dnes
Pátek - jasno
27°C
zítra
Sobota - zatazeno
30°C
pozítří
Neděle - zatazeno
28°C
Kandidáta na primátora Prahy zatím nemají TOP 09, ČSSD a ODS
Nová vedení radnic i magistrátu budou Pražané vybírat v říjnových volbách. Ilustrační foto: archiv

Kandidáta na primátora Prahy zatím nemají TOP 09, ČSSD a ODS

Většina politických stran v pražském zastupitelstvu už ohlásila jméno svého kandidáta na primátora do podzimních komunálních voleb. Lídra zatím nemají ČSSD, ODS a TOP 09, zjistila ČTK. Naposledy jedničku kandidátky zvolilo v primárkách hnutí ANO, za které již nebude kandidovat stávající primátorka Adriana Krnáčová. V čele kandidátky ji nahradí zastupitel a poslanec Patrik Nacher (nestr. za ANO). Kandidovat hodlá i starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL), pokud se jeho uskupení Praha Sobě podaří získat dostatek podpisů.

Jako poslední bude zřejmě kandidáta na primátora vybírat sociální demokracie na červnovém sněmu. Naopak jako první ho zvolili komunisté, kteří na krajské konferenci v polovině března vybrali Martu Semelovou. Exposlankyně, která v minulosti vzbudila pozornost například kontroverzními výroky ohledně politických procesů v 50. letech, v současnosti vede klub KSČM v pražském zastupitelstvu.

Jasno už má i hnutí ANO, kde poslanec Nacher v primárkách porazil současné pražské radní Libora Hadravu, Evu Kislingerovou a Karla Grabeina Procházku. Do kandidátky ANO nicméně ještě může podle stanov hnutí zasáhnout jeho předseda a premiér v demisi Andrej Babiš.

Zelené povede do voleb místostarosta Prahy 7 a pražský zastupitel Ondřej Mirovský, který v tajné volbě porazil předsedu strany, pražského zastupitele a starostu Prahy 4 Petra Štěpánka. Ten vedl před čtyřmi lety kandidátku Trojkoalice, sdružující Zelené, STAN a lidovce.

Trojkoalice už se na volebních lístcích na podzim neobjeví. STAN se na spolupráci nově dohodla s TOP 09, která by měla lídra vybrat v květnu. Svůj zájem se o místo ucházet už avizoval předseda strany Jiří Pospíšil.

Starostové si za jedničku vybrali právničku Hanu Marvanovou, která tak zřejmě zaujme druhé místo na společné kandidátce. Lidovci jako svého kandidáta na primátora vybrali koncem března v primárkách současného radního pro kulturu Jana Wolfa.

ODS by měla lídra zvolit v následujících týdnech na krajském sněmu. Spekuluje se například o jménu bývalého primátora a současného poslance a zastupitele Bohuslava Svobody. Za Piráty, kteří v posledních volbách do Poslanecké sněmovny v Praze dosáhli výrazného úspěchu, bude o křeslo primátora usilovat v politice zatím nepříliš známý Zdeněk Hřib. Ten je garantem strany pro zdravotnictví a ve volené funkci zatím nepůsobil.

Do voleb se chce zapojit také uskupení Praha Sobě, jehož hlavní tváří je poslanec, starosta Prahy 7 a člen KDU-ČSL Jan Čižinský, který by se rád stal primátorem. Kandidovat plánuje na základě podpisů obyvatel hlavního města, kterých hodlá nasbírat 100 000. Zatím jich sehnal necelou polovinu.

Poslední komunální volby v Praze na podzim 2014 vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Těsně za ním s 16 křesly skončila dosud vládnoucí TOP 09. Po osmi mandátech získaly Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti mají stejně jako KSČM čtyři křesla.

Od voleb v metropoli vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. V říjnu 2015 se rozpadla, strany se ale nakonec domluvily a spolupráci obnovily. Změnilo se pouze obsazení části rady.


Hayato Okamura bude kandidovat do Senátu v Praze 8

18. července 2018 v 09:16

Přes různé spekulace zůstává Hayato Okamura kandidátem KDU-ČSL do senátních voleb v Praze 8. „Jdu do toho opravdu naplno, v žádném případě křesťanská demokracie nevyklidí pole autoritářům a nedemokratickým silám,“ sdělil na tiskové konferenci Hayato Okamura.

Slovák Polák podle soudu ubil dvě ženy, do vězení jde na 21 let

12. července 2018 v 18:18

Za vraždu a těžké ublížení na zdraví s následkem smrti má jít Ľubomír Polák do vězení na 21 let. V úterý tak rozhodl pražský městský soud, verdikt zatím není pravomocný. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci.

Voliči v Praze 9 budou opět vybírat 33 zastupitelů ve třech obvodech

26. června 2018 v 16:56

Při podzimních volbách do obecních zastupitelstev budou obyvatelé Prahy 9 opět volit ve třech volebních obvodech. Zastupitelstvo bude mít stejně jako dosud 33 členů. Na dnešním zasedání to schválili zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Další články
Nahoru