Přeji si, aby Praha byla pulzující a moderní metropolí, na kterou budou Pražané opět hrdí. S tímto úkolem a vizí předstoupím nejprve před členy koalice Spolu a později doufám i před Pražany,“ řekl Svoboda.

Anketa

Už víte, komu dáte hlas v podzimních komunálních volbách?

70%
(70%)
10.7%
(10.7%)
19.3%
(19.3%)
„Svůj tým rád představím ve chvíli, kdy koalice moji kandidaturu schválí. Zatím mám první nominaci ze svého oblastního sdružení. Ale řeknu vám, že se na to ohromně těším,“ dodal.

„Je potřeba vrátit se k profesionálnímu řízení hlavního města. Pokud na magistrát nastoupí někdo, kdo nemá politické, ale i životní zkušenosti, pak to podle toho i tak vypadá,“ okomentoval nominaci Bohuslava Svobody předseda ODS v Praze 10 Martin Valovič. 

Bohuslav Svoboda byl pražským primátorem v letech 2010 až 2013, stal se tedy nástupcem Pavla Béma. Vedl koalici ODS a ČSSD, ta se následně rozpadla a Svoboda pokračoval jako primátor v koalici ODS a TOP 09.

Ani toto spojení nevydrželo, Svoboda byl na jaře 2013 odvolán. ODS odešla z vedení metropole a až do voleb v roce 2014 vládla koalice TOP 09 a ČSSD. Od Svobodova odvolání je v Praze ODS v opozici.


Autor: Jan Puci

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

2. února 2023 v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru